Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Błaszczak w Nowym Mieście nad Pilicą. Minister Obrony Narodowej ogłosił utworzenie 8. Dywizji. Zobacz film i zdjęcia

OPRAC.:
Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Uroczyste ogłoszenie powstania 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej imienia Romualda Traugutta. Więcej na kolejnych zdjęciach
Uroczyste ogłoszenie powstania 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej imienia Romualda Traugutta. Więcej na kolejnych zdjęciach MON/PAP/Marcin Obara
W Nowym Mieście nad Pilicą powstanie 8. Dywizja Zmechanizowana! W piątek 3 listopada ogłosił to minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W Nowym Mieście nad Pilicą będzie też dowództwo tej jednostki bojowej o potężnej sile liczącej od 12 do 16 tysięcy ludzi. W regionie radomskim jednostki nowej dywizji będą też rozlokowane w Łaziskach, gmina Orońsko w powiecie szydłowieckim.

Mariusz Błaszczak w Nowym Mieście Nad Pilicą ogłosił powstanie 8.Dywizji

Minister Błaszczak mówił w Nowym Mieście nad Pilicą, że decyzja o lokalizacji i strukturze nowej dywizji to efekt analiz i wniosków z formowania innych związków taktycznych. Dodał, że dywizja będzie wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt.

8.Dywizja będzie stacjonować w obszarze na południe od Warszawy. Jej struktura oparta została na zebranych i wypracowanych w ostatnim czasie wnioskach z formowania 1. i 18. Dywizji oraz wnioskach z narodowych i międzynarodowych ćwiczeń i gier wojennych.

Tworzona dywizja z dowództwem w Nowym Mieście nad Pilicą będzie nosić nazwę i dziedziczyć tradycje 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej imienia Romualda Traugutta.

Zobaczcie film z ogłoszenia powstania 8.Dywizji z dowództwem w Nowym Mieście nad Pilicą

W Nowym Mieście nad Pilicą przez lata funkcjonowały jednostki lotnictwa wojskowego, a od niedawna mają swoją siedzibę Terytorialsi z 63. Batalionu Lekkiej Piechoty. To właśnie tutaj znajdzie się dowództwo nowej dywizji, która rozlokowana będzie w Polsce centralnej. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej ta jednostka w istotny sposób ma zwiększyć bezpieczeństwo Polski i jej obywateli. To podstawowy i najważniejszy cel jej sformowania.

Zobacz zdjęcia z wizyty ministra obrony narodowej w Nowym Mieście Nad Pilicą

- Dlaczego Nowe Miasto nad Pilicą? Otóż dlatego, że Nowe Miasto nad Pilicą ma bardzo bogate tradycje wojskowe. Przez lata, przez dekady to właśnie w tym miejscu stacjonowało Wojsko Polskie. Stacjonowały Siły Powietrzne. Potem po likwidacji tej jednostki niestety cała ta substancja uległa dewastacji, ale po 2015 roku kiedy to Prawo i Sprawiedliwość objęło rządy zaczęliśmy odbudowywać ten garnizon, tę jednostkę. Najpierw analizy dotyczyły tego, czy nie przywrócić jej charakteru właśnie bazowania Sił Powietrznych i muszę powiedzieć, że kursy z Lotniczej Akademii Wojskowej z Dęblina odbywają się w tym miejscu. Ale ze względu na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego doszliśmy do wniosku, że lepszą formułą będzie przeznaczenie tego garnizonu, tej lokalizacji dla Wojsk Lądowych - mówił minister Błaszczak.

- Już są Wojska Obrony Terytorialnej tu w Nowym Mieście nad Pilicą. Tu stacjonuje batalion Wojsk Obrony Terytorialnej. Teraz dywizja – przygotowujemy teraz powołanie nowej dywizji. Dlaczego ona jest niezbędna? Dlatego, że Wojsko Polskie musi być silne. Ci którzy twierdzą, że 300 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego nie jest możliwe, nie zdają sobie sprawy z tego, że trzeba bardzo mocno pracować, żeby właśnie do tego doprowadzić. Jest to jak najbardziej możliwe - mówił minister Błaszczak.

Dywizja będzie nosić nazwę i dziedziczyć tradycje 8. Dywizji Piechoty Armii Krajowej imienia Romualda Traugutta. Jest to forma uhonorowania związku taktycznego utworzonego przez Powstańców Warszawskich w kontekście 80. rocznicy tego zrywu, która będzie obchodzona w przyszłym roku.

- W przyszłym tygodniu rozpocznie się ósmy turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Rekordowy jeżeli chodzi o liczbę osób, które się zgłosiły do służby wojskowej. Niemal 8 tysięcy ochotników przystąpi do kursu. Po 28 dniach szkolenia podstawowego złożą przysięgę i rozpoczną kurs specjalistyczny. To jest właśnie miarą powodzenia naszego mechanizmu wzmacniania Wojska Polskiego. Tyle zgłoszeń ludzi chętnych do tego, żeby służyć w Wojsku Polskim - mówił szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Jak mówiłem, analizy pokazały nam, że Nowe Miasto nad Pilicą jest najlepszym miejscem, w którym należy zlokalizować dowództwo nowej dywizji. Oddziały tej dywizji będą stacjonowały również w województwie świętokrzyskim, województwie łódzkim, ale także w północnej części województwa podkarpackiego. To będzie silna dywizja, będzie organizowana według tak zwanego modelu „czwórkowego” , 4 brygady po 4 bataliony. Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń. Rosja prowadzi agresywną politykę, napadła na Ukrainę. Widzimy, że konflikty są w różnych częściach świata. Na Bliskim Wschodzie kolejna wojna, napięcia w Azji. Jedyną skuteczną metodą odstraszenia agresora od tego, żeby nie napadł na Polskę jest budowanie silnego Wojska Polskiego - podkreślił Błaszczak.

W skład dywizji wchodzić będą: dwie brygady zmechanizowane, brygada zmotoryzowana, brygada artylerii, brygada pancerna, pułk logistyczny, pułk przeciwpancerny, pułk przeciwlotniczy, batalion dowodzenia, batalion rozpoznania i batalion chemiczny.

W uroczystości ogłoszenia jednostki uczestniczyli między innymi senator z Nowego Miasta Stanisław Karczewski, czy burmistrz Mariusz Dziuba.

Zobacz zdjęcia z wizyty ministra obrony narodowej w Nowym Mieście Nad Pilicą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie