Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łaźnia zaprasza na wieczór wspomnień i wystawę

/bk/
Łaźnia
W piątek, 30 listopada otwarcie wystawy "W podróży" oraz na wieczór wspomnień "Andrzej Bieniasz i Andrzej Minajew".

Wystawa "W podróży" otwarta zostanie o godzinie 18 w Galerii "Łaźni" przy ulicy Traugutta 31/33 .

Będzie to ekspozycja prac artystów związanych z Galerią "Łaźnia", zainicjowana podczas finisażu wystawy Jacka Gaja, 1 lipca 2011 roku.

Podróż stała się, wtedy, chyba nieprzypadkowo, głównym wątkiem rozmowy, jako jedno z pojęć stanowiących metaforę ludzkiego życia, ale i jako realna rzeczywistość na początku wakacji - część z uczestników przyjechała wtedy do Radomia tylko na parę godzin.

- Postanowiliśmy pokazać na wspólnej wystawie prace odnoszące się w jakiś sposób do podróży, czy to konkretnej, czy wyobrażonej, wymyślonej, rozumianej metaforycznie - mówi Agnieszka Sieradzka, kierownik Galerii.

Uczestnicy wystawy to Andrzej Brzegowy, Jan Bujnowski, Jacek Gaj, Joanna Kaiser, Mateusz Kamieński, Stanisław Zbigniew Kamieński, Marcin Kucewicz, Jerzy Kutkowski, Leszek Kwiatkowski, Kinga Nowak, Anna Poduszyńska, Agnieszka Sieradzka, Mirosław Sikorski, Małgorzata Strzelec, Dariusz Vasina i Jacek Waltoś.

Wieczorem, o godzinie 20 w "Łaźni" przy ulicy Żeromskiego 56 rozpocznie się wieczór Andrzej Minajew, Andrzej Bieniasz - wspomnienie…".

Cześć wieczoru poświęcona Andrzejowi Minajewowi, zmarłemu w czerwcu bieżącego roku artysty, nazywanego Radomskim Canaletto stanie się okazja do spotkania znajomych i przyjaciół, a jednocześnie przyczynkiem do zaplanowanej na przyszły rok wystawy monograficznej malarstwa Minajewa.

Druga cześć zatytułowana "Andrzej Bieniasz - wspomnienie …" poświęcona będzie wybitnemu radomskiemu aktorowi w piątą rocznicę jego śmierci.

Zaprezentowana zostanie wystawa twórczości literackiej Bieniasza oraz twórczości powstałej na jego temat.

.- Mile widziane będą spontaniczne wystąpienia przyjaciół i znajomych obu Andrzejów - zaprasza Beata Drozdowska, szefowa "Łaźni"
Wstęp wolny.

Andrzej Minajew (1946 - 2012) Absolwent ASP w Warszawie, malarz, grafik i rysownik, związany z naszym miastem. Należał do najbardziej znanych i popularnych w Radomiu malarzy. Jego pejzaże tworzyły cykl ukazujący krajobrazy czterech pór roku. Kochał też malować i rysować widoki rodzimego miasta. Zwano go dlatego Radomskim Canaletto.

Nagradzany i wyróżniany na wielu wystawach i konkursach malarskich. W latach 1986 - 1987 i 1989 - 1990 stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, a w 1991 r. - Wojewody Radomskiego. Za całokształt dorobku artystycznego nagrodzony przez Prezydenta Miasta Radomia w 1989 roku. Prace w kolekcjach krajowych i zagranicznych.

Andrzej Bieniasz (1948 - 2007) Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTiT w Łodzi. Pracował w teatrach w Tarnowie, Grudziądzu, Ateneum i Polskim w Warszawie oraz Polskim w Poznaniu. Jeden z założycieli teatralnej "Solidarności". Za działalność związkową ukarany został zakazem pracy w teatrach. Jedynym, który mimo zakazu, odważył się go zatrudnić, był dyrektor radomskiego Teatru Powszechnego, Zygmunt Wojdan. W ten sposób Andrzej Bieniasz pozostał na stałe w Radomiu. Przez wiele lat był aktorem Teatru Powszechnego, a krótko przed śmiercią pełnił także obowiązki dyrektora do spraw artystycznych.

Świetnie się sprawdzał zarówno w rolach skomplikowanych psychologicznie, jak i w repertuarze musicalowym, farsowym czy w kabarecie. Był współzałożycielem Związku Zawodowego Aktorów Polskich. W wolnych chwilach pisał też fraszki i limeryki.

Jego imieniem została nazwana Scena Kameralna Teatru Powszechnego w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie