Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liceum w Iłży wśród najlepszych liceów w regionie radomskim, a uczniowie mają na koncie wiele sukcesów

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
- Liceum w Iłży proponuje uczniom w trakcie nauki mnóstwo solidnej wiedzy połączonej z rozwijaniem indywidualnych zainteresowań naukowych i artystycznych - mówi dyrektor liceum Agnieszka Kopeć-Fila.
- Liceum w Iłży proponuje uczniom w trakcie nauki mnóstwo solidnej wiedzy połączonej z rozwijaniem indywidualnych zainteresowań naukowych i artystycznych - mówi dyrektor liceum Agnieszka Kopeć-Fila. LO w Iłży
Każdego roku liceum z Iłży plasuje się wysoko w rankingu Perspektyw, a w tym roku jeszcze poprawiło swoje notowania. Inne powiaty z regionu radomskiego zanotowały raczej spadki swoich szkół na liście najlepszych. Sprawdziliśmy, co stoi za sukcesem tego liceum, które znajduje się z dala od dużych ośrodków akademickich, a jednak od wielu lat ma sukcesy w kształceniu swoich uczniów.

Liceum z niedużej Iłży kształci uczniów na wysokim poziomie

Ranking Perspektyw, to obiektywne, a zarazem prestiżowe zestawienie najlepszych szkół w Polsce. Wśród najlepszych liceów w regionie radomskim trzecią pozycję zajęło Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika w Iłży. W rankingu ogólnopolskim szkoła zajęła 233. miejsce (wzrost o 4 miejsca z poprzedniego roku), a w zestawieniu mazowieckim znalazła się na 62 pozycji. Wypada lepiej niż kilka uznanych radomskich liceów.

Ranking Perspektyw 2023. Dramatyczny spadek notowań szkół w Radomiu, lepiej w powiecie. Oto najlepsze licea i technika w regionie radomskim

Zacną iłżecką szkołą, z 85-letnią historią, od 2009 roku kieruje Agnieszka Kopeć-Fila, wieloletnia zasłużona dyrektor liceum. Wspólnie z nauczycielami dba ona o wszechstronny rozwój wszystkich uczniów oraz tworzy optymalne warunki do podejmowania przez nich innowacyjnych działań i realizacji kreatywnych pomysłów. Sprzyja temu twórcza atmosfera i spokojny klimat oraz dbałość o wzajemne relacje. Liceum w Iłży proponuje uczniom w trakcie nauki mnóstwo solidnej wiedzy połączonej z rozwijaniem indywidualnych zainteresowań naukowych i artystycznych.

- Osiągnięcia uczniów i absolwentów są dowodem na to, że uczeń wybierając liceum w Iłży może być pewien swojej przyszłości. Szkoła może pochwalić się 100 procentową zdawalnością egzaminów maturalnych – zaznacza dyrektor Agnieszka Kopeć-Fila.

Zdobyli laury

Do najważniejszych osiągnięć w ostatnim czasie należy niewątpliwie światowy sukces w ramach festiwalu Sztucznej Inteligencji organizowanego przez firmę Intel. Projekty uczniów, wyłonione w 13 krajach, były oceniane w ramach konkursu podczas AI Global Impact Festival. Spośród pięciu polskich projektów projekt FATIK, opracowany przez ucznia Maksymiliana Paczyńskiego, otrzymał nagrodę.

Maksymilian Paczyński odniósł wielki sukces. Jego "Fatik", który zapobiega zaśnięciu za kierownicą podbija świat. Kim jest młody programista

Podobnie uczeń Tomasz Kozłowski, osiągnął sukces w prestiżowym, ogólnopolskim konkursie o sztucznej inteligencji, w ramach projektu AI4Youth. Do konkursu zgłoszono 88 projektów. Został jednym z pięciu laureatów – przygotowywał projekt pod nazwą „BTDS – system diagnostyki guzów mózgu”.

Z kolei Paweł Baran osiąga sukcesy sportowe – trenuje kolarstwo i zdobył kwalifikacje do Mistrzostw Świata Esport UCI, zaś Natalia Malina jest zwyciężczynią Pucharu Polski Karate Shidokan.

Udział w Ogólnopolskim Konkursie „Turbolandeskunde” – Wędrówka po krajach niemieckiego obszaru językowego przyniósł ogromny sukces. Finał konkursu odbył się w Krakowie w czerwcu 2022 roku. Nasi uczniowie w składzie: Anna Łosiak, Sebastian Szczodry, Kacper Witczak zajęli 7 miejsce w ogólnopolskim finale. W konkursie wzięło udział 18 drużyn z całego kraju. To tylko niektóre przykłady z prężnej działalności szkoły.

Licealiści walczą o indeksy uczelni

Uczniowie liceum walczą także o indeksy na wyższe uczelnie, takie jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Trzystopniowa ogólnopolska olimpiada pod nazwą „O Diamentowy Indeks AGH” realizowana jest w zakresie pięciu przedmiotów: matematyki, informatyki, fizyki, chemii i geografii z elementami geologii. Laureaci olimpiady przyjmowani są na studia w AGH z pominięciem procedury rekrutacyjnej.

- W grudniu 2022 do drugiego etapu przeszło 4 naszych uczniów – z niecierpliwością czekamy na dalsze zmagania – dodają nauczyciele.

W styczniu tego roku trzech uczniów zostało finalistami ogólnopolskiego konkursu matematycznego organizowanego przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie.

Ponadto uczniowie liceum, realizujący projekt w ramach Akademii Witolda Pileckiego, wzięli udział w grudniu „Zimowej Szkole AWP”. W Augustowie spotkało się dziewięć zespołów z różnych stron Polski, które prezentowały i omawiały efekty swojej trzymiesięcznej pracy.

Także w grudniu zakończył się II etap kolejnej edycji XXI Szkolnego Konkursu Matematycznego, organizowanego na terenie naszego liceum, a zrzeszającego uczestników z lokalnych placówek.

Udział uczniów w projektach Erasmus+ (połączonych z wymianą międzynarodową), wręczanie stypendiów Starosty Radomskiego i Lokalnego Funduszu Stypendialnego „Żaczek-Iłżaczek”, czy Szkolny Festiwal Talentów należą już do tradycji szkoły.

- Pobyt w liceum w Iłży to nie tylko obowiązki, ale również możliwość udziału w różnorodnych atrakcyjnych wydarzeniach i akcjach. Szkoła uczestniczy w projektach międzyuczelnianych umożliwiających, już od początku edukacji, poznanie specyfiki szkoły wyższej – mówi zaznacza dyrektor Agnieszka Kopeć-Fila.

Absolwenci szkół podstawowych, podejmując naukę w liceum w Iłży, mają do wyboru jedną z klas: na przykład matematyczno-fizyczno-informatyczną, humanistyczną, biologiczno-chemiczną. Oferowane klasy przygotowują uczniów zarówno do podjęcia studiów na politechnikach, jak i na wydziałach filologicznych, czy medycznych najlepszych uczelni wyższych. Liceum
Ogólnokształcące w Iłży oferuje edukację pozwalającą na podjęcie dalszej nauki na uczelniach wyższych o profilach technicznych oraz humanistycznych. Szkoła ze swoim nowoczesnym zapleczem techniczno-medialno-sportowym wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi poszukujących innowacyjnego podejścia do przekazywania wiedzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie