Komisja Europejska popiera plan masowego odstrzału dzików i chwali polskie władze za podjęte działania - pisze RMF FM. Zdaniem przedstawiciela KE, do którego dotarło radio, decyzja polskich władz jest niezbędnym krokiem w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE.

Komisja Europejska za odstrzałem dzików w Polsce

- To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów - powiedział RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej.

„Nie dla masowego odstrzału dzików” - demonstracja w Katowicach ZDJĘCIA

ASF jest zakaźną i śmiertelną chorobą trzody chlewnej i dzików, która spowodował już ogromne straty gospodarcze.

Liczba przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń gwałtownie wzrosła w 2018 w porównaniu do roku poprzedniego. Dziennikarka RMF FM miała usłyszeć, że "mamy do czynienia z bardzo agresywnym rozprzestrzenianiem się wirusa", a także, że "jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów". Dla Unii oznaczałoby to ogromne straty gospodarcze (eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. całkowitego eksportu mięsa z UE).

Masowy odstrzał dzików: resort zachęca myśliwych, naukowcy biją na alarm

Działania polskich władz według Brukseli nie łamią przepisów i są zgodne z zaleceniami określonymi przez kraje UE. Między innymi o sprawie dzików państwa członkowskie debatowały 19 grudnia. Ustalono, że ich populacja w niektórych krajach rozwinęła się w sposób niekontrolowany i jest istotną przyczyną rozprzestrzeniania się ASF. Przyjęto także rekomendacje w sprawie "długoterminowego zarządzania populacją dzików". Uznano także, że odstrzał dzików jest jednym ze skutecznych sposobów walki z ASF.

RMF FM pisze, że Bruksela jest zadowolona z działań Polski, która spełnia je wzorowo. Co istotne, poparcie ma również pomysł odstrzału prośnych loch. "Nasi rozmówcy podkreślają, że sprawa może szokować, ale "nie ma innego wyjścia" - prośna locha jest potencjalnie niebezpieczna" - informuje radio.

Polskie władze są w stały kontakcie w sprawie realizacji planów odstrzałów dzików. KE chwali nasz kraj za koordynację działań pomiędzy ministerstwami, a także zaangażowanie zaangażowanie związków łowieckich, rolników i hodowców trzody chlewnej i lekarzy weterynarii.

Bruksela pozytywnie odbiera także brane "na siebie" krytyki za plany odstrzału i niezasłanianie się Unią.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim

Dni wolne w 2019 roku