Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Radomskiej wydało publikację. Jak uczyć historii wsi?

Barbara Koś
Michał Alzak, autor publikacji, prowadzi lekcję ceramiki dla dzieci z Wolanowa.
Michał Alzak, autor publikacji, prowadzi lekcję ceramiki dla dzieci z Wolanowa. Muzeum Wsi Radomskiej
"Codzienna niezwykłość. Edukacja dzieci w Muzeum Wsi Radomskiej” to tytuł najnowszej publikacji Muzeum Wsi Radomskiej podsumowująca lekcje muzealne dla uczniów radomskich szkół i dającą wskazówki nauczycielom, jak pokazywać wiejską przeszłość.

Jak twierdzi autor publikacji, Michał Alzak, skierowana jest ona do pracowników instytucji, na co dzień pracujących z dziećmi.
- Każda lekcja muzealna, kontakt z najmłodszymi i możliwość uczenia ich, to doświadczenie niezwykłe, które przeżywane jest na nowo niemal każdego dnia- uważa autor.

Książka jest zbiorem informacji na temat zachowań dzieci, ich umiejętności manualnych, sposobów pracy z nimi oraz trudności z jakimi może spotkać się każdy pedagog, niezależnie od jego miejsca pracy.

Publikacja, co także istotne, może być także traktowana jako źródło wskazówek dla nauczycieli i rodziców, pragnących odwiedzić instytucję muzealną. Ważna część książki stanowi próba zdefiniowania „edukacji muzealnej”, czyli jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin działalności muzeów.

Książka stanowi także opracowanie i podsumowanie zagadnienia lekcji muzealnych prowadzonych w radomskim skansenie.Przeznaczone są dla różnych grup wiekowych i odbywają się w nowym obiekcie edukacyjnym.Dotyczą wielu zagadnień: od „Kolbergowego bajania” –aż po zajęcia kończące się otrzymaniem „Certyfikatu sprawności pradziadka”. „Po środku” są takie tematy jak „Od ziarenka do bochenka”,”Od rośliny do tkaniny",”Gałganiane zabawki”, „Z kufra prababci - czyli strój i tkanina regionu radomskiego”, „Wyrób kwiatów z bibuły”, „Lekcja kaligrafii”,” Wycinankarstwo”. Zainteresowaniem cieszą się lekcje z ceramiki. Dzieci poznają podstawowe techniki ręcznego formowania gliny a potem samodzielnie wykonują prace plastyczne. Zakończeniem lekcji jest pokaz toczenia na nożnym kole garncarskim. W roku ubiegłym muzeum zakupiło specjalny piec ceramiczny do wypału prac wykonywanych przez uczestników lekcji muzealnej. Proces obróbki gliny może być teraz zaprezentowany w całości.

Ważna jest tradycja. A więc są takie lekcje jak „Powitanie wiosny (w marcu), ”Pisanki wielkanocne”,”Wielki Post i Wielkanoc”, „Święta Katarzyna i Święty Andrzej”,połączona z laniem wosku,”Legenda o świętym Mikołaju”. I naturalnie „Wigilia i Boże Narodzenie”,któremu pracownicy działu oświatowego muzeum poświęcają najwięcej miejsca. Lekcja muzealna składa się z pogadanki i zajęć manualnych a potem jest zwiedzanie skansenu. Do dziś z lekcji skorzystało kilka tysięcy uczniów.

Uzupełnieniem publikacji są konspekty zajęć plastycznych, które wykorzystać można w pracy z najmłodszymi dziećmi.

Książka jest do kupienia w Muzeum Wsi Radomskiej w cenie 27 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie