Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazowieckie Centrum Sztuki "Elektrownia" w Radomiu obchodziło jubileusz 10 lat

Barbara Koś
Barbara Koś
Mazowieckie Centrum Sztuki "Elektrownia" w Radomiu obchodziło jubileusz 10 lat.
Mazowieckie Centrum Sztuki "Elektrownia" w Radomiu obchodziło jubileusz 10 lat. Szymon Wykrota
Wprawdzie oficjalne otwarcie placówki odbyło się w listopadzie 2014 roku , 24 maja 2005 roku Gmina Miasta Radomia przekazała obiekt i działkę Zarządowi Województwa Mazowieckiego. Wówczas dawna elektrownia miejska stała się siedzibą Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.

Z okazji 10 - lecia „Elektrownia” zaprosiła w piątek, 11 grudnia na szereg ciekawych zdarzeń, które trwały od godziny 10 do wieczora. Już o 10 odbyło się spotkanie z artystką, Agatą Zbylut i jej projektem „Face off”.Mówiła o nim Monika Małkowska . roku

Oficjalna część jubileuszu odbyła się w samo południe. Gości - wśród nich przedstawicieli samorządu województwa, władz miasta i placówek kultury powitali dyrektorzy „Elektrowni”:Włodzimierz Pujanek i Zbigniew Belowski. Przypomniano historię powstania „Elektrowni”, która zrodziła sie z pomysłu Andrzeja Wajdy. Potem Bożena Pacholczak, wiceprzewodnicząca Zarządu Wojewódzkiego Mazowsza, wręczyła dyplomy uznania zaslużonym pracownkom. Otrzymali je Zbigniew Belowsk,Krzysztof Bochyński, Mariusz Jończy,Dorota Pęzik,Leszek Sikora. Dyrektor Pujanek odczytał list marszałka. Adama Struzika, dziękujący pracownikom za doprowadzenie do celu:”Elektrownia” stala sie miejscem wystawienniczym.

-Wsparcie ze strony urzędu marszałkowskiego i władz miasta zaowocowały pomyślnie realizacją tego ambitnego i nowatorskiego projektu- głosił Wielkim wyzwaniem było dostosowanie do celów wystawienniczych zabytkowego neogotyckiego gmachu dawnej elektrowni miejskiej. Odrestaurowany obiekt, w którym znajduje się również biblioteka, pracownia multimedialna, księgarnia i kino jest dziś wizytówką miasta i powodem do dumy wszystkich jego mieszkańców. warto przypomnieć, że glosami publiczności gmach Mazowieckiego centrum Sztuki Współczesnej zwyciężył w tym roku w plebiscycie „Polska architektura XXL” w kategorii obiekty użyteczności publicznej. Świadczy to o popularności „Elektrowni” i sukcesie autora projektu adaptacji Andrzeja Kikowskiego. W tym wyjątkowym dniu słowa podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w prężna działalność Centrum: władzom instytucji, darczyńcom oraz wspierającym ją artystom. To dzięki państwa wysiłkom w zbiorach instytucji znajduje się ponad 5 tysięcy prac najwybitniejszych twórców współczesnej sztuki, w tym Zbigniewa Beksińskiego, Władysława Hasiora czy Edwarda Dwurnika” – napisał marszałek Struzik.

Wielkim wyzwaniem było dostosowanie do celów wystawienniczych zabytkowego neogotyckiego gmachu dawnej elektrowni miejskiej. Odrestaurowany obiekt, w którym znajduje się również biblioteka, pracownia multimedialna, księgarnia i kino jest dziś wizytówką miasta i powodem do dumy wszystkich jego mieszkańców. warto przypomnieć, że glosami publiczności gmach Mazowieckiego centrum Sztuki Współczesnej zwyciężył w tym roku w plebiscycie „Polska architektura XXL” w kategorii obiekty użyteczności publicznej. Świadczy to o popularności „Elektrowni” i sukcesie autora projektu adaptacji Andrzeja Kikowskiego. W tym wyjątkowym dniu słowa podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w prężna działalność Centrum: władzom instytucji, darczyńcom oraz wspierającym ją artystom.

-To dzięki państwa wysiłkom w zbiorach instytucji znajduje się ponad 5 tysięcy prac najwybitniejszych twórców współczesnej sztuki, w tym Zbigniewa Beksińskiego, Władysława Hasiora czy Edwarda Dwurnika” – napisał marszałek Struzik.

– Mamy tu jeden z najciekawszych architektonicznie obiektów w kraju. Będzie on skupiał nie tylko artystów, ale i wszystkich miłośników sztuki współczesne. Będziemy mieli gdzie wystawić perełki ostatniego okresu malarstwa zgromadzone przez naszego najwybitniejszego reżysera Andrzeja Wajdę, bo wierzę, że to będzie stała ekspozycja. Życzę na dalsze lata tłumów i artystów i oglądających – mówił poseł Leszek Ruszczyk.

Potem otwarto wystawy: „Malewicz 100 + Elektrownia x 10”Józefa Żuk Piwkowskiego oraz” Pokaz najnowszych dzieł zakupionych przez placówkę.", Po południu otwarto IX Zimowy Przegląd Filmowy „Koksownik”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie