MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia sołtys? Miesięczna dieta może zależeć od liczby mieszkańców sołectwa

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Sołtys, który taką rolę pełnić przez dwie kadencje może być na dodatek do emerytury. Sprawdź, kto w 2024 roku może złożyć wniosek o świadczenie
Sołtys, który taką rolę pełnić przez dwie kadencje może być na dodatek do emerytury. Sprawdź, kto w 2024 roku może złożyć wniosek o świadczenie pixabay.com/gosiak1980
Sołtysowi przysługuje dieta za sprawowaną funkcję, którą uchwalają radni. Sprawdzamy, jaka jest wysokość zarobków sołtysa w 2024 roku w wybranych gminach w Polsce. Szef sołectwa nie ma umowy o pracę i wynikającej z niej pensji, jak wójt czy starosta. To funkcja nieco inna. Ma pomagać gminie w realizacji zadań, jest też zapraszany na sesje rady gminy. Ile zarabia sołtys za działania na rzecz wsi?

Spis treści

Sołtys jest wybierany podczas zebrania wiejskiego, czyli przez mieszkańców danego sołectwa na 5 lat. Czym się zajmuje, co może zrobić? i czego mogą wymagać mieszkańcy? Osobno opisujemy prawa i obowiązki sołtysa oraz rady sołeckiej. Tymczasem przyjrzyjmy się, ile wynosi dieta sołtysa oraz za co przysługuje.

Ile zarabia sołtys? Wysokość diety w 2024 roku

Zaglądamy do uchwał w sprawie określenia zasad przyznawania diet sołtysom w wybranych gminach województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i lubuskiego. Ile zatem w 2024 wynosi dieta sołtysa?

Na początek Kujawsko-Pomorskie. Rada Gminy Bądkowo przyjęła (uchwała z 14 grudnia 2023) dietę dla sołtysów na swoim terenie w wysokości 600 zł kwartalnie. Z kolei Rada Gminy Chrostkowo (uchwała z 12 grudnia 2023) ustaliła miesięczną zryczałtowaną dietę dla sołtysów w wysokości 300,00 zł. Natomiast w gminie Czernikowo radni uchwałą z 24 stycznia 2024 r. określi stawkę diety sołtysa na 500 zł miesięcznie.

Sięgamy po przykłady z województwa mazowieckiego. Gmina Ojrzeń (uchwała z 21 lutego 2024) głosami radnych zdecydowała, że dieta za udział sołtysa w posiedzeniach Rady Gminy wynosi:

 • 300 zł za jedno posiedzenie Rady Gminy zwołane w trybie art. 20 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym,
 • 150 zł za jedno posiedzenie Rady Gminy zwołane w trybie art. 20 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym.

Rada Gminy Baranów (uchwała z 29 stycznia 2024) - dieta dla sołtysów, jako przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych gminy, w formie miesięcznego ryczałtu w wysokości 400,00 zł.

Następnie na naszej liście znalazło się województwo lubuskie i tutejsze gminy. Gmina Miejska Otyń, uchwała z 27 listopada 2023 - zryczałtowana miesięczna dieta w wysokości 600 zł

Przeczytaj też: Szykują się zmiany w dodatku dla sołtysów! Więcej osób dostanie co miesiąc ponad 330 zł do emerytury

Wysokość diety sołtysa zależna od liczby mieszkańców sołectwa

Niekiedy radni decydują się na różnicowanie kwot i uzależnienie ich od liczby mieszkańców w sołectwie. Tak zrobiła Rada Gminy Siedlisko. Uchwała z 30 października 2023 mówi o diecie sołtysa, która jest przyznawana w zależności od liczby mieszkańców[/b] danego sołectwa i wynosi miesięcznie:

 • powyżej 1000 mieszkańców - 900 zł
 • od 501 do 1000 mieszkańców - 700 zł
 • od 251 do 500 mieszkańców - 600 zł
 • do 250 mieszkańców - 500 zł

W przypadku pełnienia funkcji sołtysa w okresie krótszym niż miesiąc wysokość diety zostanie obliczona proporcjonalnie do liczby dni sprawowania funkcji, przyjmując, że miesiąc liczy 30 dni. Dieta naliczana będzie od następnego dnia po wyborze na sołtysa do dnia zaprzestania pełnienia funkcji w skutek odwołania, upływu kadencji lub rezygnacji.

Jeszcze jedna gmina z Lubuskiego, tym razem Lubrza i uchwała z 30 października 2023. Ustalono w niej miesięczną dietę, która tu również jest uzależniona od liczby mieszkańców w sołectwie:

 • 500,00 zł w sołectwie powyżej 400 mieszkańców;
 • 400,00 zł w sołectwie do 400 mieszkańców określonych na podstawie ewidencji ludności na dzień 31 grudnia każdego roku.

Dieta sołtysa a ilość obowiązków. Czy wynagrodzenie jest adekwatne?

Zaangażowanie wielu sołtysów jest godne podziwu i wykracza daleko poza standardową listę zadań. Są jednak i tacy, którzy realizują wymagane minimum. Za co sołtysom przysługuje dieta?

Radni najczęściej podają w uchwałach, że dieta stanowi rekompensatę czasu poświęconego na udział w sesjach rady gminy, naradach z wójtem gminy, zebraniach sołeckich oraz rekompensatę za inne czynności związane z wykonywaniem funkcji sołtysa.

Lubuska gmina Otyń w uchwale wyjaśnia, że dieta przysługuje z tytułu wykonywania obowiązków sołtysa, za udział w pracach rady, posiedzeniach zwoływanych przez burmistrza (w innych gminach będzie to wójt) oraz wykonywanie innych zadań określonych w statucie sołectwa.

Są gminy, które wypunktowują nieco bardziej szczegółowo, za co jest wypłacana dieta dla sołtysa. Radni z gminy Siedlisko w uchwale wskazali, że dieta stanowi rekompensatę wydatków wynikających

 • z tytułu udziału w zebraniach wiejskich,
 • zebraniach rady sołeckiej,
 • wykonywania innych czynności związanych z pełnieniem funkcji sołtysa określonych w statucie sołectwa,

w tym pomocy przy organizacji imprez sołeckich, gminnych i pozostałych wydarzeń ogólnodostępnych oraz opieki nad mieniem sołectwa (place zabaw, tereny sportowo-rekreacyjne, sale wiejskie).

Kujawsko-Pomorskie, Rada Gminy Bądkowo podała w uchwale, że dieta stanowi rekompensatę za:

 • wykonywanie zadań sołtysa wynikających ze statutu sołectwa,
 • udział w sesjach Rady Gminy Bądkowo,
 • udział w naradach organizowanych przez Wójta Gminy Bądkowo,
 • udział w zebraniach wiejskich.

Potrącenia z diety sołtysa. Za co będzie mniejsza wypłata?

Niektóre gminy przewidują potrącenia z diet sołtysów, jeśli ci nie będą aktywni przynajmniej w zakresie udziału w sesjach i zebraniach. Na przykład w uchwale gminy Bądkowo zastrzeżono: Dieta sołtysa ulega potrąceniu w wysokości 5 proc. za nieuczestniczenie w:

 • w sesji Rady Gminy Bądkowo,
 • naradach organizowanych przez Wójta Gminy Bądkowo,
 • zebraniu wiejskim,
 • a także 5 proc. za nie wykonywanie przez sołtysa zadań wynikających ze statutu sołectwa.

Radni zawarli także wyjaśnienie, z którego wynika, ze dieta nie ulega potrąceniu w związku z odbywaniem w tym czasie przez sołtysa podróży służbowej. Oczywiście takiej związanej z pełnieniem funkcji oraz udziałem sołtysa na posiedzeniach lub pracach innych organów lub instytucji wynikających z uchwał rady gminy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarabia sołtys? Miesięczna dieta może zależeć od liczby mieszkańców sołectwa - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie