GMINA SIENNO WSPÓŁPRACUJE NA WIELU PŁASZCZYZNACH NA RZECZ LOKALNEJ WSPÓLNOTY

Materiał informacyjny Gminy Sienno
GMINA SIENNO WSPÓŁPRACUJE NA WIELU PŁASZCZYZNACH NA RZECZ LOKALNEJ WSPÓLNOTY
GMINA SIENNO WSPÓŁPRACUJE NA WIELU PŁASZCZYZNACH NA RZECZ LOKALNEJ WSPÓLNOTY
GMINA SIENNO WSPÓŁPRACUJE NA WIELU PŁASZCZYZNACH NA RZECZ LOKALNEJ WSPÓLNOTY
GMINA SIENNO WSPÓŁPRACUJE NA WIELU PŁASZCZYZNACH NA RZECZ LOKALNEJ WSPÓLNOTY
GMINA SIENNO WSPÓŁPRACUJE NA WIELU PŁASZCZYZNACH NA RZECZ LOKALNEJ WSPÓLNOTY
GMINA SIENNO WSPÓŁPRACUJE NA WIELU PŁASZCZYZNACH NA RZECZ LOKALNEJ WSPÓLNOTY
GMINA SIENNO WSPÓŁPRACUJE NA WIELU PŁASZCZYZNACH NA RZECZ LOKALNEJ WSPÓLNOTY

Gmina Sienno to zielona gmina i zdrowe miejsce do mieszkania, bowiem aż 80% powierzchni gminy stanowią użytki rolne. Gmina jest wyjątkowa nie tylko poprzez swoje położenie, liczne inwestycje, ale głównie dzięki zamieszkującym tutaj ludziom. To oni stanowią serce tej gminy. Na terenie gminy Sienno mieszka ponad 5 tysięcy osób. Wójt Gminy Sienno Pan Mariusz Strąk nie poprzestaje w staraniach, by sukcesywnie zaspakajać zgłaszane przez mieszkańców potrzeby i oczekiwania.

W gminie Sienno jest systematycznie rozwijana infrastruktura drogowa. Są przebudowywane oraz remontowane drogi gminne i drogi wewnętrzne. We współpracy z Powiatem Lipskim poddawane modernizacjom są także drogi powiatowe położone na terenie Gminy Sienno. Ponadto wymieniane są także wiaty przystankowe. Właśnie rozpoczyna się największa inwestycja drogowa polegająca na poprawie nawierzchni dróg na 26 odcinkach. Dzięki takim inwestycjom zwiększy się bezpieczeństwo na drogach i podniesie jakość korzystania z dróg tym samym ułatwiając mieszkańcom dostęp do instytucji kulturalnych, oświatowych czy użyteczności publicznej. Pozwoli to także na podniesienie jakości życia mieszkańców, poprzez likwidację dróg szutrowych i gruntowych. W celu podniesienia jakości życia, bezpieczeństwa przy zachowaniu zasad niskoemisyjności rozpoczyna się wymiana blisko 400 lamp oświetlenia ulicznego na lamy LED.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwa także dziesięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Ich działalność na terenie gminy jest nieoceniona: działają zarówno w sytuacji wystąpienia miejscowych zagrożeń jak i niebezpiecznych zdarzeń komunikacyjnych, stale podnosząc swoją gotowość bojową. W br. poszczególne jednostki zostaną doposażone w następujący asortyment: ubrania specjalne z butami strażackimi oraz hełmem i latarką, piły spalinowe z wysięgnikiem, węże W75 oraz W52, deski ortopedyczne, piłę spalinową. W 2023 r. została również przebudowana strażnica OSP w Nowej Wsi oraz strażnica w Kochanówce dzięki czemu podniesie się poziom i komfort służby druhom ochotnikom oraz nastąpi wzrost zainteresowania służbą w jednostkach OSP. Nie sposób nie wspomnieć również o nowo nabytym średnim samochodzie ratowniczo-gaśniczym dla jednostki OSP w Jaworze Soleckim, który od października br. podniósł gotowość bojową jednostki.

Gmina Sienno pozyskała również dla terenów popegeerowskich kolejne dofinasowanie, mające na celu podniesienie poziomu życia mieszkańców. Ze środków Polskiego Ładu udało się pozyskać środki na budowę nowego ośrodka zdrowia w Jaworze Soleckim, który dopełni infrastrukturę leczniczą na terenie Gminy.

Nie ustają prace związane z infrastrukturą szkolną. W ramach pozyskanych środków przeprowadzana jest modernizacja i poprawa efektywności energetycznej w budynkach Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Siennie oraz w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaworze Soleckim. Trwają również prace nad procedurą przetargową mającą na celu doposażenie w instrumenty i meble Szkołę Muzyczną I stopnia w Siennie.

Na kartach historii Sienna dużymi złotymi literami zapisał się 12 października 2023 r., jako dzień nadania imienia Szkole Muzycznej I stopnia w Siennie imienia Jana Chorosińskiego, lokalnego działacza, muzyka, folklorysty, człowieka wielkiego serca oraz założyciela Państwowego Ogniska Muzycznego w Siennie. W tym dniu Szkoła otrzymała również sztandar.
W kościele parafialnym licznie zebrani goście mieli przyjemność uczestniczyć w poświęceniu sztandaru i jego przekazaniu oraz w uroczystym i okolicznościowym koncercie w Sali koncertowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Siennie, gdzie goszczono synów
i rodzinę Jana Chorosińskiego. Na ścianach szkoły zawisł obraz patrona i pamiątkowa tablica fundatorów sztandaru.

W centrum Sienna oko obserwatorów cieszy powstający budynek infrastruktury kulturalnej, który zdobi rynek. Zaś pozostali mieszkańcy cieszą się na pozyskane w kolejnej edycji Polskiego Ładu środki na budowę świetlicy wiejskiej w Eugeniowie i Nowej Wsi. Budową nowych wietlic jako centrum kulturalnego życia lokalnego umożliwi mieszkańcom dogodne warunki do spotykania się oraz realizacji inicjatyw oddolnych.

Poza sferą kultury na terenie gminy Sienno funkcjonuje strefa sportu i rekreacji. Dzięki dobrze rozwiniętej bazie sportowej sport jest stale obecny w życiu mieszkańców. Miłośnicy sportu mogą realizować swoje pasje w klubie sportowym. Wiele wydarzeń sportowych przyciąga publiczność, zarówno do uczestnictwa w zawodach sportowych jak i do kibicowania. W bieżącym roku trwa przebudowa ośrodka sportowo – rekreacyjnego w Siennie (wymieniono ogrodzenie łączące boisko z Zespołem Szkół Ogólnokształcących, w planach jest wymiana: piłkochwytów, oświetlenia na LED, podmurówki oraz montaż stojaka na rowery).

Większość wyżej wymienionych działań jest realizowana ze środków pozyskanych w ramach projektów zewnętrznych. Rozwój Gminy Sienno jest realizowany poprzez liczne inwestycje, w tym chroniące środowisko oraz zaspakajające potrzeby niematerialne mieszkańców. W gminie nieprzerwalnie prowadzony jest punkt konsultacyjno – informacyjny Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”.

W bieżącym roku Gmina uruchomiła pilotażowy program dofinansowań przeznaczonych dla mieszkańców Gminy na wymianę źródeł ciepła. Maksymalna wartość dotacji wynosi do 8 000zł, która stanowi wartość do 75 % poniesionych kosztów na realizację inwestycji z zakresu ochrony powietrza polegającej na wymianie źródeł ciepła. Celem zadania jest poprawa efektywności energetycznej budynków na terenie Gminy Sienno. Dofinansowanie przysługuje mieszkańcom do zainstalowania nowych źródeł ciepła m.in.: ogrzewania elektrycznego, ogrzewania gazowego, ogrzewania olejowego (lekki olej opałowy), pomp ciepła, kotła na pellet drzewny. Warunkiem otrzymania wsparcia jest złożenie wniosku o dofinansowanie do Urzędu Gminy Sienno, prawidłowa realizacja zadania, w tym likwidacja dotychczasowego źródła ciepła opalanego węglem lub paliwem węglopochodnym oraz złożenie wniosku rozliczającego.

Tworząc samorządową wspólnotę gmina współpracuje na wielu płaszczyznach na rzecz lokalnej wspólnoty, realizując zadania własne gminy, a w trudnym nieprzewidywalnym 2023 roku również podejmuje wiele nowych działań.

GMINA SIENNO WSPÓŁPRACUJE NA WIELU PŁASZCZYZNACH NA RZECZ LOKALNEJ WSPÓLNOTY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie