Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Przysuchy poznaje historię miasta związaną z żydowską społecznością

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W Domu Kultury w Przysusze młodzież miała spotkanie poświęcone żydowskim mieszkańcom miasta.
W Domu Kultury w Przysusze młodzież miała spotkanie poświęcone żydowskim mieszkańcom miasta. facebook
Jak kiedyś żyli żydowscy mieszkańcy Przysuchy? Czym się zajmowali? Jak wyglądało wówczas miasto? - tego między innymi można było dowiedzieć się podczas podsumowania projektu edukacyjnego realizowanego wspólnie z Zespołem Szkół numer 1 imienia Jana Pawła II w Przysusze.

Pamięć o żydowskich mieszkańcach Przysuchy

W przysuskim Domu Kultury uczniowie mogli spotkać się z dr Stevenem D. Reece, prezydentem The Matzevah Foundation, aktualnie przebywajacym w Centre for Crime, Justice and Security Staffordshire University. Dr Reece opowiedział o swojej pracy przy ochronie dziedzictwa żydowskiego w Polsce i odpowiedział na pytania zebranych.

Następnie w czasie spaceru z oprowadzeniem profesora Radosława Ptaszyńskiego z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego młodzież poznała historię kilku miejsc związanych ze społecznością żydowską miasta, w tym ostatnią kuczkę, zabytkową synagogę i budowane obecnie centrum dbające o tradycje chasydyzmu.

Następnym etapem było poznanie historii cmentarza żydowskiego i wspólne prace porządkowe. Pod tablicą zapalono znicze w intencji pokoju i upamiętnienia dawnych mieszkańców Przysuchy. Projekt realizowany przy wsparciu Województwa Mazowieckiego, w programie Mazowiecka Aktywacja.

Przypomnijmy, że to kolejne wydarzenie związane z historią o społeczności żydowskiej w Przysusze. W maju, z udziałem Naczelnego Rabina RP Michaela Schudricha oraz metropolity łódzkiego księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia odbyła się modlitwa i debata o żydowskich sąsiadach, jacy niegdyś mieszkali w Przysusze i w całej Polsce. Przy żydowskim cmentarzu w Przysusze, z okazji odsłonięcia tablicy cmentarnej, spotkali się przedstawiciele dwóch wielkich religii – chrześcijaństwa i judaizmu, jako przedstawiciele społeczności kiedyś współtworzących Przysuchę.

Po spotkaniu na cmentarzu zebrani udali się do Domu Kultury w Przysusze, gdzie na sali ekspozycyjnej na I piętrze została otwarta wystawa „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu zagłady” zorganizowanej przez United States Holocaust Museum w Waszyngtonie. Po otwarciu wystawy odbyła się debata z udziałem księdza arcybiskupa Grzegorza Rysia i rabina Dawida Szychowskiego. Debatę prowadziła Anna Szyba.

Uczestnicy debaty przypomnieli, że na naszej ziemi przez ponad 200 lat żyliśmy, pracowaliśmy wspólnie. Żydzi, Polacy i Niemcy stworzyli przed laty Przysuchę tworząc jego lokalną społeczność. Przysucha była domem wszystkich mieszkających w niej ludzi bez względu na narodowość, pochodzenie, czy materialny status. Cała ta historia została zniszczona po 27 października 1942 roku. Przez cztery kolejne dni Niemcy likwidowali przysuskie getto wywożąc ponad 6000 jego mieszkańców na stację kolejową do Opoczna, a stamtąd do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. Zbrodnie i bestialstwa popełnione przez sprawców w niemieckich mundurach w tamtych tragicznych czasach były strasznym wstrząsem dla polskich sąsiadów 80 lat temu i są takim wstrząsem również dzisiaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie