MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mazowsze. Rada do spraw opozycji z czasów PRL już działa

Janusz Petz
Wiesław Mizerski, członek rady przy wojewodzie.
Wiesław Mizerski, członek rady przy wojewodzie. archiwum
Odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Konsultacyjnej do spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, działającej przy wojewodzie mazowieckim.

Rada została powołana przez wojewodę mazowieckiego 13 grudnia 2017 roku w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.Zadaniem rady, według ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych, jest przede wszystkim opiniowanie wniosków o przyznanie statusu i uprawnień działacza opozycji lub osoby represjonowanej, przekazywanych przez szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ustawa przewiduje skład rady w liczbie od 5 do 9 członków. Obecnie rada składa się z 7 członków, a wśród nich jest radomianin Wiesław Mizerski.

- Już najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu będziemy zajmowali się opiniowaniem wniosków osób, które starają się o uzyskanie statusu działacza opozycji antykomunistycznej - mówi Wiesław Mizerski. Posiadanie uprawnień działacza opozycji antykomunistycznej uprawnia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, na przykład do zniżek na bilety w komunikacji publicznej, albo preferencyjnego traktowania w kwestii korzystania ze świadczeń zdrowotnych.

Członkowie rady, która działa społecznie, mają uprawnienia do pomagania działaczom opozycji antydemokratycznej w wypełnianiu i składaniu wniosków, a także starań o uzyskanie różnych świadczeń, zasiłków.

Kwestia zadośćuczynienia osobom represjonowanym w czasach komunistycznych była wielokrotnie podnoszona w ubiegłych latach na forum Parlamentu. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości w latach 2006-2007 osobom takim przyznano najpierw niewielkie odszkodowania, a potem mogli się oni starać na drodze sądowej o zadośćuczynienie w wysokości do 25 tysięcy złotych. Limit ten po pewnym czasie, na mocy nowelizacji ustawy, został zniesiony.

Wiesław Mizerski, były członek Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego Ziemi Radomskiej został internowany 13 grudnia 1981 roku i spędził za kratkami rok. Podczas protestu internowanych został pobity. Pracował w Radomskich Zakładach Przemysłu Skórzanego od 1977 roku. W 1983 roku zwolniono go z pracy w tym zakładzie.

W 1986 roku został aresztowany i skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata. W wyniku wyroku sądowego przyznano mu 120 tysięcy złotych odszkodowania za internowanie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

POLECAMY RÓWNIEŻ:

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Otpo prawdziwe pytania z testu MultiSelect

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? Sprawdź się!

Najlepsza 11-tka jesieni w piłkarskiej ekstraklasie

Zobacz piękne piłkarki na pięknych zdjęciach

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

Ta świnka bez wątpienia lubi perfekcyjny porządek (STORYFUL/x-link)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie