Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa rekonstruktorów historycznych z Radomia liczy już dziesięć lat

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Grupa rekonstruktorów policyjnych z Radomia świętuje mały jubileusz.
Grupa rekonstruktorów policyjnych z Radomia świętuje mały jubileusz. Archiwum grupy
Od bez mała dziesięciu lat działa w naszym mieście Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu. Posiada ona obecnie piętnastu członków i jest największą tego typu organizacją w kraju.

Na początku 2010 roku, wśród osób zajmujących się czynnie rekonstrukcją historyczną, a wywodzących się z członków Studenckiego Klubu Jeździeckiego Politechniki Radomskiej oraz Radomskiego Pododdziału Konnego (pododdziału kawalerii ochotniczej w barwach 4 Szwadronu Radomskiego 11 Pułku Ułanów Legionowych), narodził się pomysł powołania do życia grupy historycznej występującej w umundurowaniu policji z okresu II Rzeczypospolitej. Pomysłodawcą tych działań był Paweł Łuk-Murawski, pasjonat rodzimej historii, instruktor jazdy konnej, wieloletni wiceprezes Studenckiego Klubu Jeździeckiego Politechniki Radomskiej oraz dowódca pododdziału kawaleryjskiego. W 2009 roku na bazie posiadanego zbioru zabytkowych rowerów „Łucznik” produkowanych przez Fabrykę Broni, zorganizował on „Pododdział Kolarzy Wojska Polskiego Września 1939 roku” , jako zapominany rodzaj formacji wojskowej.

Pomysł „na policję”

- Pomysł „na policję” narodził się u mnie na początku 2010 roku, a finałem jego była impreza „Zabłyśnij na drodze” jaką współorganizował wtedy Urząd Miejski w Radomiu oraz Komenda Wojewódzka Policji. W imprezie tej brał udział ówczesny zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, inspektor Rafał Batkowski, który słowami – „Ja popieram ”, poparł mój pomysł zgłoszony do ówczesnego Prezydenta Miasta Radomia, na powołanie grupy rekonstrukcyjnej Policji Państwowej. – mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski komendant rekonstruktorów policyjnych z Radomia.

Pomiędzy czerwcem a lipcem 2010 r. nowo stworzona początkowo sześcioosobowa grupa, posiadał już w miarę kompletne umundurowanie, choć jeszcze bez oznak służbowych i właściwych sznurów do gwizdków, lecz już z replikami pałek oraz broni. Nowa formacja przyjęła nazwę: Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu. Zainaugurowała ona swoją działalność 21 lipca 2010 roku, podczas obchodów 91 rocznicy uchwalenia ustawy „O Policji Państwowej” , jaką zorganizowała Komenda Wojewódzka Policji.

W swojej działalności rekonstruktorzy nawiązują do służby funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji Państwowej, jaka istniała w Radomiu w latach 1919 – 1939. Grupa od początku swojego powstania aktywnie uczestniczy w imprezach patriotycznych, piknikach militarnych oraz inscenizacjach historycznych. Była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana między innymi na ogólnopolskim zlocie grup rekonstrukcji historycznych „Odyseja Historyczna”, jaki dorocznie organizowany jest w Kutnie. W 2018 roku członkowie Grupy brali udział w Wielkiej Defiladzie Niepodległości jak przeszła ulicami Warszawy w dniu 15 sierpnia, wystawiając dziesięcioosobowy pododdział który wchodził skład komponentu „Policja Państwowa”. Rekonstruktorom towarzyszyło sześć zabytkowych rowerów „Łucznik”.

Rekonstrukcja to nie tylko mundur

Od 2012 roku rekonstruktorzy ćwiczą w ramach zajęć sportowych zapomnianą czwartą dyscyplinę szermierczą, jaką była – szermierka na bagnety karabinem szermierczym, sport bardzo popularny w okresie dwudziestolecia międzywojennego, a uprawiany w kraju do końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. W 2013 roku zwiększając swoje zainteresowania szermiercze, radomianie trenują – floret klasyczny, natomiast od 2014 roku z powodzeniem trenują – klasyczną szablę sportową. W też roku, jako jedyni w kraju, podjęli się uprawiania japońskiej sztuki walki zwanej Jukendo (droga bagnetu), czyli szermierki na bagnety japońskim karabinem szermierczym. Tę sztukę walki od końca XIX wieku, po chwilę obecną ćwiczą miedzy innymi funkcjonariusze policji japońskiej. Naszym rekonstruktorom nie jest obca także tradycja Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, powszechnej organizacji pro obronnej jak działała w dwudziestoleciu międzywojennym, a której aktywnymi członkami byli ówcześni policjanci. Wstawy masek przeciwgazowych produkowanych w Radomiu w latach 1928 – 1939, jakie prezentują rekonstruktorzy policyjni, czy też „szkoła obrony przeciwlotniczej”, obejrzało już wielu mieszkańców kraju.

- Rekonstrukcja to nie tylko występowanie w mundurze, to również w naszym przypadku odtwarzanie sportu w okresu II Rzeczypospolitej. I nie jesteśmy w tym odosobnieni, członkowie różnych grup rekonstrukcyjnych, w tym między innymi nasi przyjaciele z Kozienic, powołali do życia „retro ligę piłkarską”, my natomiast zajęliśmy się trochę trudniejszym sportem, jakim jest szermierka. Szermierka to strategiczna sztuka walki, mająca trochę wiele wspólnego z szachami. Lecz w tutaj przysłowiowe „trzy ruchy przeciwnika na przód”, trzeba przewidzieć błyskawicznie – dodaje aspirant Paweł Łuk-Murawski, który również uczy szermierki klasycznej.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, działa pod honorowym patronatem Wojewódzkiego Komendanta Mazowieckiej Policji. Organizacja liczy w sumie piętnastu kompletnie umundurowanych członków w tym jedną kobietę Panią Agatę Podsiedlak, studentkę Uniwersytetu Radomskiego. Obecnie członkowie grupy swoje działania ukierunkowali w przygotowaniu do obchodów 100 – lecia policji, jaki przypada w 2019 roku. Twórcą i komendantem Grupy jest aspirant Paweł Łuk-Murawski.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kameralne lato Radom 2018 - parada zabytkowych pojazdów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie