Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto zostanie laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2008 rok?

Redakcja
W poniedziałek, 15 czerwca, zbiera się Kapituła Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2008 rok która będzie wręczona 19 czerwca podczas koncertu galowego Dni Radomia. Kto zostanie jej laureatem?

Dotychczasowi laureaci Radomskiej Nagrody Kulturalnej:

Dotychczasowi laureaci Radomskiej Nagrody Kulturalnej:

1997 - Zbigniew Kruszyński za książkę "Szkice Historyczne";

1998 - Janusz Pulnar za zorganizowaną w 1998 roku wystawę "Epoka Pana Tadeusza".

1999 - Kabaret imienia Romana z Radomia za sukcesy w ogólnopolskich turniejach satyrycznych.
Wyróżnienie: Robert Grudzień, Linas Zaikauskas, wyróżnienie honorowe: ksiądz Wojciech Szary, Anna Skubisz, animator kultury: Ewa Gęga - Osowska, Magdalena Bieńkowska

2000 - Zdzisław Włodarski za utworzenie orkiestr "Grandioso" i "Divertimento", organizację koncertów muzyki poważnej oraz Radomskich Spotkań Młodych Kameralistów;
Wyróżnienie: Aleksander Sawicki

2001 - Ewa Gęga - Osowska za organizację V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia;
Wyróżnienie: Andrzej Bieniasz

2002 - Adam Sroka za V Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski; Wyróżnienie: Anna Skubisz

2003 - Robert Grudzień za Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Radom - Orońsko;
Wyróżnienie: Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Grandioso"

2004 - Katarzyna Posiadała za przygotowanie wystawy "Jacek Malczewski 1854 - 1929"

2005 - Piotr Dąbrówka za pasję twórczą i promocję Miasta Radomia

2006 - Stanisław Zbigniew Kamieński za przygotowanie wystawy "Obrazowania";
Wyróżnienie: Przemysław Bednarczyk.

2007 - Anna Skubisz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, wyróżnienie: Jerzy Wasiuczyński.

Po raz pierwszy kandydata do nagrody oprócz Kapituły zaproponować mogli mieszkańcy Radomia. Magistrat zakończył już przyjmowanie kandydatur.

- Radomska Nagroda Kulturalna przyznawana jest twórcom, autorom lub organizatorom największego wydarzenia kulturalnego minionego roku - przypomina Ryszarda Kitowska z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

- Do tej pory kandydatów zgłaszała Kapituła. W tym roku chcieliśmy dać możliwość zaproponowania osób zasługujących na nagrodę szerszemu gronu. Osoby które w ubiegłym roku poprzez swoją działalność przyczyniły się do promowania naszego miasta na mapie kulturalnej kraju, mogli zgłaszać mieszkańcy.

Kogo zaproponowali radomianie?

Wśród nazwisk zgłoszonych przez osoby prywatne jak i stowarzyszenia - Stowarzyszenie Kocham Radom proponuje aż ośmiu kandydatów, są :Stanisław Bawor, muzyk, Zbigniew Belowski, szef artystyczny "Elektrowni", Michał Majcher, archeolog, inicjator festynów archeologicznych na Piotrówce, Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej, Ewa Kołodziejczyk, pracownik naukowy, inicjatorka "Pór Książki" w Radomiu, Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego, Leszek Sikora, pracownik "Elektrowni", znawca filmu, Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Mieczysław Szewczuk, kierownik Muzeum Sztuki Współczesnej, Izabela Mosańska, animatorka kultury, opiekun teatrów amatorskich, Andrzej Humski, muzyk i Paweł Kowalski, w roku 2008 dyrektor "Łaźni" a teraz jej pracownik. Swoich kandydatów dorzuci też w poniedziałek Kapituła.

Mamy swoich kandydatów

Jak co roku nasza redakcja zgłasza również swoich kandydatów.
Są nimi Zbigniew Rybka , dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu i Leszek Sikora, specjalista do spraw filmu Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia".

Zbigniewa Rybkę promujemy za wyciągnięcie Teatru Powszechnego "na prostą", wprowadzenie do repertuaru różnorodnych sztuk, ciekawych form działań pozateatralnych, poszerzenie zespołu, występy "Powszechnego" na innych scenach polskich. A przede wszystkim - za doprowadzenie do premiery musicalu "Skrzypek na dachu", co jest największym dotychczasowym przedsięwzięciem radomskiej sceny i jej wielkim sukcesem frekwencyjnym.

Leszek Sikora, specjalista do spraw filmu "Elektrowni", prywatnie alfa i omega filmu, założyciel kilku dyskusyjnych klubów filmowych w mieście, w roku ubiegłym prowadził w "Elektrowni" filmową część Koksowników Zimowych, Elektryzujące Maratony Filmowe i filmową część sierpniowych spotkań pod hasłem "Powstanie sztuki". Na filmy firmowane przez Sikorę trudno o bilet.

Co to za nagroda?

Radomska Nagroda Kulturalna wręczana jest od 1998 roku. Przyznawanie nagrody ma na celu eksponowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych z życia miasta i docenienie tych, które w największym stopniu promują Radom, przede wszystkim na forum ogólnopolskim.
Nagroda przyznawana jest twórcom, autorom lub organizatorom największego wydarzenia kulturalnego minionego roku (w danym roku nagroda jest wręczana za rok poprzedni ) lub animatorom życia kulturalnego i osobom, które poprzez swoją działalność kształtują wizerunek Radomia i przyczyniają się do utrzymania jego pozycji na mapie kulturalnej kraju. Wydarzenia brane pod uwagę muszą albo odbywać się w Radomiu, albo być związane z Radomiem (na przykład poprzez osobę autora).
Lista osób wyróżnionych przez kapitułę konkursową spośród nominowanych do nagrody ogłaszana jest uroczyście podczas koncertu Galowego Dni Radomia.
Organizatorami Radomskiej Nagrody Kulturalnej są Prezydent Miasta Radomia oraz Resursa Obywatelska w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie