MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Muzuem w Przysusze rozpoczęlo sezon... w dwóch miastach (zdjęcia)

Barbara Koś
Na wystawie ""Zapomniane przedmioty, zapomniane czasy”.w zaaranżowanej jadalni stanął stół z zastawą stylizowaną na początek XX wieku i stoliki pomocnicze z serwisem kawowym i samowarem
Na wystawie ""Zapomniane przedmioty, zapomniane czasy”.w zaaranżowanej jadalni stanął stół z zastawą stylizowaną na początek XX wieku i stoliki pomocnicze z serwisem kawowym i samowarem archiwum prywatne
Muzeum imienia Oskara Kolberga aktywnie swe dokonania pokaże od niedzieli także w Radomiu.
A to inne ciekawwe meble ubiegłego wieku
A to inne ciekawwe meble ubiegłego wieku fot. archiwum

A to inne ciekawwe meble ubiegłego wieku
(fot. fot. archiwum)

Już od niedzieli, 12 września, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu placówka zaprezentuje swoją wystawę "Fryderyk Chopin i Kolbergowie, wspomnienia inspiracje".

- Wystawa przedstawia rolę braci Kolbergów - Wilhelma, Oskara i Antoniego w dokumentowaniu życia i dzieła Fryderyka Chopina - mówi Katarzyna Markiewicz, dyrektor Muzeum imienia Oskara Kolberga w Przysusze.

W ekspozycji znalazły się archiwalia, między innymi rękopiśmienne relacje Wilhelma i Oskara Kolbergów, opisujące ich dzieciństwo i młodzieńcze związki z Fryderykiem w Warszawie, kopie listów Fryderyka do Wilhelma; faksymile i reprodukcje autografów kompozytorskich Chopina gromadzonych przez Kolbergów i przekazanych do zbiorów narodowych oraz ikonografia chopinowska autorstwa Antoniego Kolberga.

W swoich salach wystawa nostalgiczna

W swoich z kolei salach muzeum prezentuje obecnie inną ciekawą wystawę: "Zapomniane przedmioty, zapomniane czasy".

- Sentyment do "dawnych czasów" i atrakcyjność barwnych opowieści o szlacheckich obyczajach i kulturze sprawia, że ogromnym zainteresowaniem cieszą się wystawy zaaranżowanych "dworskich" wnętrzach, z dużą ilością przedmiotów użytkowych i wyrobów rzemieślniczych- mówi Agnieszka Zarychta - Wójcicka, kurator ekspozycji. -
- Nasza ekspozycja na temat życia sfer dworskich i mieszczańskich w XIX i 1. połowie XX wieku, to nostalgiczna podróż do świata bardzo odległego naszej rzeczywistości, ale nie pozostającego bez wpływu na współczesną kulturę polską.

W muzeum zgromadzono między innymi. obiekty z kręgu gospodarstwa domowego, porcelanę, szkło, bibeloty i drobiazgi użytkowe o wysokich walorach artystycznych i estetycznych.

Ekspozycja będzie czynna do grudnia 2010 r.

W roku przyszłym także będzie ciekawie

Plany na rok następny są równie ciekawe. Już w styczniu przyszłego roku w swoim gmachu muzeum pokaże sztukę nieprofesjonalną pochodzącą ze zbiorów Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wystawa zyska formę galerii, w której zaprezentowane zostaną najbardziej interesujące zjawiska artystyczne. Będą między innymi prace cenionych przez znawców, twórców Teofila Ociepki, Nikifora, Władysława Rząba i Monsiela.

Do końca sezonu w muzeum obejrzeć będzie można wystawę czasowa: Klub Sportowy "Oskar" w Przysusze z okazji jubileuszu 45-lecia klubu "Oskar" w Przysusze a także ekspozycję "Gospodarstwo wiejskie. Rzeczy zwyczajne, niezwykłe, zapomniane."

Ta wystawa przedstawi obiekty muzealne powstałe i stosowane w okresie XIX - 1 połowie XX wieku w środowisku gospodarstwa wiejskiego. Będą to narzędzia, przybory, sprzęty i urządzenia będące świadectwem ludzkiej pomysłowości i zaradności. Wystawa zilustruje myśl techniczną i historię kultury życia codziennego.

Muzuem w Przysusze rozpoczęlo sezon... w dwóch miastach (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie