Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczne ucztowanie nad Pilicą. Artyści zagrali dla niepodległej

Piotr Stańczak
Radomianin Robert Grudzień zainicjował ogólnopolski projekt „Zrozumieć Niepodległą”. Rozpoczął on się 15 lipca nad Pilicą.
Radomianin Robert Grudzień zainicjował ogólnopolski projekt „Zrozumieć Niepodległą”. Rozpoczął on się 15 lipca nad Pilicą.
15 lipca odbył się koncert „Niepodległa w Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej” w Emaus nad Pilicą. Rozpoczął on ogólnopolski projekt Roberta Grudnia „Zrozumieć Niepodległą” i 31. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom – Orońsko – Warszawa 2018.

Oba przedsięwzięcia artystyczne związane są z uczczeniem 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W trakcie koncertu „Niepodległa w Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej” wystąpili: Georgij Agratina - fletnia Pana, cymbały oraz Robert Grudzień – organy i Anna Zagdańska – mezzosopran. Festiwale i projekty, które realizuje Robert Grudzień mają także promować zdolną młodzież z regionu.

Emaus to miejsce położone niedaleko Białobrzegów nad rzeką Pilicą, na pograniczu dwóch kilkuset hektarowych kompleksow leśnych: Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej. – Inauguracja odbyła się właśnie w lasach między Kozienicami a Białobrzegami. Od zawsze było to ostoją patriotyzmu, a celem projektu „Zrozumieć Niepodległą” jest ukazanie ciężkich walk kilku pokoleń o wolną ojczyznę.
- W trakcie Powstania Styczniowego doszło tam do wielu bitew. Zwycięskie boje z Rosjanami stoczył tam Dionizy Czachowski, który urodził się w niedalekim Niedabylu. Zarówno powstańcy styczniowi jak i partyzanci w czasie II wojny światowej mogli liczyć na ogromną życzliwość miejscowej ludności, otrzymywali żywność, podwody, schronienie, nocleg – wyjaśnia Robert Grudzień, twórca projektu.

Przypomina on również generała Ryszarda Kuklińskiego, który - choć urodził się w Warszawie - to zawsze w trudnych chwilach wracał w te strony skąd pochodzili jego przodkowie. W Niedabylu znalazł schronienie, gdy w czasie wojny był zagrożony aresztowaniem przez gestapo, rodzinę i przyjaciół często odwiedzał to miejsc i konspirował przekazując wolnemu światu informacje o sowieckich planach wojny atomowej. To właśnie przyjaciele z Niedabyla Leon i Roman Barszczowie oraz Robert Grudzień rozpoczęli walkę o jego dobre imię i pośmiertny awans na stopień generała.

Puszcza Kozienicka i Stromiecka były polem walk o niepodległość w 1914 roku. Tu miała miejsce wielka ofensywa wojsk austriackich i niemieckich przeciwko rosyjskim. W krwawym boju w okolicach Lasek i Anielina w powiecie kozienickim brał udział brygadier Józef Piłsudski i dowodzony przez niego I Legion. Tam też przyszły marszałek został ranny. Obecnie Puszcza Kozienicka i Stromiecka to znany region turystyczny, znajduje się tu 10 szlaków rowerowych i 14 pieszych oraz spływy kajakowe Pilicą i Radomką.
Kolejny koncert odbędzie się w niedzielę 29 lipca w kościele farnym Świętego Jana Chrzciciela przy ulicy Rwańskiej 6 w Radomiu.
Patronat medialny nad projektem objęła redakcja „Echa Dnia”.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie