MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory uzupełniające do rad gmin w regionie radomskim odbędą się w lipcu, w sześciu gminach

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Najszybciej, bo 14 lipca, odbędą się wybory do rad w Nowym Mieście nad Pilicą, w Przysusze, Potworowie i Skaryszewie.
Najszybciej, bo 14 lipca, odbędą się wybory do rad w Nowym Mieście nad Pilicą, w Przysusze, Potworowie i Skaryszewie. Antoni Sokołowski
Trzeba przeprowadzić wybory uzupełniające w wyborach samorządowych w sześciu gminach regionu radomskiego. Tak będzie w Skaryszewie, Nowym Mieście nad Pilicą, Przysusze, Potworowie, Gielniowie i Zwoleniu. To w większości konsekwencje zrzeczenia się mandatów radnych po tym, jak zwycięzcy na radnych zostali jednocześnie wybrani na wójtów, lub burmistrzów.

W lipcu wybory uzupełniające w sześćiu gminach regionu radomskiego

Państwowa Komisja Wyborcza już ogłosiła terminy wyborów uzupełniających. Najszybciej, bo w niedzielę 14 lipca odbędą się wybory do rad w czterech gminach. Głosowanie odbędzie się tego dnia w Nowym Mieście nad Pilicą, w Przysusze, Potworowie i Skaryszewie.

Właśnie w tych gminach zwolniły się mandaty, jak w Skaryszewie burmistrzem została Justyna Grys, w Nowym Mieście nad Pilicą burmistrzem została Barbara Gąsiorowska, w Przysusze burmistrzem został Adam Pałgan, a w Potworowie wójtem została Marta Kaczor.

- Do 10 czerwca w tych czterech gminach rejestrowaliśmy kandydatów na radnych. I tak w Nowym Mieście nad Pilicą mamy dwóch kandydatów, w Potworowie trzech, w Przysusze dwóch i w Skaryszewie trzech. Głosowanie odbywa się tylko w jednym obwodzie, w godzinach od 7 do 21 – powiedziała Anita Bugajny, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Radomiu. zapowiedziała Państwowa Komisja Wyborcza.

Na następną niedzielę lipca, czyli 21 lipca, został wyznaczony termin głosowania w Gielniowie. Tu mandat radnego zwolnił się po tym, jak burmistrzem Gielniowa została Aneta Raczyńska. W tym wypadku trwa jeszcze weryfikowanie kandydatów na radnych.

W ostatnią niedzielę lipca, 28 do głosowania pójdą mieszkańcy Zwolenia. W tym wypadku, po wyborach 7 kwietnia zrezygnował z mandatu nowo wybrany radny Marcin Płachta. Dlatego trzeba uzupełnić skład samorządu Zwolenia, a głosowanie odbędzie się w obwodzie trzecim i w okręgu trzecim – w Zwoleniu. Kandydaci na radnych jeszcze mają czas na rejestrację – do 24 czerwca.

Wybory uzupełniające, jako ostateczne dokończenie wyborów do rad gmin, przeprowadza się tam, gdzie osoba wybrana na radnego, jednocześnie zdobyła stanowisko wójta lub burmistrza. W okręgach wielomandatowych, tak jak choćby w Radomiu, takie miejsce w radzie obejmuje kolejny kandydat z tej samej listy. Jednak w okręgach jednomandatowych o obsadzeniu wakatu muszą zadecydować nowe wybory.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie