MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na cmentarzu parafialnym w Borkowicach. Na renowację nagrobka braci Prasowskich z Ninkowa

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Karawaka - choleryczny krzyż ustawiony na starym cmentarzu niedaleko Krakowej Góry w Borkowicach.
Karawaka - choleryczny krzyż ustawiony na starym cmentarzu niedaleko Krakowej Góry w Borkowicach. Archiwum
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice informuje, że w dniach 31 października i 1 listopada na cmentarzu parafialnym w Borkowicach odbędzie się kwesta. Zebrane środki będą przeznaczone na odnowienie nagrobka braci Prasowskich z Ninkowa, który znajduje się na cmentarzu cholerycznym w Borkowicach.

Kwesta w Borkowicach

Cmentarz choleryczny pod Krakową Górą - to miejsce pochówku zmarłych na cholerę, której epidemie występowały na terenie parafii Borkowice w roku 1855, 1894,1901 i w innych latach. Lokalizację cmentarza wybrano z dala od zabudowań na dawnym zapomnianym cmentarzu parafialnym, czynnym od końca XVIII wieku do 1828 roku. W tym czasie na tym cmentarzu pochowano kilkuset parafian. W związku z utrudnionym dostępem w czasie roztopów i srogich zim cmentarz został przeniesiony do Borkowic na miejsce obecnego cmentarza parafialnego. Od połowy XIX wieku w tym miejscu zaczęto chować zmarłych na cholerę. Dokładnej liczby ofiar morowego powietrza nie da się ustalić, gdyż nie zawsze odnotowywano w księgach przyczyny zgonów i miejsca grzebania zmarłych. W 1894 roku pochowano tu kilkadziesiąt osób zmarłych na cholerę. Większość z Ninkowa. Jedynym zachowanym świadectwem jest nagrobek czterech braci Prasowskich z Ninkowa z 1894 roku. Brak jest informacji, czy chowano na nim zmarłych na grypę zwaną "hiszpanką" w latach 1919-1920.

Karawaka - morowy krzyż

Karawaka – krzyż choleryczny, krzyż morowy pochodzący z XVI-XVII w. z miasta Caravaca w Hiszpanii. Krzyż tworzy pionowa belka i dwie poprzeczki o równej długości lub z górną poprzeczką nieco krótszą. Ustawiony krzyż miał chronić mieszkańców przed wszelkimi nieszczęściami, przede wszystkim przed zarazą, najczęściej cholerą. Na karawakach umieszczano siedem krzyżyków i osiemnaście liter będących kluczem do łacińskiej modlitwy św. Zachariasza. Karawaki umieszczano również w domach, wieszając w postaci drewnianych lub metalowych krzyży, najczęściej na wewnętrznej stronie drzwi. Pierwowzorem karawaki był prawdopodobnie krzyż patriarchalny tzw. Papieski. W Polsce krzyże morowe były bardzo popularne od końca XVIII do początków XX wieku.

Odnowienie cmentarza

Jak zauważa Robert Fidos, wójt, ale i historyk, regionalista - cmentarz choleryczny z racji swego położenia i obaw przed epidemią przez lata zarastał i popadał w zapomnienie. Oznaczony tylko jednym kamiennym nagrobkiem czterech braci Prasowskich z Ninkowa zniknął z krajobrazu zarośniętego drzewami i z ludzkiej pamięci. W 2018 r. staraniem Gminy Borkowice wystawiony został w pobliżu nagrobka braci Prasowskich krzyż morowy. Cmentarz choleryczny jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków i stanowi świadectwo historii naszego regionu.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie