Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierz Ciszek został III Radomskim Królem Kurkowym (zdjęcia)

/bk/
Kazimierz Ciszek został  III. Radomskim Królem Kurkowym,
Kazimierz Ciszek został III. Radomskim Królem Kurkowym, archiwum
Tegoroczne Strzelanie Królewskie, które wyłoniło króla kurkowego, zostało zorganizowane w sobotę, 28 czerwca, przez Bractwo Kurkowe Świętego Sebastiana w Radomiu, na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego w Piastowie.
Strzela Kazimierz Ciszek.
Strzela Kazimierz Ciszek. archiwum

Strzela Kazimierz Ciszek.
(fot. archiwum)

Zgodnie z tradycjami brackimi każdego roku, na strzelnicy Związku w Piastowie stają do zawodów radomscy bracia - ubrani w piękne stroje kontuszowe, aby wyłonić spośród siebie króla kurkowego, który pełni funkcje reprezentacyjne (władza w Bractwie należy do Hetmana i Rady) i jako jedyny w oficjalnych uroczystościach, ma prawo nosić srebrnego kura.

Ten, któremu uda się jako ostatniemu przestrzelić żerdź, na której osadzony jest drewniany kur - musi spaść na ziemię - zostaje na rok królem kurkowym. Tegorocznym III. Radomskim Królem Kurkowym został Kazimierz Ciszek, który wywalczył to trofeum po raz drugi z rzędu, natomiast III. Radomskim

Wicekrólem Kurkowym został Hetman Bractwa, Sławomir Adamiec.

Do obowiązków nowego króla i Rady Bractwa, będzie należało również złożenie jesienią tego roku, w imieniu Bractwa i mieszkańców miasta hołdu na Wawelu, u królewskich grobów; Kazimierza Wielkiego (nadał prawo magdeburskie dla Radomia) oraz świętej Jadwigi i świętego Stanisława.

Przypomnijmy, że I. Radomskim Królem Kurkowym został Paweł Łuk - Murawski (2012), natomiast drugim - Kazimierz Ciszek (2013). Wicekrólami dotychczas byli: Waldemar Kordziński i Krzysztof Styczeń.

W strzelaniu o królewski tytuł, mogą brać zgodnie ze średniowieczną tradycją, wyłącznie bracia z miejscowej konfraterni kurkowej.

Intronizacja królów kurkowych w Polsce, odbywa się zwyczajowo w bractwach, w czasie około Bożego Ciała i swą tradycją, sięga średniowieczna. To wtedy prawo magdeburskie zaczęło nakładać na mieszkańców miast obowiązek ich obrony własnymi siłami podczas wojen i napadów zbrojnych. Każdy cech rzemieślniczy i kupiecki miał wyznaczone do obrony stałe miejsce: ulicę, odcinek murów miejskich, basztę, bramę miejską. Członkowie cechów, z konieczności, przez cały rok ćwiczyli się w strzelaniu, urządzali także doroczne zawody sprawdzające ich kunszt strzelecki.

Współcześnie w Radomiu Bractwo Kurkowe św. Sebastiana, powstało w 2012r. i należą do niego m.in.: m.in.: Sławomir Adamiec (Hetman), Mariusz Figiel (Kanclerz), Marek Niedźwiecki (Podkanclerzy), Konrad Gałka (Podskarbi), Waldemar Kordziński, Wojciech Skurkiewicz, Marek Szary, Henryk Dunin - Skrzyński, Marek Kowalik, Mirosław Piotrkowski, Krzysztof Styczeń, Stanisław Gałęzia, Paweł Łuk - Murawski, Kazimierz Ciszek, Paweł Pastuszka, Stanisław Zubek, ks. Piotr Zamaria, o. Józef Wręczycki, Adam Zieleziński, Tomasz Gogacz, Wojciech Skuza, Piotr Rogólski, Bogdan Łęcki i Mariusz Król.

W kolejkce do strzelania kura.
W kolejkce do strzelania kura. archiwum

W kolejkce do strzelania kura.
(fot. archiwum)

Zaraz będzie strzelanie.
Zaraz będzie strzelanie. archiwum

Zaraz będzie strzelanie.
(fot. archiwum)

Hetman Slawomir Adamiec i nowy- stary krol kurkowy- Kazimierz Ciszek.
Hetman Slawomir Adamiec i nowy- stary krol kurkowy- Kazimierz Ciszek. archiwum

Hetman Slawomir Adamiec i nowy- stary krol kurkowy- Kazimierz Ciszek.
(fot. archiwum)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie