Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Gombrowicza dla Olgi Hund za powieść "Psy ras drobnych". Zakończył się festiwal Opętani literaturą

Barbara Koś
Olga Hund otrzymuje Nagrodę Gombrowicza z rak prezydenta Radosława Witkowskiego.
Olga Hund otrzymuje Nagrodę Gombrowicza z rak prezydenta Radosława Witkowskiego. Joanna Gołąbek
Olga Hund została laureatka czwartej edycji Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza za powieść ”Psy ras drobnych”. Uroczysta Gala Nagrody odbyła się w niedzielę, 15 września, w sali koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych.

Uczestników Gali powitał jak co roku Jerzy Sosnowski, krytyk literacki. - Żałujemy, że tym razem nie towarzyszy nam pani Rita Gombrowicz, honorowa patronka festiwalu „Opętani literaturą” i Nagrody - powiedział. - Pani Rita nie mogła przyjechać ze względów zdrowotnych. Ale przysłała list - dodał.

Dumny Radom

List od Rity Gombrowicz przeczytali Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Gombrowicza we Wsoli i jego zastępca, Ewa Witkowska. Patronka Festiwalu życzyła laureatowi Nagrody dalszej owocnej twórczej pracy w dziedzinie literatury. Prezydent Radomia, Radosław Witkowski, podziękował Ricie Gombrowicz za list i stały honorowy patronat. Dziękował także Tomaszowi Tyczyńskiemu i całemu Muzeum Gombrowicza oraz samorządowi Mazowsza za pomoc w organizację festiwalu.

- To duże wydarzenie dla kultury Radomia i nie tylko. Autorzy książek są przecież z całej Polski. Jako Radom jesteśmy więc dumni z tej Nagrody. I już zapraszamy na przyszłoroczną, już jubileuszową, bo piątą jej edycję. A jako że trwa kampania wyborcza dodam-myśmy już wybrali. Wybraliśmy Gombrowicza. I tego wyboru się trzymajmy! - podkreślił prezydent Witkowski. -

Następnie Jerzy Sosnowski przedstawił członków Kapituły Nagrody. To Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. Potem nastąpiła filmowa prezentacja kandydatów do Nagrody, których książki Kapituła wyłoniła spośród blisko 70 nadesłanych.

Krótko o sobie i swoich utworach mówili nominowani autorzy: Olga Hund - za „Psy ras drobnych”, Katarzyna Pochmara-Balcer - za „Lekcje kwitnienia”, Jakub Tabaczek - za „Czytajcie, co jest Wam pisane”, Anna Wiśniewska-Grabarczyk - za „Porzeczkowego Josefa”, oraz Łukasz Zawada za „Fragmenty dziennika SI” .

Laureaci o swych dziełach

Bohaterką książki „Psy ras drobnych” jak mówiła Olga Hund, jest dziewczyna przed trzydziestką przyjęta na oddział psychiatryczny. -Fabuły jako takiej nie ma w tej książce są zapiski , charakteryzujące kobiety w różnym wieku. Pokazuję jak naprawdę wygląda pobyt na takim oddziale - tłumaczyła autorka. A jednocześnie -jakąś prawdę o tych pacjentach. Czasami chorobę psychiczna traktuje się jak coś magicznego. Nie jest tak. Pokazałam rzeczywistość.

Katarzyna Pochmara-Balcer w „Lekcjach kwitnienia” porusza temat sekty, ale dotyka kwestii uniwersalnych związanych z naturą ludzką. – Pokazuję cztery osoby, które. w okresie transformacji w pędzie gwałtownego życia zagubiły coś ważnego, trafiły w jakąś pustkę –mówiła autorka.

„Czytajcie, co jest Wam pisane”, Jakuba Tabaczka to zbiór 12 opowiadań. Zawierają różnorodną tematykę, której zakres jest na tyle szeroki, że praktycznie każdy może tu znaleźć coś dla siebie. - Interesuje mnie człowiek -wyjaśniał Jakub Tabaczek. Anna Wiśniewska-Grabarczyk w powieści „Porzeczkowy Josef” wspomina swoją babcię w Trzciance. - To książka o tęsknocie, traumach, niezgodzie, że ludzie odchodzą - przedstawiała swoja prozę autorka. Łukasz Zawada mówił o swoich „Fragmentach dziennika SI”. składajacych się z blogowych wpisów wybranych spośród 1440 powstałych podczas pierwszej doby funkcjonowania tak zwanej silnej sztucznej inteligencji. - To o tym, jak sztuczna inteligencja opisuje nam świat – mówił autor.

Później nominowani wkroczyli na scenę, by otrzymać z rąk prezydenta Witkowskiego specjalne statuetki. W tym roku też wszyscy nominowani otrzymują wyróżnienia po 2 tysiące złotych, ufundowane przez muzeum we Wsoli.

Zagrał Stanisław Soyka

Werdykt kapituły przedstawiła Zofia Król. Jak przypomniała, do oceny Kapituła otrzymała bardzo różnorodne utwory. Są tomikropowieści, opowiadania i fragmenty wymyślonego dziennika. Wszystkie stanowią diagnozę współczesności. Jak podkreśliła Zofia Król, wszystkie praktycznie zasługują na nagrodę. Ale jest ona tylko jedna. Nagrodę Literacką imienia Gombrowicza otrzymuje Olga Hund.

Książkę „Psy ras drobnych” Kapituła nagrodziła za krytykę społeczeństwa, za wnikliwie studium przemocy wobec kobiet, ujętą w spójną narrację o zakładzie psychiatrycznym dla kobiet. Za przekonanie i przypomnienie, że tam też są ludzie. Olga Hund dziękowała za nagrodę. Jak mówiła już wcześniej, swoją książkę dedykuje tym dziewczynom, które były w już w zakładzie psychiatrycznym lub będą. Depresja może dopaść każdego. Galę uzupełnił koncert Stanisława Soyki.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie