Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MSCW Elektrownia w Radomiu. Nowa wystawa: najciekawsze prace z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Barbara Koś
Barbara Koś
„Orońsko. 17 km w linii prostej” – to wystawa z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, którą otwarto w piątek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" przy ulicy Kopernika 1.

Wystawa została przygotowana przez Centrum Rzeźby Polskiej z najciekawszych rzeźb i instalacji artystów związanych z Centrum. Spośród blisko 2 tysięcy wybrano kilkadziesiąt rzeźb, obiektów i instalacji, prac artystów różnych generacji.

O założeniach ekspozycji mówiła jej kuratorka, Eulalia Domanowska, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej.- Znajdziemy w niej przykłady rzeźby polskiej od początku XX wieku po czasy współczesne - podkreśliła dyrektor Domanowska.

Najstarsze dzieła pochodzą z pierwszej dekady minionego stulecia. Są to dzieła klasyków – Konstantego Laszczki i Stanisława Ostrowskiego. Z dwudziestolecia międzywojennego są prace tak znakomitych artystów jak Katarzyna Kobro, Maria Jarema czy August Zamoyski.

Powojenne czasy przynoszą ekspresyjne przykłady twórczości Zofii Woźnej, Bronisława Chromego czy Józefa Szajny. Kolejne eksponaty z lat 60. i 70. – Jerzego Jarnuszkiewicza, Barbary Zbrożyny, Magdaleny Więcek – ukazują zwrot ku nowoczesności.

Pojawiają się przykłady rzeźby abstrakcyjnej i konceptualnej, ale dominującą tendencją polskiej sztuki pozostaje figuracja.

Na wystawie są również dzieła artystów czerpiących z tradycji sztuki ludowej i związanych z zakopiańską Szkołą Kenara, jak Stanisław Kulon, Antoni Rząsa i Władysław Hasior. Kolejną grupę stanowią prace abstrakcyjne, organiczne bądź geometryczne, m.in. Edwarda Łazikowskiego, Antoniego Starczewskiego czy Macieja Szańkowskiego.

Oglądać można prace Marka Kijewskiego, Mirosława Filonika i Mirosława Bałki, Sylwestra Ambroziaka, Grzegorza Kowalskiego i jego uczniów. Są dzieła Grzegorza Klamana, Roberta Rumasa i Doroty Nieznalskiej. Jest ceramiczny autoportret Pawła Althamera.

Ostatnio do kolekcji zakupiono prace młodych i średniej generacji artystów, którzy reprezentują różnorodne tendencje i interesują się aktualnymi zjawiskami współczesnej kultury takimi jak ekologia, posthumanizm czy pacyfizm. Na wystawie pokazana jest część tych nowych nabytków: prace Artura Malewskiego, Martyny Szwinty, Miłosza Flisa, Michaliny Bigaj czy Wojciecha Zasadniego.

Są także obiekty, instalacje oraz video, m.in. Sylwestra Ambroziaka i Teresy Murak.

Prezentację kolekcji uzupełnia film o Centrum Rzeźby Polskiej autorstwa Róży Fabjanowskiej i Sławomira Malcharka, który przybliża widzom to miejsce sztuki położone w dziewiętnastowiecznej posiadłości Józefa Brandta, a także opowiada o planach jego rozwoju.

W trakcie trwania wystawy ukaże się katalog przygotowany wspólnie przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Wystawa czynna jest do 30 lipca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie