Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na obchody Święta Matki Boskiej Gromnicznej

Barbara Koś
Tadeusz Klocek
Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza w piątek, 2 lutego, do uczestnictwa w obchodach Święta Matki Boskiej Gromnicznej.

Program uroczystości jest jak zwykle bogaty. O godzinie 16 w kościele z Wolanowa rozpocznie się msza święta, która zakończy tradycyjna procesja z gromnicami do chałupy z Alojzowa prowadzona przez Zespół Ludowy Skaryszewiacy.

W chałupie nastąpi prezentacja zwyczajów ludowych związanych ze Świętem Matki Boskiej Gromnicznej . To między innym kopcenie znaku krzyża na belce stropowej i rozniecenie od płomienia poświęconej gromnicy domowego ognia w piecu.
Około godziny 17,30 wszyscy przejdą do dworu z Brzeziec. Tu odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu „Moja ozdoba choinkowa” połączona z wręczeniem nagród laureatom. A następnie zebrani wysłuchają koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu Ludowego Skaryszewiacy. Będzie także poczęstunek dla przybyłych.

Na uroczystość obowiązuje bilet specjalny w cenie 1 złotego.

Kim są Skaryszewiacy?

Zespół Ludowy „Skaryszewiacy” powstał w 2014 roku. Po raz pierwszy zaprezentował się z repertuarem ludowym na „Dniach Skaryszewa” w tymże roku. Zespół składa się z osiemnastu solistek oraz dwóch akordeonistów. Członkami Zespołu są osoby w różnym wieku (zespół trzypokoleniowy) – od babci do wnuczki. W swoim repertuarze Zespół ma zarówno piosenki ludowe, jak i patriotyczne, biesiadne, religijne, kolędy i pastorałki oraz pieśni paschalne. Za swoje występy otrzymał już wiele nagród na festiwalach kolęd i pastorałek. Zespół prezentuje się w strojach ludowych z regionu radomskiego. Są to kiecki, haftowane bluzki, oraz skórzane sznurowane trzewiki do tańca. Skompletowany został także strój męski dla akordeonisty, składający się z portek, koszuli , kamizelki, butów i czapki. Stroje te były szyte po konsultacji z etnografami z Muzeum Wsi Radomskiej.

Dlaczego ”Gromniczna”?

Nazwa pochodzi od gromów, przed którymi strzec miały stawiane podczas burzy w oknach zapalone świece. Niektórzy widzieli tu też znaczenie symboliczne – Maryja czczona jest jako łamiąca strzały gniewu Bożego, który symbolizują również gromy.
Święto Ofiarowania Pańskiego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Znane było już w IV wieku w Jerozolimie, natomiast w liturgii rzymskiej zadomowiło się w wieku VII. Przed 1969 rokiem na Zachodzie znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, by ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.Święto Matki Boskiej Gromnicznej w Polsce zawsze obchodzono bardzo uroczyście. Świece, które były święcone przed Mszą i z którymi szło się w procesji miały być wykonane z pszczelego wosku. W różnych regionach były one różnie przystrajane. Podczas mszy trzymano je zapalone, często starano się je z tym poświęconym ogniem donieść do domu. Tam gospodarz błogosławił nimi dobytek, a dymem robił krzyż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie