Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Pamięci Narodowej zbadał miejsce pochówku żołnierzy Września 1939. W sobotę, 8 września uroczystości w Grabowcu w gminie Rzeczniów

MAG
Instytut Pamięci Narodowej zbadał miejsce pochówku żołnierzy Września 1939 roku. W sobotę, 8 września uroczystości w Grabowcu w gminie Rzeczniów.
Instytut Pamięci Narodowej zbadał miejsce pochówku żołnierzy Września 1939 roku. W sobotę, 8 września uroczystości w Grabowcu w gminie Rzeczniów. IPN
W sobotę, 8 września w Grabowcu odbędą się uroczystości pogrzebowe żołnierzy 12 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, którzy 8-9 września 1939 roku polegli w bitwie pod Iłżą. Oprócz tego odbędzie się również poświęcenie Pomnika Poległych.

W programie uroczystości w Grabowcu o godz. 11 odbędzie się Msza św. w intencji poległych, a o godz. 12 przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie nastąpi odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Poległych, modlitwa za poległych oraz pochówek żołnierzy 12 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, poległych w dniu 9 września 1939 roku pod Iłżą.

Jak informuje Instytut Pamięci Narodowej, pierwszy etap prac w Lesie Aleksandrowskim w Starym Rzechowie w gminie Rzeczniów, prowadzonych przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa rozpoczął się 2 lipca 2018 roku. Pracami kierował Piotr Kędziora-Babiński. Miały one na celu ekshumacje szczątków 139 żołnierzy Wojska Polskiego, poległych w walce z niemieckim agresorem w bitwie pod Iłżą 9 września 1939 roku.

Trzeciego dnia prac ekshumacyjnych znaleziono kolejne szczątki żołnierzy Wojska Polskiego z Września 1939 roku. Odnaleziono ostrogi, guziki, maszynkę do golenia, dużą ilość butów żołnierskich oraz kolejne nieśmiertelniki.

Dzień czwarty prac ekshumacyjnych w Starym Rzechowie upłynął na porządkowaniu terenu po zakończonych pracach w Lesie Aleksandrowskim. Wtedy również rozpoczęto prace ekshumacyjne w kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego z września 1939 r. na cmentarzu parafii św. Mikołaja w Grabowcu. Prace miały na celu sprawdzenie liczby żołnierzy, przeniesionych z Lasu Aleksandrowskiego przy okazji poprzednich ekshumacji oraz przygotowanie miejsca na pochowanie odnalezionych szczątków.

W czasie prac, wywołujących coraz większe zainteresowanie, ujawniono znaczną ilość butów, hełmów, fragmenty mundurów, ładownic oraz maskę przeciwgazową.

6 lipca zostały zakończone prace na cmentarzu parafialnym w Grabowcu oraz w Lesie Aleksandrowskim. W czasie ich trwania odnaleziono szczątki około 139 żołnierzy Wojska Polskiego, poległych 9 września 1939 r.

Przy pracach byli stale obecni Karol Burek, wójt gminy Rzeczniów oraz proboszcz parafii św. Mikołaja w Grabowcu ksiądz Zbigniew Wypchło. Znalezione w czasie prac artefakty będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Iłży.

W czasie prac udało się odnaleźć nieśmiertelniki należące do następujących żołnierzy: Marcin Barylski, ur. 1917 r., Józef Moroziński ur. 1901 r., Józef Kosiński, ur. 1917 r., Leon Szymków, grekokatolik z Brzezna, Józef Kozłowski, Józef Galiski oraz Kierniew (?), imię nieczytelne.

Archeolodzy otrzymali też informacje o nieśmiertelnikach, znalezionych wcześniej w mogile, a należących do żołnierzy: Tadeusz Barylski, Leon Szwec, ur. 1917 r., Leon Żornak, ur. 1917 r., Michał Buczyński, Jan Chruszcz ur. 1907 r., 54 PP, Jan Dus, Józef Krupa ur. 1910 r., 54 PP oraz Michał Diakowicz. Pozostałe nieśmiertelniki były mocno skorodowane i nieczytelne.

Drugi etap prac ekshumacyjnych związanych z bitwą pod Iłżą 8-9 września 1939 roku, prowadzonych przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN trwał w dn. 20-21 lipca 2018 r. Prace przyniosły efekty w postaci odnalezionego nieśmiertelnika z nazwiskiem Piotr Rygiel (ur. 1912 r.) z RKU Tarnopol, służący w 54 Pułku Piechoty lub 12 Pułku Artylerii Lekkiej.

ZOBACZ TEŻ: Koncert charytatywny w Lipskim Centrum Kultury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie