Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie cenne znaleziska były w Nowej Żelaznej? Muzeum imienia Malczewskiego zaprasza na Facebooku do oglądania badań archeologicznych

Barbara Koś
Prace archeologiczne są trudne, ale niezwykle ciekawe.
Prace archeologiczne są trudne, ale niezwykle ciekawe. Muzeum Facebook
Muzeum imienia Jacka Malczewskiego zaprasza na Facebooku do oglądania cyklu archeologicznego dotyczącego badań i opracowywania materiałów zabytkowych pochodzących z badań wykopaliskowych w Nowej Żelaznej gmina Magnuszew.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w latach 2019-2020 jest beneficjentem programu, który dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach działania Ochrona zabytków archeologicznych.

Cmentarzysko w Nowej Żelaznej

Zadanie „Cmentarzysko kultury przeworskiej w Nowej Żelaznej, stan. 2, powiat kozienicki, woj. mazowieckie", ma wsparcie także od Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Prace wykopaliskowe na cmentarzysku ciałopalnym kultury przeworskiej w Nowej Żelaznej, były zainicjowane oraz prowadzone przez Małgorzatę Cieślak-Kopyt kierownika Działu Archeologii Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu w latach (2007- 2017). W latach 2015, 2017 współprowadzącymi były: Aleksandra Jarosz-Panek i Dorota Pogodzińska z Muzeum Regionalnego w Kozienicach.

W wykopaliskach brali udział m. in. studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Badania były możliwe dzięki współpracy ze Starostwem Powiatu Kozienice oraz Wójtem Gminy Magnuszew.

Zespół osadniczy w Nowej Żelaznej jest położony w dolinie rzeki Wisły wewnątrz dużego zakola. Cmentarzysko zajmuje zachodnią część wyniesienia terenu w obrębie dawnego starorzecza.

Cenne znaleziska

Nekropolia na terenie Zapilcza jest jedynym znanym cmentarzyskiem kultury przeworskiej trwającym przez kilka stuleci (I w.p.n.e. – III w.n.e.).

Wśród ponad 400 zabytków wydzielonych odkrytych w obiektach i warstwie ornej znajdują się liczne importy reprezentowane m. in. przez fibule i elementy uzbrojenia. Można tu wymienić importy celtyckie , zapinki ze strefy nadreńskiej, norycko-panońskiej, imacze z terenów nadłabskich oraz Skandynawii i wiele innych.

Inną cechą wyróżniającą nekropolę w Nowej Żelaznej jest wyjątkowo duża ilość zabytków z metali kolorowych w materiałach kultury zwanej "żelazną".

Celem projektu jest opracowanie i upowszechnienie w obiegu naukowym i społecznym materiałów z cmentarzyska ciałopalnego ludności kultury przeworskiej z młodszego okresu przedrzymskiego i okresu rzymskiego w Nowej Żelaznej.

W ramach projektu przewidziane są szczegółowe badania typologiczno-chronologiczne wszystkich materiałów zabytkowych z tej nekropoli reprezentowanych przez bardzo bogaty zbiór naczyń ceramicznych, liczne artefakty żelazne, brązowe, szklane, kościane, w tym szczególnie znaczący zbiór importów prowincjonalnorzymskich.

Wykonana zostanie analiza zachowanych szczątków ludzkich i zwierzęcych. Projekt przewiduje też specjalistyczne badania laboratoryjne - analizy składu metalu i szkła.

Efektem powyższych działań ma być interdyscyplinarna monografia cmentarzyska oraz film edukacyjny promujący projekt.

Opisy pracy archeologów na muzealnym FB przypominają, że na stanowisku wyróżniono groby popielnicowe, jamowe, oraz tak zwany obiekt rowkowy. Czworokątny obiekt rowkowy to konstrukcja sepulkralna spotykana na terenach dawniej zasiedlonych przez Celtów.

Według badaczy koliste lub czworokątne rowy mogły wyznaczać na cmentarzyskach miejsca dla rodzin.Takie obiekty znane są również w Małopolsce na stanowiskach kultury przeworskiej.Ludzie zamieszkujący nadwiślańską osadę na przełomie er byli "światowcami". Utrzymywali szerokie kontakty z innymi plemionami przejmując ich wierzenia i obyczaje.

Oglądamy też znaleziska, poświadczające procesy przędzenia, a więc – przęśliki.

Przęśliki to niewielkie krążki z otworem najczęściej wykonywane z gliny ale także z łupków, brązu, ołowiu, bursztynu, drewna. Krążki te miały za zadanie obciążyć wrzeciono, zapobiegając zsuwaniu się nici na nie nawiniętych, ponadto wpływały one na wydłużenie jego ruchu obrotowego oraz utrzymanie przez dłuższy czas jego stałej prędkości. Miało to bezpośredni wpływ na grubość, równomierność i skręcenie wykonywanej nici.

W Nowej Żelaznej odkryto 16 przęślików z wypalonej gliny.

Dział archeologiczny powoli kończy opracowywanie zabytków odkrytych podczas czterech sezonów wykopaliskowych. Dokumentacja fotograficznej pokazuje poszczególne lata prac.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w regionie radomskim. RAPORT

Przerażająco pusta Galeria Słoneczna w Radomiu. Zobacz zdjęcia!

Koronawirus w Radomiu? Totalne pustki w Galerii Słonecznej! ...

Czegoś takiego jeszcze nie było! Kolejki przez cały sklep, przebrane półki i wypełnione po brzegi wózki. Mieszkańcy Radomia w środę po ogłoszeniu przez rząd decyzji o zamknięciu szkół i wielu instytucji hurtowo robią zakupy i przygotowują się na pojawienie się koronawirusa.

Koronawirus w Radomiu? Sklepy oblężone! Mieszkańcy hurtowo r...

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie