MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda dla profesora Janusza Dyducha. To kolejny sukces Politechniki Radomskiej

Barbara Koś
-Największą satysfakcją jest dla mnie fakt, że doceniło mnie własne środowisko "kolejowe" - mówi profesor Janusz Dyduch
-Największą satysfakcją jest dla mnie fakt, że doceniło mnie własne środowisko "kolejowe" - mówi profesor Janusz Dyduch Barbara Koś
Profesor Janusz Dyduch, pracownik naukowy Politechniki Radomskiej, wieloletni wykładowca na Wydziale Transportu i Elektrotechniki, został uhonorowany nagrodą w kategorii "Naukowiec roku" w konkursie "Człowiek Roku - Przyjaciel Kolei", za wszechstronny wkład w rozwój transportu szynowego.
Laboratorium urządzeń systemów sterowania ruchem kolejowym Politechniki Radomskiej to jedno z najnowoczesniejszych laboratoriów nie tylkow  Polsce ale
Laboratorium urządzeń systemów sterowania ruchem kolejowym Politechniki Radomskiej to jedno z najnowoczesniejszych laboratoriów nie tylkow Polsce ale w Europie - podkreśla profesor Janusz Dyduch Barbara Koś

Laboratorium urządzeń systemów sterowania ruchem kolejowym Politechniki Radomskiej to jedno z najnowoczesniejszych laboratoriów nie tylkow Polsce ale w Europie - podkreśla profesor Janusz Dyduch
(fot. Barbara Koś)

Wydarzenie miało miejsce podczas Gali Kolejowej w warszawskim Teatrze Narodowym. Podczas uroczystości podkreślano, że organizatorzy konkursu: PKP Polskie Koleje S. A. i Railway Business Forum pragną promować dzięki niemu osoby, których dokonania zawodowe mają istotny wpływ na rozwój transportu kolejowego oraz nowych technologii w tej dziedzinie.

Laureat konkursu powinien zatem wyróżniać się dużym zaangażowaniem, które przyczynia się do osiągania znaczących efektów w pracy oraz powinien cieszyć się uznaniem i autorytetem zarówno w środowisku kolejowym jak i poza nim.

- Tytuł Naukowca Roku, jaki został przyznany panu profesorowi Januszowi Dyduchowi jest dużym wyróżnieniem zarówno dla jego osoby jak i naszej uczelni - mówi profesor Mirosław Luft, rektor Politechniki Radomskiej. - Otrzymanie nagrody w tej dziedzinie wiąże się z prestiżem i uznaniem dla jego działalności naukowej

A profesor, doktor habilitowany, inżynier, Janusz Dyduch, warszawiak z urodzenia, absolwent Politechniki Warszawskiej i z tą właśnie uczelnią związany, podkreśla z dumą swoje więzi z Politechniką Radomską.

- Z Radomiem mam kontakty naukowo-dydaktyczne jeszcze od lat siedemdziesiątych - mówi profesor Dyduch. - Zawsze odpowiadała mi atmosfera tego środowiska, ich ambicje i chęć tworzenia dobrej uczelni.

Nie tylko to.

- Istotne było również zaangażowanie w prace radomskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji i zabieganie modernizację linii kolejowej Warszawa - Radom oraz budowa drugiego toru Warka -Radom - zaznacza profesor Dyduch.

Z Powiśla do kolei

Zapytany o miejsce urodzenia nie podkreśla, że urodził się w Warszawie. Tylko - "na Powiślu."

- Atmosfera i czas tych miejsc na zawsze ukształtowały mój charakter i rozumienie złożoności relacji międzyludzkich - uściśla.

Po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Technikum Kolejowym w Warszawie na Wydziale Zabezpieczenia Ruchu Pociągów.

- Był rok 1961 - wspomina. - Szkoła w tym okresie miała prawdziwych pedagogów. To oni ostatecznie ukształtowali mój stosunek do życia i zawodu. Dzięki nim nigdy nie potrafiłem odejść z kolei. Stała się ona moją prawdziwą zawodową miłością na całe życie.

Szczególnie ciepło wspomina profesora Wacława Kuleszę, który będąc jego wychowawcą, praktycznie przekształcił jego zapał na głębokie zainteresowanie zawodowe.

W roku 1966 otrzymał świadectwo dojrzałości i zdał pomyślnie egzaminy wstępne na Politechnikę Warszawską. Oczywiście - na Wydziale Komunikacji.

Studia ukończył w 1971 roku uzyskując dyplom z wyróżnieniem o specjalności automatyk. Rozpoczął pracę w Instytucie Transportu Politechniki Warszawskiej jako asystent, a następnie starszy asystent.

Kolej ciągnęła

- W roku 1974 przeszedłem do pracy w Centralnym Ośrodku Badań i Rozwoju Techniki Kolejnictwa - opowiada.- Obecnie jest to Instytut Kolejnictwa. Tu właśnie przeszedłem wszystkie szczeble kariery zawodowej.

W roku 1976 zostaje powołany na stanowisko kierownika Pracowni Urządzeń Liniowych Sterowania Ruchem Kolejowym Powołanie na kierownika Zakładu i Automatyki Telekomunikacji otrzymuje w 1983 roku. Potem był zastępcą dyrektora do spraw technicznych.

- W roku 1977 otrzymałem tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Elektrotechniki Politechniki Warszawskiej - wspomina. - I niezależnie od zatrudnienia w CNTK rozpocząłem pracę dydaktyczną w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu na Wydziale Transportu.

Tytuł doktora habilitowanego nauk technicznych uzyskał na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej w 1987 roku.

W roku 2002 - w Pałacu Prezydenckim odebrał nominację profesorską..

Ale wróćmy do Radomia...

- W roku 1994 Politechnika Radomska ogłosiła konkurs na stanowisko profesora nadzwyczajnego - opowiada profesor Dyduch. - Wygrałem i rozpocząłem pracę na Wydziale Transportu Politechniki Radomskiej. Od roku 1997 pełnię tu funkcję kierownika Zakładu Systemów Sterowania w Transporcie.

Jaka jest tematyka badawcza Zakładu ?

Krótko mówiąc - bogata . To na przykład, modelowanie i badanie niezawodności systemów i elementów sterowania ruchem kolejowym, badania bezpieczeństwa i niezawodności elektrycznych obwodów torowych, modelowanie procesów eksploatacji systemów tego sterowania....

A gdzie jest w tym profesor?

Opublikował razem ze współpracownikami trzy ważne książki: "System automatycznej kontroli jazdy pociągu." "Systemy sterowania ruchem kolejowym" i "Podstawy eksploatacji systemów sterowania ruchem kolejowym".

Pod kierunkiem profesora opracowano, między innymi, metody badań niezawodności automatycznych urządzeń przejazdowych, metody badań niezawodności kolejowych systemów nadzoru a także opracowano zasady modernizacji obwodów torowych PKP oraz metody dostosowania ich do zakłóceń elektrotrakcyjnych.

W dorobku naukowym Laureat posiada ponad 250 publikacji naukowych, raportów z badań, opinii i ekspertyz i cztery monografie. Także nagrodę zespołową I stopnia Ministra Techniki, srebrny medal "Eureka-86" w Brukseli,. 15 patentów i wzorów użytkowych, nagrody ministra komunikacji...

A Radom?...

Prace przy koordynacji programu wdrożenia na linii Warszawa-Radom - Kielce prędkości 140 - 160 km/h a także udział w opracowaniach koncepcji rozwoju transportu w aglomeracjach warszawskiej i radomskiej.

Najbliższe plany Laureata to...kolej.

Profesor Janusz Dyduch. Ma 63 lata, pochodzi i mieszka w Warszawie. Politechnikę Warszawską. W 1977 roku otrzymał stopień doktora, a w 2002 roku tytuł profesora. Przez wiele lat związany z Centrum Naukowo Technicznym Kolejnictwa w Warszawie. Związany był z Politechniką Warszawską, gdzie kierował Zakładem Sterowania Ruchem Kolejowym na Wydziale Transportu. Obecnie związany z Politechniką Radomską, gdzie jest kierownikiem Zakładu Systemów Sterowania na Wydziale Transportu.

Jest autorem i współautorem licznych publikacji naukowych, kierował realizacją grantów KBN , jest pięciokrotnym laureatem nagrody Ministra Komunikacji. W sprawach transportu był autorem opinii i ekspertyz dla Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwa Komunikacji, Ministerstwa Transportu i Gospodarki Morskiej, Dyrekcji Generalnej PKP, a także dla największych firm rynku kolejowego. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk.

Jest ekspertem do spraw transportu dla między innymi, firm Siemens, Alcatel i Bombardier, koordynatorem resortowym opracowania standardów dla dużych prędkości w kolejnictwie, oraz ekspertem w ramach transportowych korytarzy europejskich.

Jego dorobek naukowy to ponad 200 pozycji.

Żonaty. Hobby profesora to pływanie, wycieczki piesze i rowerowe wycieczki a także poezja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie