Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jest zgoda radnych - muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie samodzielne od 14 lutego

Barbara Koś
Od 14 lutego 2020 roku Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie będzie samodzielną instytucją kultury. Decyzję w tej sprawie podjęli  radni województwa mazowieckiego -mówi wicemarszałek, Rafał Rajkowski.
Od 14 lutego 2020 roku Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie będzie samodzielną instytucją kultury. Decyzję w tej sprawie podjęli radni województwa mazowieckiego -mówi wicemarszałek, Rafał Rajkowski. archiwum
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie uzyskało status samodzielnej placówki kultury. Taką decyzję podjęli we wtorek, 21 stycznia, radni Mazowsza.

Od 14 lutego 2020 roku Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie będzie samodzielną instytucją kultury. Decyzję w tej sprawie podjęli radni województwa mazowieckiego.

– Ta wyjątkowa placówka zasługuje na to, aby zacząć funkcjonować samodzielnie - mówi Rafał Rajkowski, wicemarszałek Mazowsza.- Chcemy, aby mogła dalej rozwijać się i to z jeszcze większą dynamiką. Ta samodzielność otworzy muzeum drogę do środków zewnętrznych na rozwój, na poszerzanie oferty czy dostosowywanie jej do oczekiwań współczesnego odbiorcy – podkreśla wicemarszałek. Jak dodaje , podział instytucji nie wpłynie negatywnie na zatrudnionych w muzeum w Czarnolesie pracowników.

Samodzielność niezbędna

Obecnie jeszcze placówka stanowi oddział Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Jednak, zdaniem samorządu Mazowsza, jej charakter i sposób funkcjonowania jest zupełnie inny. Czarnolas to bowiem nie tylko budynek, ale przede wszystkim otoczenie – piękny park, krypty. To miejsce, które tętni życiem o każdej porze roku. Odbywają się tu koncerty, festiwale czy teatry plenerowe. Co roku placówkę odwiedza ponad 28 tys. osób.- Wydzielenie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie jest wiec naturalnym procesem - podkreśla Marta Milewska, rzeczniczka prasowaUrzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie. - Placówka z tak dużą ilością odwiedzających ją w ciągu roku ma naturalny potencjał do tego, aby stać się samodzielną instytucją, z perspektywą rozwoju i budowania własnej pozycji na mapie kulturalnej Mazowsza.
Na 2020 rok w budżecie Mazowsza zarezerwowane zostały fundusze na funkcjonowanie placówki w kwocie ponad 1,8 miliona złotych.

Były obawy i niepokoje

Wszyscy wiedzą, że dzisiejszy wygląd muzeum i jego pięknego otoczenie to zasługa Muzeum Malczewskiego, które przeprowadziło gruntowną modernizację placówki i jej parku. Czarnolas był w gestii „Malczewskiego” ponad 40 lat!Nic dziwnego, że zapowiedź rozdzielenia obu muzeów wzbudziła zaniepokojenie, a nawet protest „Malczewskiego”. Rozdzielone będą musiały zostać zbiory i cały program merytoryczny ujmujący muzeum czarnoleskie. Nie do końca też przekonani byli sami radni Mazowsza, którzy na posiedzeniu Sejmiku Mazowsza pod koniec grudnia 2019 roku zdecydowali o nie wydzielaniu Czarnolasu. Teraz klamka zapadła i ten rok oraz najbliższe lata pokażą, czy decyzja była słuszna.

Jedyna w Polsce

A jest o co się troszczyć, bo muzeum w Czarnolesie to jedyna w Polsce i na świecie placówką muzealną poświęconą Janowi Kochanowskiemu, wybitnemu poecie i niezwykłej osobowości epoki renesansu.

Rozpoczęło działalność we wrześniu 1961 roku. Jego siedzibą jest XIX-wieczny dworek rodziny Jabłonowskich, który powstał w miejscu dawnego dworu Kochanowskich. Prezentowana w placówce ekspozycja ukazuje Jana Kochanowskiego jako europejskiego twórcę, odwołującego się do wzorów basenu Morza Śródziemnego i chrześcijańskich korzeni jego artystycznej wizji świata.

Ekspozycja zajmuje 6 sal muzealnych, w których zgromadzono wiele wydań dzieł poety, opracowania na temat jego życia i twórczości oraz niektóre bezpośrednio z nim związane pamiątki: dębowy fotel z herbem, obity skórą z wytłaczanym wzorem (kurdyban) oraz żelazne drzwi z inicjałami i herbem Korwin, pochodzące prawdopodobnie ze skarbczyka spalonego w roku 1720 dworu poety.

Z okazji jubileuszu 475 rocznicy urodzin w 2005 roku odnowiono kaplicę Kochanowskich i zaprezentowano nowe wystawy: „Rzeczpospolita Babińska” i „Mały Wawel”.

Zespół dworski otoczony jest przez park krajobrazowy z I połowy XIX wieku.

D-Bombw radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie