MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grają zespoły światowej klasy

Barbara KOŚ [email protected]
2 października o godzinie 18 zagra Kwartet Wilanów w składzie: Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz, Ryszard Duź i Marian Wasiółka.
2 października o godzinie 18 zagra Kwartet Wilanów w składzie: Tadeusz Gadzina, Paweł Łosakiewicz, Ryszard Duź i Marian Wasiółka. Fot. archiwum
Trwa XIII Międzynarodowy Festiwal Kwartetów Smyczkowych 2009 w Radomiu

Tak było

Tak było

Pomysłodawcami Festiwalu Kwartetów Smyczkowych byli członkowie kwartetu Radomiensis. Historia festiwalu jest niewiele krótsza od historii kwartetu. W 1997 roku po niespełna roku funkcjonowania kwartetu artyści postanowili zorganizować w Radomiu Festiwal Kwartetów Smyczkowych. W tym roku będzie to już trzynasta edycja Festiwalu.

Festiwal rozpoczął się w czwartek, melomanom zaprezentował się już pierwszy kwartet - Jagielloński. W piątek, sobotę i niedzielę zagrają kolejne zespoły.

Gospodarze festiwalu: kwartet Radomiensis i Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego przygotowali jak zwykle niezwykle ciekawy program koncertów, które prowadzi tradycyjnie już Janusz Ekiert, znany redaktor i krytyk muzyczny.

DZIŚ WILANÓW

W piątek, 2 października o godzinie 18 zagra Kwartet Wilanów w składzie: Tadeusz Gadzina - I skrzypce, Paweł Łosakiewicz - II skrzypce, Ryszard Duź - altówka i Marian Wasiółka - wiolonczela. W programie muzyka Józefa Haydna, Karola Kurpińskiego, Władysława Słowińskiego i Grażyny Bacewicz.
Kwartet Wilanów powstał w 1967 roku (początkowo jako Kwartet Wilanowski). Nazwa ta wiązała się z jego pierwszymi koncertami w królewskiej rezydencji Jana III Sobieskiego. Zespół występował we wszystkich krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Japonii, Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Wenezueli i Peru. Drogę artystyczną Kwartetu znaczą nagrody i wyróżnienia.

Z BUDAPESZTU

W sobotę, 3 października o godzinie 18 zaprezentuje się Kwartet Akademia z Węgier w składzie: Zsófia Környei - I skrzypce, Antónia Bodó - II skrzypce, László Móré - altówka i Bálint Maróth - wiolonczela. W programie utwory Beli Bartóka, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Feliksa Mendelssohn-Bartholdy.
Kwartet Akademia został założony w 1994 roku w Budapeszcie. Repertuar zespołu obejmuje znane i rzadko odtwarzane utwory na kwartet od Haydna do muzyki współczesnej. Zespół od lat jest stałym uczestnikiem węgierskiego życia muzycznego, a ich celem jest dostosowanie piękna muzyki klasycznej dla szerokiego kręgu osób.

W NIEDZIELĘ FINAŁ

W niedzielę, 4 października o godzinie 18 będzie koncert finałowy. Wystąpią: Maciej Żółtowski - dyrygent i Radomska Orkiestra Kameralna. W programie muzyka włoska Ottorino Respighiego i Giuseppe Verdiego.

Wszystkie koncerty odbywają się w sali koncertowej Urzędu Miejskiego, ulica Żeromskiego 53 w Radomiu. Bilety: I strefa 18 złotych (normalny) i 15 złotych (ulgowy); II strefa 12 złotych (normalny) i 10 złotych (ulgowy). Kupować je można w kasie Radomskiej Orkiestry Kameralnej, telefon 048 362 04 44.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie