Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulisiewicz i inni. Muzeum Sztuki Współczesnej pokazało wybitny rysunek i rzeźbę

Barbara Koś
-Tadeusz Kulisiewicz  należy do grona najwybitniejszych polskich grafików i rysowników – mówił podczas otwarcia wystawy Mieczysław Szewczuk
-Tadeusz Kulisiewicz należy do grona najwybitniejszych polskich grafików i rysowników – mówił podczas otwarcia wystawy Mieczysław Szewczuk Barbara Koś
Dwie nowe wystawy otwarte zostały w środę, w Muzeum Sztuki Współczesnej. To znakomity rysunek Tadeusza Kulisiewcza oraz rzeźby pięciu wybitnych twórców współczesnych.
O rysunkach Tadeusza Kulisiewicza dyskutowali artyści: Stanisław Zbigniew Kamieński- z prawej i Andrzej Markiewicz - drugi z lewej
O rysunkach Tadeusza Kulisiewicza dyskutowali artyści: Stanisław Zbigniew Kamieński- z prawej i Andrzej Markiewicz - drugi z lewej Barbara Koś

O rysunkach Tadeusza Kulisiewicza dyskutowali artyści: Stanisław Zbigniew Kamieński- z prawej i Andrzej Markiewicz - drugi z lewej
(fot. Barbara Koś)

Pierwsza ekspozycja nosi tytuł "Kulisiewicz nieznany".

- Tadeusz Kulisiewicz należy do grona najwybitniejszych polskich grafików i rysowników - mówił podczas otwarcia wystawy Mieczysław Szewczuk, kierownik Muzeum Sztuki Współczesnej. - Może dziś całkiem niesłusznie, zapomniany. Dlatego chcemy przypomnieć tego artystę.

Tadeusz Kulisiewicz jest autorem wielu rysunków, drzeworytów, malował także martwe natury, pejzaże i portrety. Po wojnie poświęcił się głownie rysunkowi.

Wśród prezentowanych 116 prac wybitnego artysty znajdują się rysunki z cyklu "Majdanek", szkice z "Mojej historii sztuki", wybrane impresje z podróży, gwasze oraz ilustracje na kawiarnianych serwetkach.

Wszystkie pokazane na wystawie rysunki są własnością Narodowego Centrum Kultury i zostały zakupione od Fundacji "Stypendia i Nagrody imienia Tadeusza Kulisiewicza".

- Fundację utworzył Tadeusz Kulisiewicz w 1986 roku, by wspierać młodzież i promować studentów wyróżniających się osiągnięciami - mówił Mieczysław Szewczuk.

Uwagami o artyście podzielili się też radomscy artyści, którym bliski jest rysunek: Stanisław Zbigniew Kamieński i Andrzej Markiewicz.

Druga ekspozycja zatytułowana jest "Pięciu rzeźbiarzy".

Pokazuje rzeźby tuzów w tej sztuce :Władysława Hasiora, Jerzego Beresia, Józefa Łukomskiego, Olgierda Truszyńskiego i Sylwestra Ambroziaka, Rzeźby Ambroziaka w tym słynny "Polski Übermensch" oraz "Kain i Abel" ustawione są na parterze muzeum.

Wystawa prezentuje ogromnie różnorodną i znakomitą rzeźbę nowoczesną od lat 50. do 90. XX wieku.

Jak mówił Mieczysław Szewczuk, czterech artystów : Jerzy Bereś , Władysław Hasior, Józef Łukomski i Olgierd Truszyński należy do pokolenia klasyków sztuki nowoczesnej w Polsce. Piąty - Sylwester Ambroziak - jest znacznie młodszy.

Są na wystawie dwie wczesne rzeźby Hasiora (asamblaże): "Święty Józef", i "Ofelia", z 1962 roku - ważne w historii sztuki nowoczesnej w Polsce, Jest "Wahadło czasu" Beresia - ważne dla Radomia, bo stworzone po wydarzeniach Radomskiego Czerwca'76 ). "Polski Übermensch" Ambroziaka - to ważny element narracji o Polakach.

Wszystkie rzeźby pochodzą z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej. Duża część to dary od autorów.

Obie ekspozycje czynne będą do 1 lipca.

Jedna z rzeźb Włsadysława Hasiora
Jedna z rzeźb Włsadysława Hasiora Barbara Koś

Jedna z rzeźb Włsadysława Hasiora
(fot. Barbara Koś)

A to slynna "Ofelia" Hasiora
A to slynna "Ofelia" Hasiora Barbara Koś

A to slynna "Ofelia" Hasiora
(fot. Barbara Koś)

Rzexby Sylwestra Ambroziaka mają osobną salę
Rzexby Sylwestra Ambroziaka mają osobną salę Barbara Koś

Rzexby Sylwestra Ambroziaka mają osobną salę
(fot. Barbara Koś)

Wystawę można oglądać do 1 lipca
Wystawę można oglądać do 1 lipca Barbara Koś

Wystawę można oglądać do 1 lipca
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie