MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Leon Nawrocki, zasłużony nauczyciel, społecznik i miłośnik Warki. Pogrzeb w czwartek, 16 grudnia

Karolina Wiatrowska
Karolina Wiatrowska
W wieku 92 lat odszedł Leon Nawrocki, zasłużony nauczyciel i wychowawca, pedagog, historyk, społecznik i miłośnik Warki.
W wieku 92 lat odszedł Leon Nawrocki, zasłużony nauczyciel i wychowawca, pedagog, historyk, społecznik i miłośnik Warki. Facebook/Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego w Warce
W piątek, 10 grudnia, odszedł doktor Leon Nawrocki – Sybirak, zasłużony nauczyciel historii Liceum Ogólnokształcącego imienia Piotra Wysockiego w Warce, historyk regionalista, jeden z założycieli Towarzystwa Miłośników Miasta Warki.

Leon Nawrocki urodził 20 stycznia 1929 roku w osadzie Hulicze, gmina Lachowicze, powiat Baranowicze, województwo nowogródzkie (przedwojenne polskie Kresy Wschodnie, obecnie Białoruś). Nie miał łatwego dzieciństwa. Ojciec - Marian urodził się w 1896 roku i podobnie jak dziadkowie Leona, żyli w Częstochowie. Mama Stanisława Kornacka, pochodziła z Krasnystawia. W okresie działań wojennych I wojny światowej ojciec został aresztowany i zesłany na Syberię. Po wielu perypetiach wojennych, znalazł się we Francji w wojskach gen. J. Hallera, a następnie brał udział w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Wraz z 23 tys. kombatantów otrzymał 17 ha ziemi na Kresach Wschodnich w osadzie Hulicze, powiat Baranowicze. Po napaści sowieckiej na Polskę w 1939 roku, Marian Nawrocki został aresztowany przez władze NKWD. Wrócił do Polski dopiero po dziewięciu latach, po ciężkich przeżyciach. 5 lutego 1940 roku rodzina Nawrockich została wywieziona w bydlęcych wagonach na Syberię - matka Stanisława wraz z 11-letnim Leonem i czwórką pozostałych dzieci (Lucyną, Anielą, Janiną i Andrzejem). Powrócili do Polski po siedmiu latach straszliwych przeżyć i zamieszkali w Sulęcinie. Tam Leon Nawrocki ukończył szkołę średnią. Zawsze pasjonowała go historia, dlatego studiował na wydziale historii Wyższych Szkół Pedagogicznych w Gdańsku i Krakowie.

W 1953 roku rozpoczął pracę nauczyciela historii w Liceum Ogólnokształcącym w Białogardzie, gdzie pracował przez siedem kolejnych lat. Od 1 września 1960 roku przez 26 lat był nauczycielem w Liceum Ogólnokształcącym imienia Piotra Wysockiego w Warce. W latach 1979 – 1986 pełnił funkcję Inspektora Oświaty i Wychowania w Warce. Równocześnie uczył historii w wareckim liceum. Po przejściu na emeryturę pracował w szkole jeszcze przez dwa lata, w niepełnym wymiarze godzin.

Wśród grona pedagogicznego i społeczności szkolonej dał się poznać jako bardzo sumienny, solidny i zaangażowany nauczyciel, z ogromną wiedzą merytoryczną i metodyczną,. Zarówno siebie jak i uczniom zawsze stawiał wysoko poprzeczkę. Zorganizował pracownię historyczną. Był jednym z pomysłodawców i współorganizatorów oraz opiekunem Szkolnej Izby Pamięci. Prowadził historyczne koło zainteresowań. Członkowie koła przeprowadzili badania i zebrali materiały dotyczące zbrodni popełnionych przez hitlerowskich okupantów na pograniczu Warki i gminy Grabów nad Pilicą. Zebrane materiały posłużyły do wystawienia pomnika ofiar niemieckich zbrodni na trasie Warka - Grabów nad Pilicą. W gronie wychowanków dr. Leona Nawrockiego jest wielu absolwentów historii - dzisiaj pracowników naukowych lub nauczycieli historii. Przygotował i obronił pracę doktorską dot. historii oświaty regionu grójeckiego w latach 1918 -1945.

Drukiem ukazały się jego następujące opracowania: „Ruch oporu w powiecie grójeckim w latach okupacji hitlerowskiej”, w „Dzieje Warki 1321 - 1971”, Warszawa 1975; „Szkolnictwo i nauczyciele regionu grójeckiego w latach 1917 -1922, zeszyty IKN w Warszawie cz. I i II, 1978. „Szkolnictwo i oświata w powiecie grójeckim 1939 -1945, w: „Z lat wojny i okupacji”, Warszawa 1970, „Szkolnictwo, oświata, nauczyciele regionu grójeckiego w latach 1917 -1945”, Kielce-Grójec 2005. Leon Nawrocki pisał m.in. o historii szkolnictwa na przestrzeni wieków w Warce i regionie, o niemieckich osiedleńcach, o ludności żydowskiej w Warce i regionie grójeckim. W latach 1997 – 2004 regularnie publikował materiały w „Echu Warki”. Był zaangażowany w organizację ważnych sesji naukowych i popularno-naukowych, na których wygłaszał referaty, m.in. z okazji 650-lecia Warki, 200 -lecia Komisji Edukacji Narodowej czy 95. rocznicy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Za całokształt działalności dydaktycznej i społecznej dr Leon Nawrocki odznaczony został między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego. Był czterokrotnie wyróżniany Nagrodami Ministra Oświaty i Wychowania, oraz czterokrotnie nagrodą Kuratora Oświaty i Wychowania. Od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał „Krzyż Zesłańców Sybiru”.

Msza święta pogrzebowa i ostatnie pożegnanie Leona Nawrockiego odbędzie się 16 grudnia (czwartek) o godzinie 14.00 w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie