MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Mirów. Zespoły ludowe zaprezentowały dawne obrzędy. Wygrała Mierziączka

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Główne Grand Prix Przeglądu Ludowej Pieśni Obrzędowej Regionu Radomskiego w Mirowie zdobyły panie z zespołu Mierziączka. Zwycięska Kapela wywodzi się z gminy Przyłęk w powiecie zwoleńskim..
Główne Grand Prix Przeglądu Ludowej Pieśni Obrzędowej Regionu Radomskiego w Mirowie zdobyły panie z zespołu Mierziączka. Zwycięska Kapela wywodzi się z gminy Przyłęk w powiecie zwoleńskim.. Urząd Gminy Mirów
Zespół Mierziączka z gminy Przyłęk w powiecie zwoleńskim wygrał pierwszy Przegląd Ludowej Pieśni Obrzędowej Regionu Radomskiego, który odbył się w niedzielę w Mirowie.

Na scenie obok Urzędu Gminy zaprezentowało się 21 zespołów ziemi radomskiej i dwoje solistów (Adam Stocki oraz Krystyna Ciesielska) - w sumie około 200 artystów, których pasją jest muzyka ludowa i tradycja z nią związana.

Imprezę uroczyście otworzyli: wójt gminy Mirów Artur Siwiorek oraz przewodniczący tamtejszych radnych Piotr Gołosz i koordynator festiwalu Piotr Kowalik. Występy kapel oraz solistów podziwiali mieszkańcy oraz lokalni włodarze: radni gminy Mirów, jej sekretarz Jarosław Basiak, starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, burmistrz Szydłowca Artur Ludew, wójt gminy Chlewiska Waldemar Sowiński, wójt gminy Mirzec Mirosław Seweryn, sekretarz Miasta i Gminy Szydłowiec Dorota Kubiś, sołtysi i przedstawiciele rad sołeckich z gminy Mirów.

Siew, darcie pierza i inne

Zespoły i soliści z całego regionu prezentowały ludowe obrzędy i zwyczaje. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać trzy utwory związane z: chodzeniem po dyngusie, gaikiem, chodzeniem z kogutkiem, sobótkami, Świętem Matki Boskiej Zielnej, siewem, zbiorem ziemniaków, obróbką lnu, darciem pierza, kolędowaniem, weselem, chrzcinami i wieloma innymi obrzędami. Zespoły wystąpiły bez instrumentów.

Kapele oceniała komisja konkursowa w składzie: Adolf Krzemiński (inspektor do spraw kultury Urzędu Marszałkowskiego Mazowsza), Stefan Rosiński (etnograf, twórca i budowniczy Muzeum Wsi Radomskiej) oraz Grażyna Wieczerzyńska (folklorystka).

Grand Prix dla Mierziączki

Po obejrzeniu prezentacji jurorzy przyznali nagrody i wyróżnienia. Główne trofeum, Grand Prix w kategorii zespoły śpiewacze zdobyła kapela folklorystyczna Mierziączka z gminy Przyłęk w powiecie zwoleńskim.

W tej samej kategorii wyróżnienia zdobyły zespoły: Niezapominajki ze Zbijowa Dużego (gmina Mirów), Strykowice ze Strykowic Górnych (gmina Zwoleń), Gąsawianki z Gąsaw Rządowych (gmina Jastrząb), Mirowianki z Mirowa Starego, Załawianki z Załawy (gmina Chlewiska), Zespół Śpiewaczy z Korzyc (gmina Szydłowiec), Zakukała Kukułecka z Gałek (gmina Gielniów, powiat przysuski), Przystalanki z Przystałowic Małych (gmina Rusinów, powiat przysuski), Korzenie z Łaguszowa (gmina Przyłęk, powiat zwoleński). Komisja uhonorowała także solistkę Krystynę Ciesielską. Za występy w kategorii soliści zostało przydzielone jedno wyróżnienie.

Wyróżnienie w kategorii soliści: Krystyna Ciesielska (wieś Brogowa w gminie Rusinów). W przerwach między występami i po zakończeniu przeglądu publikę bawił zespół Kongres. Imprezę prowadził Andrzej Dąbrowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie