MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasze firmy wśród gigantów

Janusz Petz
Elektrownia Kozienice, największe przedsiębiorstwo w regionie radomskim, mocno trzyma się w krajowych czołówkach rankingów firm gigantów.
Elektrownia Kozienice, największe przedsiębiorstwo w regionie radomskim, mocno trzyma się w krajowych czołówkach rankingów firm gigantów. D. Majsterek
Prąd, fotele samochodowe, papierosy i materiały biurowe - właśnie na tym robią biznes największe firmy w regionie radomskim.

Elektrownia Kozienice, Faurecja w Grójcu oraz Altadis i Polski Tytoń w Radomiu - to firmy z regionu radomskiego, które znalazły się w pierwszej 500 największych polskich przedsiębiorstw w Polsce w rankingu "Rzeczpospolitej". W rankingu "Polityki" do tej czwórki dołączyła jeszcze kozienicka firma Esselte Polska.

Elektrownia Kozienice wciąż utrzymuje swoją bardzo wysoką pozycję w grupie największych i najbardziej zyskownych przedsiębiorstw. W rankingu "Rzeczpospolitej" firma ze Świerży Górnych spadła przez rok o dwa miejsca i znajduje się obecnie na 90 miejscu, w rankingu "Polityki" miejsce Elektrowni Kozienice poprawiło się - została sklasyfikowana na 74 pozycji.

Elektrownia, która jest na progu prywatyzacji, bardzo dużo inwestuje. W roku 2006 nakłady inwestycyjne wyniosły aż 141 mln 948 tysięcy złotych. Tradycyjnie zarobki w przedsiębiorstwie należą do najwyższych w regionie. Na wynagrodzenia przeznaczono w ubiegłym roku prawie 123 miliony złotych, co oznacza, że przeciętny zatrudniony zarabiał miesięcznie 4527 złotych (wraz z podatkami i innymi obciążeniami oraz z uwzględnieniem nagród i premii).

64 miliony 394 tys. złotych

64 miliony 394 tys. złotych

zarobiła na czysto w ubiegłym roku Elektrownia Kozienice, największa Polska elektrownia opalana węglem kamiennym. Przychody ze sprzedaży były imponujące i wyniosły 2 mld 78 milionów 362 tysiące złotych. Według szacunków "Rzeczpospolitej", wartość przedsiębiorstwa ze Świerży Górnych zatrudniającego 2318 osób wynosi więcej niż miliard dolarów.

FOTELE SAMOCHODOWE I TYTONIÓWKA

Od wielu lat na wysokich miejscach w rankingach największych przedsiębiorstw zajmują dwie radomskie firmy tytoniowe - Altadis i Polski Tytoń. Nie zabrakło ich również wśród gigantów w tym roku. Polski Tytoń został sklasyfikowany w rankingu "Rzeczpospolitej" na 151 miejscu, a w rankingu "Polityki" na 133 miejscu. Radomska firma, która zajmuje się produkcją papierosów, ale też dystrybucją wyrobów tytoniowych innych firm zwiększyła przez rok sprzedaż o 12 procent do kwoty 1 miliard 439 milionów złotych i osiągnęła zysk w wysokości prawie 2 milionów złotych. Nie jest to imponujące osiągnięcie, ale cała branża tytoniowa przeżywa kryzys.

Firma Altadis, która jest w rankingu "Rzeczpospolitej" na 392 miejscu, a w rankingu "Polityki" na 157 miejscu, w ogóle nie podała wysokości swojego zysku lub straty. W porównaniu z ubiegłym rokiem sprzedaż Altadisu spadła o 1,3 procent i wyniosła 496 milionów 700 tysięcy złotych. W Polskim Tytoniu pracuje obecnie 856 osób, w Altadisie 975.

Obie firmy tytoniowe "przedzieliła" najbardziej chyba dynamicznie rozwijająca się firma w regionie - grójecka Faurecja Fotele Samochodowe. To jedyny przedstawiciel regionu radomskiego wśród 100 największych polskich eksporterów. Trzy czwarte produkcji Faureci trafiło na eksport, a jego wartość wyniosła w ubiegłym roku prawie 634 milionów.

ZATRUDNIENI W WIELKICH FIRMACH

Tylko w rankingu "Polityki" na 438 miejscu sklasyfikowano Esselte Polska z Kozienic. Firma zatrudnia 674 osób i zajmuje się głównie produkcją materiałów biurowych. W ubiegłym roku firma zanotowała 374 miliony 325 tysięcy złotych przychodów oraz 7 miliony 772 tysiące zysku netto.

W porównaniu z rankingami z ubiegłych lat zmniejsza się liczba firm z regionu radomskiego w 500 największych przedsiębiorstw. Dawniej w rankingach pojawiały się takie firmy jak radomska RWT albo Radpec. Nie ma już zajmujących zawsze wysoką pozycję Browarów Wareckich - wchłonęła je wielka grupa Żywiec. Z drugiej strony coraz więcej osób zatrudnionych w radomskich zakładach pracy pracuje u gigantów - firm ogólnopolskich z centralami w innych miastach. W Radomiu mają np. swoje placówki handlowe zajmujący czołowe miejsca w rankingu największych przedsiębiorstw koncerny: Metro Group (w Radomiu centrum M-1), Jeronimo Martis Dystrybucja (sklepy Biedronka), Carrefour Polska, Auchan Polska, Selgros, E. Leclerc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie