Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych 2023. Kwestowali na cmentarzu parafialnym w Borkowicach na odnowienie nagrobka Leona Płużańskiego

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Nie tylko strażacy kwestowali w Borkowicach 1 listopada.
Nie tylko strażacy kwestowali w Borkowicach 1 listopada. Facebook/OSP Borkowice
W środę, 1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych odbyła się kwesta organizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice. Zebrane na kweście środki finansowe zostaną przeznaczone na konserwację nagrobka Leona Płużańskiego znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Borkowicach.

W Borkowicach kwestowali, by odnowić zabytkowy nagrobek

To kolejna taka kwesta w Borkowicach, którą od lat organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Gminy Borkowice. Pieniądze do puszek zbierali harcerze, strażacy, pracownicy Urzędu Gminy, mieszkańcy.

W tym roku zebrane na kweście środki finansowe zostaną przeznaczone na konserwację nagrobka Leona Płużańskiego znajdującego się na cmentarzu parafialnym w Borkowicach. Leon Płużański żył w latach 1815-1886. Pełnił funkcję Wójta Gminy Borkowice i Niekłań. Był zarządcą majątku w Borkowicach u trzech pokoleń właścicieli. Pomnik nagrobny ufundowała mu w 1886 roku właścicielka Dóbr Rycerskich Borkowice księżna Maria Czetwertyńska.
W czwartek 2 listopada podsumowano zbiórkę, do puszek trafiło łącznie blisko 7 600 złotych.

Przypomnijmy, że przed rokiem odbyła się zbiórka na wykonanie tablicy pamiątkowej poświęconej księdzu Janowi Wiśniewskiemu, proboszczowi parafii Borkowice w latach 1913-1943. Za zebrane na kweście w 2022 roku środki finansowe w kwocie - 6 tysięcy złotych, ta tablica została wykonana i zainstalowana. W tym roku ksiądz Jan Wiśniewski był szczególnie upamiętniony. Był to jeden z najbardziej zasłużonych mieszkańców Borkowic. Kapłan prowadził swoje pierwsze i jedyne probostwo w Borkowicach w latach 1913-1943. Ksiądz Jan Wiśniewski znany jest przede wszystkim jako autor historycznych monografii poszczególnych części ówczesnej diecezji sandomierskiej. Opisał także świątynie i pamiątki historyczne diecezji kieleckiej i częstochowskiej. Jego dorobek edytorski w tej dziedzinie jest bezcenny. Kapłan pamiętany jest także jako ofiarodawca zbiorów pamiątek historycznych, które zapoczątkowały muzeum. Na równi z twórczością pisarską i kolekcjonerską ks. Jan Wiśniewski wznosił, lub przyczynił się do powstania, zdumiewającej liczby przeróżnych kapliczek, figur, krzyży, pomników, tablic pamiątkowych, obiektów parafialnych i sakralnych, czy wreszcie szkół.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie