Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Odrzywół. Hubalowa wigilia w dawnej leśniczówce

Antoni Sokołowski
Kadeci z Lipin zaciągnęli honorową wartę przy kamieniu w Bielawach, gdzie kiedyś była leśniczówka Hubala.
Kadeci z Lipin zaciągnęli honorową wartę przy kamieniu w Bielawach, gdzie kiedyś była leśniczówka Hubala. ZSPiMS w Lipinach
Młodzież z gminy Odrzywół, ale także i z Radomia, a także z gminy Poświętne w województwie łódzkim oddała hołd legendarnemu dowódcy, majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu Hubalowi.

Wyjazd na polanę

Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego imienia doktor Heleny Spoczyńskiej w Lipinach udali się na zaproszenie Zespołu Szkół Zawodowych imienia majora Henryka Dobrzańskiego Hubala z Radomia w rejon dawnej leśniczówki Bielawy. To miejsce znajduje się koło Poświętnego, w powiecie opoczyńskim. W Bielawach właśnie każdego roku odbywa się uroczysta Hubalowa Wigilia.

Jak zaznaczyła dyrektorka radomskiej szkoły Beata Jasek, leśna polana na Bielawach, to magiczne miejsce, otoczone wojenną legendą, a współcześnie miejsce łączące pokolenia. Spotkali się tam, wspominali, dzielili opłatkiem, ubierali ozdobami świątecznymi leśne drzewka, biesiadowali przy ognisku młodzież od przedszkola po szkołę średnią z różnych rejonów Polski, samorządowcy, leśnicy, strażacy, ułani. Nie mogło zabraknąć na tej uroczystości Honorowego Hubalczyka - pułkownika Mariana Zacha.

Honorowa warta

W drugiej części uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów w Anielinie, miejscu śmierci majora Henryka Dobrzańskiego. W leśnej scenerii przy Szańcu Hubala zapłonęły znicze. Kadeci ze szkoły w Lipinach zaciągnęli honorowe warty w Bielawach i Anielinie. Na zakończenie została wykonana pamiątkowa fotografia i wszyscy mogli podziwiać popisy jeździeckie w wykonaniu ułanów ze Stowarzyszenia Ułanów im. Oddziału Wydzielonego WP mjr. Hubala. Uczestnicy długo będą wspominać X Hubalową Wigilię jako wyjątkowe wydarzenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie