Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Interesująca konfrontacja twórców w Muzeum Sztuki Współczesnej

Barbara Koś
- W pracach widać w jaki sposób każdy z autorów wykorzystał inspiracje rytmem – mówiła Zuzanna Gajos.
- W pracach widać w jaki sposób każdy z autorów wykorzystał inspiracje rytmem – mówiła Zuzanna Gajos. Barbara Koś
Kiedyś uczelnie artystyczne nie zezwalały na pokazy sztuki studentów. Dziś przeciwnie: chcą mobilizować swoich słuchaczy pomagając młodym w wejściu na rynek sztuki. Efektem tej mobilizacji jest wystawa "Rytmy i rytuały" otwarta w piątek w Muzeum Sztuki Współczesnej.
Nagrodę z rąk prezydenta Andrzeja Kosztowniaka otrzymuje Jan Podgórski student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Nagrodę z rąk prezydenta Andrzeja Kosztowniaka otrzymuje Jan Podgórski student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Barbara Koś

Nagrodę z rąk prezydenta Andrzeja Kosztowniaka otrzymuje Jan Podgórski student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
(fot. Barbara Koś)

Na wystawie zmierzyły się dwie uczelnie: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie i Wydział Sztuki Politechniki Radomskiej. Taka konfrontacja wydała się ciekawa, bo na wernisaż przybyło bardzo wielu zainteresowanych.

- Podobna ekspozycja odbyła się już w Krakowie - mówiła Zuzanna Gajos, inicjatorka radomskiej ekspozycji, plastyczka, doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Krakowska nawiązywała do Afryki, jej tradycji, sztuki, rytuałów, etnografii.

- W momencie poszerzenia ekspozycji o prace radomskich studentów odeszliśmy od tematu Afryki na rzecz rytuałów i rytmu dnia codziennego - tłumaczyła Zuzanna Gajos.

Rytm ,powtarzająca się sekwencja, miarowość, cykliczność występują w przyrodzie, fizyce, muzyce, poezji i cyklach ludzkiego życia dlatego też stanowią odwieczną inspirację dla artystów.

- W pracach widać w jaki sposób każdy z autorów wykorzystał te inspiracje - mówiła Zuzanna Gajos.

Prace studentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, powstały z wykorzystaniem tradycyjnych technik. To rysunek, malarstwo i pastele. Radomska część to instalacje i współczesne nośniki multimedialne. Razem oglądać można ponad trzydzieści prac w większości zaskakujących swoją dojrzałością i głębią.

.Wystawa jest pierwszą w cyklu konfrontacji pomiędzy studentami uczelni artystycznych z różnych miast.

- Kiedyś uczelnie artystyczne nie zezwalały na pokazy sztuki studentów - przypomniał Łukasz Konieczko, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. - Dziś wszyscy chcemy mobilizować swoich słuchaczy pomagając młodym w wejściu na rynek sztuki. Takie konfrontacje pomagają młodym pokazać swoją twórczość poza szkołą a to już pierwszy krok by zaistnieć szerzej.

Wystawa czynna będzie do 15 lutego.

Nagrody - albumy o sztuce - wyróżniającym się autorom wręczył prezydent Andrzej Kosztowniak.
Otrzymali je: Jan Podgórski, Paweł Kowalczyk i Katarzyna Kukuła z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Michał Wójcicki z Politechniki Radomskiej.

Laureaci wyróżnień to Alicja Rokicka, Agata Kus, Anna Jekiełek z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Żaneta Antosik, Wiola Orzechowska i Marta Morawska z Politechniki Radomskiej.

Opiekunami młodych artystów są Bogusława Bortnik - Morajda kierownik pracowni rysunku Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Katarzyna Pietrzak i Andrzej Brzegowy z Koła Naukowego Wydziału Sztuki Politechniki Radomskiej

Praca Katarzyny Kukuły z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Praca Katarzyny Kukuły z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Barbara Koś

Praca Katarzyny Kukuły z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
(fot. Barbara Koś)

Przy organizacji wystawy Zuzanna Gajos zyskała pewnych partnerów: prezydenta Andrzeja Kosztowniaka i Mieczysława Szewczuka kierownika Muzeum Sztuki
Przy organizacji wystawy Zuzanna Gajos zyskała pewnych partnerów: prezydenta Andrzeja Kosztowniaka i Mieczysława Szewczuka kierownika Muzeum Sztuki Współczesnej. Barbara Koś

Przy organizacji wystawy Zuzanna Gajos zyskała pewnych partnerów: prezydenta Andrzeja Kosztowniaka i Mieczysława Szewczuka kierownika Muzeum Sztuki Współczesnej.
(fot. Barbara Koś)

Wystawie towarzyszy pokaz darów profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dla Muzeum Sztuki Współczesnej. Na zdjęciu "Portret skrzypaczki" Jerzego Nowosielskiego.
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie