Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości w auli Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Premier Morawiecki jednak nieobecny

Janusz Petz
Janusz Petz
Wystąpienie Wojciecha Skurkiewicza często przerywane było oklaskami.
Wystąpienie Wojciecha Skurkiewicza często przerywane było oklaskami. Tadeusz Klocek
Radom stolicą Mazowsza po wyłączeniu z województwa Warszawy, zakończenie wszystkich trwających obecnie inwestycji miejskich w pierwszym roku kadencji samorządowej, rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego, darmowa komunikacja miejska dla dzieci i młodzieży - to tylko niektóre z obietnic wyborczych złożonych przez Wojciecha Skurkiewicza, kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Radomia złożone podczas wtorkowej konwencji wyborczej partii w auli Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego.

W spotkaniu wzięło udział kilkuset działaczy i sympatyków partii, głównie kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach różnych szczebli samorządu. Do Radomia przyjechali wspierać w kampanii Wojciecha Skurkiewicza oraz kandydatów PiS ministrowie rządu Mateusza Morawieckiego: Marek Suski, Jacek Sasin, Joanna Kopcińska i Witold Bańka. Nie przyjechał zapowiadany wcześniej premier Mateusz Morawiecki, którego zatrzymały w Warszawie ważne obowiązki służbowe. Wiadomo jednak, że premier przyjedzie do Radomia w terminie późniejszym.

Suski: ciepło podrożeje

Zanim rozpoczęła się konwencja przed budynkiem auli zebrała się grupka osób z transparentami "Konstytucja", protestujących przeciwko rządom PiS. Do incydentów jednak nie doszło. Na początku do głosowania na kandydatów Prawa i Sprawiedliwości zachęcał Marek Suski, szef kancelarii Urzędu Rady Ministrów oraz lider lokalnych struktur partii.

Mówił między innymi o tym, że ciepło w Radomiu będzie drożało chociażby z tytułu tego, że przedsiębiorstwo ciepłownicze Radpec posiada przestarzałe urządzenia, a za chwilę trzeba będzie płacić coraz wyższe kary za emisję zanieczyszczeń. Tymczasem miasto - jak przekonywał Suski - odrzuciło ofertę giganta energetycznego spółki Enea budowy w Radomiu nowoczesnego bloku ciepłowniczo - energetycznego. Zapowiedział, że taki blok powstanie, jeśli prezydentem miasta zostanie wybrany Wojciech Skurkiewicz.

Układ radomski, ale z PO

Minister Suski podczas swojego wystąpienia doszukiwał się niejasnych powiązań prezydenta Radosława Witkowskiego z prezesem Radpecu, którego nazywał Krzysztofem Z. Sugerował, że w Radomiu jest układ wspierający się rodzinnie i blokujący rozwój miasta, właśnie w obszarze ciepłowniczo - energetycznym.

- Ostatnie cztery lata to lata stracone dla Radomia. Mamy władzę, która nawet nie potrafiła zbudować zwykłej kładki przez ulicę, bo groziła ona zawaleniem. Władzę, która doprowadziła do upadłości lotnisko zbudowane przez poprzednią władzę pod przewodnictwem Andrzeja Kosztowniaka - powiedział Marek Suski. Stwierdził, że obecna władza w mieście przez 4 lata zamiast ściągać pieniądze do miasta bawiła się, wyjeżdżając za granicę, szukając możliwości inwestycji "gdzieś daleko", kiedy tutaj szczodre propozycje składały nasze narodowe koncerny.

Radom ma być stolicą

Przy burzliwych oklaskach swoje propozycje przedstawił Wojciech Skurkiewicz. Stwierdził, że ma wizję jak ma wyglądać Radom za 5, 10 i 20 lat.

- Jeśli zostanę prezydentem Radom nie będzie miastem brudnym i zaniedbanym, nie będzie miastem konfliktów. Będzie miastem rozwoju - mówił Wojciech Skurkiewicz. Stwierdził, że być może po zrewitalizowaniu historycznego budynku Fabryki Broni będzie miał tam swoją siedzibę krajowy gigant - Polska Grupa Zbrojeniowa. Wojciech Skurkiewicz zapowiedział bardzo ścisłą współpracę z lokalnym biznesem. Radomska Izba Przemysłowo - Handlowa ma być ciałem doradczym przyszłego prezydenta miasta. Chciałby w różny sposób wspierać przedsiębiorczość w mieście, ale w zamian za wymierne efekty, czyli lepsze płace dla radomian.

Potwierdził, że niedługo rozpocznie się przebudowa radomskiego lotniska, a pierwsze samoloty wystartują na wiosnę 2020 roku. Z naciskiem podkreślił, że "to my zdecydujemy jaką nazwę będzie nosiło radomskie lotnisko". Radom ma zostać stolicą Mazowsza - pierwszym ośrodkiem po Warszawie, po wyłączeniu "nie tylko statystycznym" stolicy kraju z obecnego województwa mazowieckiego.

W Radomiu za jego kadencji - jeśli zostanie wybrany prezydentem - będą organizowane coroczne międzynarodowe targi metalurgiczne. Ma być też reaktywowany Zespół Szkół Mechanicznych, ma też powstać Rodzinne Centrum Rozrywki, które będzie przyciągało turystów z innych zakątków kraju. Zapowiedział, że wszystkie rozpoczęte w mieście inwestycje zakończy w pierwszym roku urzędowania. Ma być też przeprowadzona rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego i odbudowany rynek miasta. Powstanie bezpłatny parking w centrum.

Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że jeśli zostanie prezydentem, Urząd Miejski w poniedziałki będzie czynny do godziny 20. Ma być to ukłon w stosunku do ludzi dojeżdżających do pracy do Warszawy, którzy nie są w stanie w obecnych godzinach pary magistratu załatwić spraw urzędowych. Wojciech Skurkiewicz chce też na każdym osiedlu powołać finansowane z budżetu miasta ośrodki kultury, zapowiada darmową komunikację dla dzieci i młodzieży, a także kartę studenta, której posiadacz ma korzystać z rozmaitych ulg.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie