MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy ulicy Górnej w Radomiu mogą parkować auta po jednej stronie

Antoni SOKOŁOWSKI
Już niedługo znaki zatrzymywania się samochodów po wschodniej części ulicy Górnej mają zniknąć i kierowcy będą mogli już bez obaw zostawiać tu swoje auta.
Już niedługo znaki zatrzymywania się samochodów po wschodniej części ulicy Górnej mają zniknąć i kierowcy będą mogli już bez obaw zostawiać tu swoje auta. Antoni Sokołowski
Kierowcy przekonali miejskich drogowców, że nie można wprowadzać zakazu parkowania wbrew zdrowemu rozsądkowi.

Mieszkańcy ulicy Górnej będą mogli parkować pojazdy po wschodniej stronie jezdni, zachodnia część ulicy nadal będzie zarezerwowana na kontrapas dla rowerzystów. Takie ustalenia zapadły po kolejnym spotkaniu komitetu protestacyjnego mieszkańców i Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. Do zawarcia kompromisu doszło w ostatnią środę, po trzeciej już rundzie rozmów.

ZWĘŻENIE JEZDNI

- Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy, przewiduje zwężenie pasa dla ruchu kołowego na jednokierunkowej ulicy Górnej do trzech metrów, obecnie pas ten ma cztery metry. W ramach korekty organizacji ruchu dopuścimy parkowanie wzdłużne pojazdów po wschodniej stronie ulicy w taki sposób, że auta częściowo będą stały na jezdni, a częściowo na chodniku. O sposobie parkowania będą informowały odpowiednie znaki - poinformował nas Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

Jak dodaje przedstawiciel MZDiK, ponieważ piesi muszą mieć zapewniony chodnik o szerokości co najmniej półtora metra, trotuar zostanie poszerzony po wschodniej stronie ulicy zwężając nieco pas zieleni przylegający do posesji.

- Ulica Górna na całej szerokości przebiega przez działki należące do miasta, zatem poszerzenie chodnika nie będzie wiązało się z żadnymi komplikacjami własnościowymi - dodaje Dariusz Dębski.

Parkowanie pojazdów nadal nie będzie możliwe po zachodniej stronie Górnej, czyli tam, gdzie we wrześniu został wyznaczony kontrapas dla rowerzystów. To wydzielona dla miłośników dwóch kółek część jezdni, po której mogą się oni poruszać pod prąd.

ZAWARTY KOMPROMIS

- W czasie spotkań z przedstawicielami mieszkańców ulicy Górnej podkreśliliśmy, że zaproponowane przez nas rozwiązanie, to kompromis pomiędzy potrzebami kierowców, rowerzystów i pieszych. Zmotoryzowani mieszkańcy powinni bowiem w pierwszej kolejności zostawiać pojazdy na terenie swoich posesji - mówi Dariusz Dębski.

Jednocześnie Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji przekazał przedstawicielom mieszkańców ulicy Górnej, by przekazali propozycje pozostałym mieszkańcom, większość z nich je zaakceptowała.

- Korektę organizacji ruchu wprowadzimy w najbliższym czasie, po konsultacji z policją - dodaje rzecznik Miejskiego Zarządu.

Przypomnijmy, że jako pierwsi napisaliśmy o problemach z parkowaniem na ulicy Górnej. Mieszkańcy sprzeciwiali się, że po obu stronach ulicy nie można zaparkować samochodów. Na Górnej z jednej strony powstał kontrapas dla rowerów, a po wschodniej stronie ulicy zawisły znaki zakazu parkowania.

- Było to dla nas kompletne zaskoczenie, że nagle nie wolno zatrzymać się obok domu. Są tu małe firmy, warsztaty i nawet jak ktoś na 5 minut zatrzyma auto, to narazi się na mandat. Tak nie powinno być - mówił nam wówczas Łukasz Muszyński, jeden z mieszkańców ulicy Górnej.

Pod petycją do władz Radomia podpisało się prawie 70 mieszkańców ulicy i dzięki tej petycji we wtorek doszło do rozmów. Teraz okazuje się, że można znaleźć rozwiązanie, które kończy spór na Górnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie