Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już wszystkie wystawy prezentowane w Muzeum Malczewskiego w Radomiu będą czynne! Jest też nowa odsłona wystawy obrazów Malczewskiego

Barbara Koś
Na oglądanie nowej odsłony wystawy prac Jacka Malczewskiego w radomskim Muzeum zaprasza Paulina Szymalak - Bugajska, autorka scenariusza i kurator wystawy.
Na oglądanie nowej odsłony wystawy prac Jacka Malczewskiego w radomskim Muzeum zaprasza Paulina Szymalak - Bugajska, autorka scenariusza i kurator wystawy. Barbara Koś oraz Facebook Muzeum
Już od niedzieli, 31 maja, wszystkie wystawy prezentowane w Muzeum im. Jacka Malczewskiego będą czynne. Od niedzieli też otwarta będzie ekspozycja "Jacek Malczewski 1854-1929" w nowej, ciekawej odsłonie.

Przypomnimy, że wystawy stałe to: Galeria malarstwa polskiego XIX i XX w, Kultury pozaeuropejskie zbiorach Muzeum im. J. Malczewskiego, Kolekcja rodziny Pinno, "Leszek Kołakowski 1927 - 2009", Polskie Parki Narodowe,Jacek Malczewski 1854 - 1929 oraz "Skarby i tajemnice Piotrówki"

Ekspozycje czasowe to najnowsze:"Kto Ty jesteś? Bocian biały. Święty i przeklęty, i "Jan Paweł II. Droga do świętości" a takze otwarta już wcześniej wystawa: „Trzy razy przez lewe ramię".

A jak wygląda nowa odsłona stałej wystawy prac Jacka Malczewskiego w radomskim Muzeum? - Pokażemy ponad 50 prac artysty pochodzących ze różnych zbiorów- mówi Paulina Szymalak - Bugajska, autorka scenariusza i kurator wystawy.

- To zbiory własne muzeum - wśród nich zakupiona ostatnio „Córka artysty Julia we wnętrzu” z 1923 r., do której dołączył kilka dni później w nowej, mikroklimatycznej ramie „Portret Karola Potkańskiego” z 1906 r. Są także obrazy z Muzeum Narodowego w Warszawie, dzięki uprzejmości którego prace, które zostały użyczone na wystawę czasową „Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego” zostaną u nas dłużej i z Muzeum Częstochowskiego. To obraz „Rezygnacja” została oczyszczona przez konserwatora z radomskiego Muzeum - panią Urszulę Sierszyńską-Rogólską i dzięki tej współpracy między muzeami, znakomity portret możemy oglądać o kilka miesięcy dłużej w Radomiu - wylicza Paulina Szymalak-Bugajska.

Jeszcze jedno źródło obrazów to własności prywatne czyli depozyty. - Tu oprócz prac znanych już państwu pojawią się nowe obrazy, wśród których na szczególną uwagę zasługuje „Rycerz i faun” z 1909 roku - objaśnia nasza rozmówczyni.

Podczas zwiedzania będzie obowiązywał ruch jednostronny, czyli zwiedzający będą się poruszali po budynku wg. kierunku zwiedzania. - Dla naszych gości będzie także udostępniony dziedziniec muzealny, na którym w najbliższym czasie zostaną umieszczone szczegółowe opisy dotyczące historii budynku oraz zabytków, np. murów miejskich i obiektów archeologicznych znajdujących się na terenie gmachu muzeum - mówi Ilona Pulnar-Ferdjani, szefowa działu nauki i oświaty "Malczewskiego".

Cały czas obowiązuje nowy regulamin zwiedzania na czas pandemii.

Radom na instagramie

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie