Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niecodzienny koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej

Barbara Koś
Marii Pomianowskiej towarzyszyć będą Roozbeh Asadian z Iranu,(z lewej) grający na strunowych instrumentach perskich i Polak, Bartłomiej Pałyga,  od lat zafascynowanego muzyką perską
Marii Pomianowskiej towarzyszyć będą Roozbeh Asadian z Iranu,(z lewej) grający na strunowych instrumentach perskich i Polak, Bartłomiej Pałyga, od lat zafascynowanego muzyką perską Barbara Koś

Maria Pomianowska

Maria Pomianowska

Wokalistka, instrumentalistka i pedagog Akademii Muzycznej w Warszawie, od dwudziestu lat zajmuje się klasyczną muzyką Indii oraz kultur Bliskiego Wschodu. Od 1981 roku prowadzi studia nad unikatowymi technikami gry na instrumentach smyczkowych kultur muzycznych Azji, podróżując do Indii, Chin, Korei na Bliski Wschód i do Japonii, gdzie podczas pięcioletniego pobytu studiowała japońską muzykę. W 2002 roku nagrała wraz z muzykami z Japonii, Chin, Australii i Polski płytę "Suita Jedwabnego Szlaku". W 1994 roku stworzyła Zespół Polski. Wraz z zespołem gra koncerty w różnych krajach Europy, w Japonii i na Taiwanie.

Jaki dźwięk wydają: bułgarska gadułka, irańska kemancze, hinduska sarangi i mongolski morin chuur ? A chiński er- hu?... Te i inne jeszcze instrumenty muzyczne będą mogli zobaczyć i usłyszeć radomianie podczas sobotniego koncertu "Z Polski do Japonii Jedwabnym Szlakiem", z udziałem Radomskiej Orkiestry Kameralnej oraz Marii Pomianowskiej i jej uczniów: Bartłomieja Pałygi i Roozbeha Asadiana, pochodzącego z Iranu.

Maria Pomianowska, wokalistka, instrumentalistka i pedagog Akademii Muzycznej w Warszawie, od dwudziestu lat zajmuje się klasyczną muzyką Indii oraz Bliskiego i Dalekiego Wschodu. W Indiach studiowała grę na jednym z najtrudniejszych instrumentów indyjskich - sarangi.
Ten właśnie instrument, w którym drewniany korpus z jednego klocka drewna pokrywa membrana z koziej skóry, zademonstruje słuchaczom.

Ona i dwaj muzycy

Marii Pomianowskiej towarzyszyć będą dwaj muzycy. Roozbeh Asadian z Iranu, grający na strunowych instrumentach perskich: komancze ( ma obły kształt i szyjkę w formie pręta), setarze (to praprzodek gitary) i zarbie - to z kolei drewniany bęben pucharowy ze skórą wielbłąda.

Polak, Bartłomiej Pałyga, od lat zafascynowany jest muzyką perską i turecką. Zagra na ringu: bliskowschodnim bębenku obręczowym, chińskim er - hu (z jednej strony pokrywa go wężowa skóra) i mongolskim morin - chuur (ma kształt trapeza).
Pałyga zaprezentuje też niesamowicie brzmiący śpiew gardłowy, wykonywany przez ludy Syberii. Nauczył się go od szamanów w syberyjskiej Tuwie.

Wszystko na oryginalnych instrumentach Wschodu

Koncert ukaże więc muzykę tradycyjną z różnych odcinków Jedwabnego Szlaku - zagrane na oryginalnych instrumentach muzycznych, zaśpiewane typowymi manierami wykonawczymi z dalekiej Persji, głosami alikwotowymi i gardłowymi rodem z Syberii.

Kompozycje, improwizacje i opracowania na orkiestrę to wynik doświadczeń europejskich muzyków przemierzających kontynent Azji. Jest to próba zrozumienia innego od europejskiego sposobu pojmowania piękna w muzyce, innego jej rytmu, barwy i znaczenia.

Każdy utwór bazuje na oryginalnym temacie melodycznym pochodzącym z Indii, Chin, Japonii, Tracji czy Polski. Koncert może stać się także fascynującym spotkaniem Wschodu i Zachodu, podróżą nie tylko w przestrzeni, ale także w czasie.

Wschodnie ale i polskie instrumenty

Muzycy zaprezentują też polskie instrumenty strunowe: sukę biłgorajską, zrekonstruowaną na podstawie akwareli Wojciecha Gersona z 1895 roku, fidel płocką - kopię instrumentu z XVI wieku i basy jak również bułgarską gadułkę, która ma kształt przeciętej w pół gruszki.

- Studiując techniki grania na instrumentach smyczkowych z Chin, Korei i Bliskiego Wschodu odkryłam, że technika gry na polskiej suce sprzed 400 lat opiera się na tych samych zasadach, co gra na sarangi - mówi Maria Pomianowska.

Ten niecodzienny koncert z udziałem Marii Pomianowskiej i jej uczniów prezentowany był już w styczniu dla młodzieży szkolnej Wzbudził niezwykłe zainteresowanie. Obecny poszerzony zostanie o grę Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Sobotni koncert składać się będzie z dwóch części. Pierwsza to prezentacja muzyki tradycyjnej z Iranu, Indii, Tuwy, Chin i innych krajów. W drugiej części usłyszymy utwory skomponowane przez Hooseina Alizadeha, Roozbeha Asadiana i tematy tradycyjnej muzyki chińskiej, mongolskiej, koreańskiej, bałkańskiej, japońskiej, opracowane przez Marię Pomianowską i innych artystów na tradycyjne instrumenty z towarzyszeniem orkiestry.

Koncert będzie w sobotę, 28 marca o godzinie 18 w sali koncertowej przy ulicy Żeromskiego 53 w Radomiu. Bilety w cenie 18 i 15 złotych - I strefa oraz 12 i 10 złotych - II strefa kupować można w kasie Orkiestry Kameralnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie