Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest nowy album o historii radomskiego lotnictwa „Radomskie skrzydła w służbie Niepodległej”

Izabela Kozakiewicz
Dariusz Wójcik (z lewej) i Dariusz Osiej zapraszają na promocję albumu „Radomskie skrzydła w służbie Niepodległej”.
Dariusz Wójcik (z lewej) i Dariusz Osiej zapraszają na promocję albumu „Radomskie skrzydła w służbie Niepodległej”. Fot. tadeusz klocek

- To przepiękna publikacja, poświęcona tym, którzy wystartowali i nie wrócili. Dziewiąta wydana przez Radę Miejską, ale pierwsza tak obszerna - mówił Dariusz Wójcik, przewodniczący radomskiej Rady Miejskiej.

Z historii radomskich skrzydeł

Album jest podzielony na kilka części. Opisuje historię radomskiego lotnictwa i lotniska na Sadkowie od momentu odzyskania niepodległości przez Polskę po współczesność. Są w niej rozdziały poświęcone orkiestrze wojskowej, ale też pokazom Air Show.
- W albumie są archiwalne fotografie, część wojskowa historii lotniska na Sadkowie od trzydziestych ubiegłego wieku do 1945 roku – mówi autor tekstów do albumu Dariusz Osiej, radomski dziennikarz, - O dziwo, dotarcie do tych zdjęć nie stanowiło większego problemu. Najtrudniej było znaleźć te z lat powojennych.

Fotografie pochodzą między innymi z archiwów prywatnych. Część udostępnili fotograficy, także wojskowi. Wśród nich kapitan Adam Ginalski i zajmujący się fotografią wojskową Sławomir „Hesja” Krajniewski. - Część ze zdjęć jest publikowana po raz pierwszy – informuje Dariusz Osiej. – To właśnie fotografie są największą wartością albumu. Dziękujemy wszystkim za pomoc i ich udostępnienie.
W albumie można zobaczyć między innymi zdjęcia dokumentujące bombardowanie lotniska na Sadkowie, czy wizytę Hermanna Goeringa.

Nieznane historie

W albumie jest między innymi rozdział poświęcony radomskim pilotom, którzy w czasie drugiej wojny światowej walczyli w Anglii, w dywizjonie 300 „Ziemi Mazowieckiej”.
- To karta historii przynajmniej dla nas do tej pory nieznana - mówią zgodnie Dariusz Wójcik i Dariusz Osiej. - Jest też kilka innych niespodzianek, które można znaleźć w tym albumie.

Album za zaproszenie

Promocja albumu odbędzie się w poniedziałek 8 października w sali koncertowej radomskiej szkoły muzycznej. Zagra radomska orkiestra wojskowa. Prawdopodobnie będą też piloci z zespołu akrobacyjnego Orlik.
Zaproszenia na koncert można od środy 3 października odbierać w Biurze Rady Miejskiej przy ulicy Moniuszki 9, pokój 12.
- Ich ilość jest ograniczone - zaznacza Dariusz Wójcik. - Tak, jak w poprzednich latach osoby, który będą miały zaproszenie podczas spotkania w szkole muzycznej dostaną egzemplarz albumu.
„Radomskie skrzydła w służbie Niepodległej” to dziewiąta z kolei publikacją finansowana przez Biuro Rady Miejskiej. Pomógł Urząd Miejski i Fabryka Broni. Album wydano w dwóch tysiącach egzemplarzy. Całość jest też przetłumaczona na język angielski.
Autorem tekstów jest Dariusz Osiej, za projekt graficzny i skład odpowiadał Marcin Kucewicz, a za tłumaczenie Sławomir Górka. Realizacją przedsięwzięcia zajmowała się „Łaźnia”. - Przy tym albumie pracował cały zespół ludzi, wszystkim serdecznie dziękujemy - dodawał Dariusz Wójcik.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie