Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kierowcy ciężarówek z gminy Orońsko pojadą krótszą drogą przez budowę trasy S7

Piotr Stańczak
Wiadukt w rejonie Krogulczy i Młodocina będzie całkowicie gotowy i dopuszczony do ruchu dopiero w połowie przyszłego roku. To ważny obiekt zachodniej obwodnicy Radomia.
Wiadukt w rejonie Krogulczy i Młodocina będzie całkowicie gotowy i dopuszczony do ruchu dopiero w połowie przyszłego roku. To ważny obiekt zachodniej obwodnicy Radomia. Fot. Jarosław Kwiatkowski
Wykonawca trasy S7 idzie na ustępstwa: ludzie z gminy Orońsko mogą przejeżdżać przez teren budowy, ale tylko ciężarówkami. Samochody osobowe pojadą objazdami.

W połowie lipca drogowcy oddali do użytku nową trasę ekspresową S7 z Radomia do granic województw: mazowieckiego i świętokrzyskiego. Łączy się ona z zachodnią obwodnicą Radomia, która będzie gotowa jesienią przyszłego roku. W czasie inwestycji nie obyło się jednak bez utrudnień, na które narzekali mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz lokalni przedsiębiorcy i transportowcy.

Więcej czasu i paliwa

Sygnał o utrudnieniach w połowie ubiegłego miesiąca dali nam jako pierwsi mieszkańcy gminy Orońsko w powiecie szydłowieckim, konkretnie dwóch wsi: Krogulczy Mokrej i Krogulczy Suchej, położonych nieopodal ekspresowej „siódemki” i budowanej obwodnicy.

Mieszka tu prawie pół tysiąca osób. - Jeszcze niedawno dojazd do na przykład Radomia był łatwy: prostą drogą i po kilku minutach byliśmy na miejscu. Teraz trzeba jeździć objazdami: przez Orońsko, Dąbrówkę Zabłotnią, Rożki, Młodocin. To kilka kilometrów dalej. Spalamy więcej benzyny, tracimy czas - mówił nam Piotr Ukleja z Krogulczy Suchej.

Nie do pozazdroszczenia była także sytuacja kierowców ciężarówek. Ci, aby dostać się w kierunku do Radomia, musieli cofać się do Chustek w gminie Szydłowiec i tam na węźle S7 włączać do ruchu tranzytowego. To również wiąże się z czasem, dodatkowymi litrami spalonej benzyny.

W Urzędzie Gminy w Orońsku odbyło się w tej sprawie spotkanie. Lokalni włodarze rozmawiali z drogowcami i wykonawcami zachodniej obwodnicy Radomia o wprowadzeniu ewentualnych udogodnień dla miejscowych kierowców.

Przywilej dla ciężarówek

Wspomniane posiedzenie odbyło się w drugiej połowie lipca. Jaki był efekt rozmów?

- Wykonawca zachodniej obwodnicy Radomia (firma Dragados - przyp. PST) wyszedł naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i tamtejszych przedsiębiorców. Wójt Orońska przekazał mu listę około 50 miejscowych pojazdów o ładowności powyżej dziesięciu ton, które mogą przejeżdżać przez teren budowy wiaduktu drogowego numer 23. Ruchem w tym rejonie kierują drogowcy. Posiadają oni dane, które pojazdy ciężarowe z gminy Orońsko mogą przepuszczać przez teren budowy - informuje Lech Malinowski, kierownik projektu S7 obwodnica Radomia. Reprezentuje on kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który jest inwestorem radomskiej trasy.

Wiadukt dopiero za rok

- Ze względów bezpieczeństwa uznaliśmy również, że prywatni przewoźnicy oraz kierowcy samochodów osobowych nie mogą przejeżdżać przez teren budowy. Będą nadal korzystali z obowiązujących objazdów przez Dąbrówkę Zabłotnią, Rożki i Młodocin - dodaje kierownik Malinowski.

Przewoźnicy oraz kierowcy aut osobowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami jeszcze przez prawie rok. Lech Malinowski nie potrafił wskazać dokładnego terminu zakończenia budowy wiaduktu w rejonie Krogulczy i Młodocina. W przybliżeniu ma to nastąpić w połowie 2018 roku.

- W czasie budowy S7 borykaliśmy się z podobnymi utrudnieniami, chcąc dostać się do pobliskiego Jastrzębia. Inwestycja się zakończyła i mamy je na szczęście za sobą - mówiła nam - niejako „na pocieszenie” dla mieszkańców gminy Orońsko - jedna z kierujących, pochodząca ze Świerczka koło Szydłowca.

Na zachód od Radomia

Budowa zachodniej obwodnicy Radomia według planów inwestora i wykonawcy ma zakończyć się 28 października 2018 roku.
W ramach całej inwestycji powstają odcinki oraz mosty, jak na przykład obiekt nad rzeką Mleczną zintegrowany z przejściem dla zwierząt oraz most na Radomce. Będzie również wiadukt nad obecną drogą krajową numer 12, powstanie również na węźle ,,Wolanów’’. Na węźle ,,Radom Zachód’’ powstaje także połączenie z drogą wojewódzką 740.
Wykonawcą inwestycji jest hiszpańska firma Dragados.

Przedsiębiorstwo to budowało także trasę ekspresową S7 z Radomia do granic województw: mazowieckiego i świętokrzyskiego. Obwodnica przebiega natomiast kierunku północ-południe przez: powiat radomski (gminy Jedlińsk, Zakrzew, Wolanów, Kowala) - ogółem 23,3 kilometra oraz szydłowiecki (gmina Orońsko) - na odcinku 1,35 kilometra. Budowana trasa omija miasto Radom po jego zachodniej stronie. Będzie łączyć się z drogą ekspresową S7.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie