MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na szybkość trzeba poczekać

/ZB/
Porozumienie podpisali (od lewej): Jan Bereza z zarządu województwa małopolskiego, Adam Struzik, marszałek mazowiecki oraz Tadeusz Jóźwik z województwa świętokrzyskiego.
Porozumienie podpisali (od lewej): Jan Bereza z zarządu województwa małopolskiego, Adam Struzik, marszałek mazowiecki oraz Tadeusz Jóźwik z województwa świętokrzyskiego. Z. Bąk

50 minut - tyle ma trwać podróż pociągiem z Radomia do Warszawy po modernizacji linii kolejowej do prędkości 160 kilometrów na godzinę. Będzie to jednak możliwe nie wcześniej, niż za kilka lat. Aby tak się stało, potrzebna jest współpraca trzech województw. Porozumienie w tej sprawie podpisano wczoraj w Radomiu.

Marszałkowie województw mazowieckiego, małopolskiego i świętokrzyskiego podpisali porozumienie o współpracy w celu modernizacji linii kolejowej numer 8, czyli torów prowadzących z Krakowa do Warszawy. Takie "trójporozumienie" ma doprowadzić do tego, aby przebudowa linii została wpisana do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-13. Po modernizacji prędkość podróży ma wzrosnąć do 160 km/h, dzięki czemu pociągi pośpieszne pokonają trasę z Radomia do Warszawy w 50 minut, a z Kielc do Warszawy w 1,5 godziny. Kiedy tak się stanie, jeszcze szybciej będzie można podróżować tylko samolotem.

- Istniejące tory kolejowe były projektowane na prędkość od 100 do 120 km/h, ale ze względu na ich obecny stan pociągi jeżdżą z prędkością od 60 do 80 km/h, a są odcinki na których nie przekraczają 30 km/h. Cała linia ma długość 320 km, dlatego prace należy prowadzić etapami. Trzeba także rozważyć różne warianty prędkości jazdy pociągu, które mogą wynosić od 100 do 160 km - opisywał stan faktyczny Tadeusz Woźniak z Polskich Linii Kolejowych.

- Świat jeździ już pociągami osiągającymi prędkość 300 km/h, dlatego musimy dążyć do budowy jak najszybszej linii kolejowej. Szybka kolej pomoże zmniejszyć dystans między Radomiem i Warszawą - argumentował Tadeusz Derlatka, przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu.

- To porozumienie jest przełomowe, bo wreszcie nie zamykamy się już w swoich granicach administracyjnych - stwierdził Leszek Mizieliński, wojewoda mazowiecki.

Według planów, w pierwszej kolejności będzie modernizowany odcinek linii kolejowej z Radomia do Warszawy. Dotyczy to zwłaszcza budowy drugiego toru na odcinku od Warki do Radomia. Koszt przebudowy jednego kilometra torów to aż cztery miliony euro, dlatego ocenia się, że pierwszy etap modernizacji będzie kosztował miliard złotych. Prace rozpoczną się nie wcześniej niż w 2007 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie