Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza jak co roku na Święto Matki Bożej Gromnicznej

Barbara Koś
Pochód z zapalonymi gromnicami poprowadzą panie z zespołu „Korzenie”z Łaguszowa. Potem zaprezentowane zostaną wybrane zwyczaje charakterystyczne dla tradycji ludowej święta.
Pochód z zapalonymi gromnicami poprowadzą panie z zespołu „Korzenie”z Łaguszowa. Potem zaprezentowane zostaną wybrane zwyczaje charakterystyczne dla tradycji ludowej święta. Muzeum Wsi Radomskiej
Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza jak co roku na Święto Matki Bożej Gromnicznej.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 2 lutego, o godzinie 16 mszą świętą w kościele z Wolanowa. Po liturgii około godziny 16.45, nastąpi przejście do zagrody z Alojzowa, które poprowadzi Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Korzenie” z Łaguszowa.
Zaprezentowane zostaną wybrane zwyczaje charakterystyczne dla tradycji ludowej związane ze Świętem Matki Boskiej Gromnicznej, jak wypalanie ogniem z poświęconej gromnicy krzyża na futrynie drzwi wejściowych, rozpalanie ognia w piecu od poświęconej gromnicy, czy wróżenia na podstawie obserwacji gromnicy urodzaju i pogody w najbliższym roku wegetacyjnym.

Finał konkursu i sztuka

O godzinie 17.10 nastąpi przejście z Zagrody z Alojzowa do Dworu z Brzeziec, gdzie zaplanowano poczęstunek oraz rozstrzygnięcie konkursu: „Najpiękniejsza ozdoba choinkowa”. Będzie naturalnie rozdanie pamiątkowych dyplomów i nagród laureatom konkursu na który napłynęło dwieście dziewięć prac! Miejsce wystawy pokonkursowej to zabytkowy Dwór z Brzeziec.
- Już teraz dziękujemy wszystkim uczniom, autorom ozdób choinkowych oraz ich opiekunom plastycznym za zaangażowanie w zorganizowany przez nas konkurs - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor muzeum.- Jesteśmy jak co roku zachwyceni pomysłowością, kreatywnością i różnorodnością nadesłanych prac. A wszystkie nadesłane wyroby i obrazki można oglądać już teraz.
W programie uroczystości także przedstawienie „Matka Boża Gromniczna” w wykonaniu Zespołu śpiewaczo-obrzędowego „Korzenie” z Łaguszowa.

Co to za zespół?

Powstał w 2014 roku. Kieruje nim Maria Janaczek, wieloletnia członkini Zespołu Śpiewaczego „Łaguszowianki”, powstałego w 1976 roku. W jego składzie znajduje się 15 osób. Zespół ma liczne nagrody. Wśród nich - miejsce na Ogólnopolskim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie za widowisko „Kusaki”w roku 2017 oraz w roku 2018 I miejsce na Ogólnopolskim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie za widowisko „Matki Bożej Gromnicznej”. Uczestniczył także w V Festiwalu Wiejskich Teatrów ZWYKI w Teatrze Polskim w Warszawie, Warszawa 24-25.11.2018 r.
Na święto Matki Bożej Gromnicznej obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 złotych.

Co to za święto święto?

Święto Matki Boskiej Gromnicznej jest obchodzone w tradycji Kościoła Katolickiego od VII wieku. Ma ono upamiętnić ofiarowanie Jezusa Chrystusa w świątyni w Jerozolimie. Dlatego święto często nazywane jest także Ofiarowaniem Pańskim. Jan Paweł II ustanowił ten dzień jako Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ: FLESZ. EMERYTURY DLA MATEK

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie