Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy goszczą w Zespole Szkół Ekonomicznych

Barbara Koś
Powierzenie wam wspólnej opieki nad grobem zamordowanych w obozach koncentracyjnych to spłacenie długu tym, którzy ginęli – mówił do młodzieży niemieckiej i radomskiej  Roman Stefański, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych w Radomiu. Od lewej- Kazimierz Błażewicz, jego żona Kazimiera, Bożena Błaszczyk – Ziętek.
Powierzenie wam wspólnej opieki nad grobem zamordowanych w obozach koncentracyjnych to spłacenie długu tym, którzy ginęli – mówił do młodzieży niemieckiej i radomskiej Roman Stefański, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych w Radomiu. Od lewej- Kazimierz Błażewicz, jego żona Kazimiera, Bożena Błaszczyk – Ziętek. Fot. Barbara Koś
Lekcja zatytułowana "Ludzie tacy sami jak ty i ja" zapoczątkowała we wtorek spotkanie uczniów Heinz-Nixdorf Realschule Büren w Niemczech i młodzieży Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomiu.

Niemieccy uczniowie razem z polskimi kolegami realizują projekt " Wspólnego patronatu nad zachowaniem zabytkowego cmentarza ewangelickiego i grobu pomnika ofiar więźniów obozów koncentracyjnych miasta Radomia".

Gośćmi tej nietypowej lekcji byli więźniowie obozów koncentracyjnych : Roman Stefański, więziony w Gross Rosen i w fabrykach produkujących pocisków V - 2, dziś prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych w Radomiu oraz Kazimierz Błażewicz, więziony w obozie w Stutthofie, który cudem tylko uniknął śmierci z rąk hitlerowców.

Obaj opowiedzieli młodzieży o swoich najbardziej tragicznych przeżyciach za drutami. Bożena Błaszczyk - Ziętek, opiekunka projektu, germanistka w "Ekonomiku" i opiekunka Szkolnego Klubu Europejskeigo przytoczyła aa jeszcze wspomnienia Andrzeja Szpotańskiego, więźnia obozów w Auschwitz i Mauthausen, który z powodu choroby nie mógł przyjść na spotkanie.

Następnie młodzi podzieleni na grupy zajęli się tematami dotyczącymi hasel: "Więźniowie obozów koncentracyjnych" oraz "Robotnicy przymusowi w Niemczech". Wcześniej już uczniowie niemieccy pracując w archiwach przygotowali materiał o życiu polskich robotników przymusowych w powiecie Büren na podstawie oryginalnych dokumentów, takich jak pisma urzędowe, skargi czy donosy.
W ubiegłym roku uczniowie partnerskich szkół zaprezentowali ten materiał w formie przedstawienia Rollenspiel, najpierw dla mieszkańców Büren w Miejskim Domu Kultury Niedermühle, a potem w październiku dla mieszkańców Radomia na scenie Resursy Obywatelskiej.

Teraz w grupach zastanawiali się, co czuli Polacy i Niemcy w czasie wojny. Swoje przemyślenia referowali kolejno przy tablicy, posługując się odpowiednimi dokumentami i zapiskami.

- To bardzo ważny projekt , powiedział nam Christoph Kolbe, opiekun młodzieży ze strony niemieckiej. - Dzięki niemu wspólnie poznajemy niemiecką i polską historię. Możemy to robić w wolnej Europie. Nasza praca jest spłaceniem długu tych, którzy zginęli.

Bożena Błaszczyk - Ziętek, opiekunka projektu, germanistka w Zespole Szkół Ekonomicznych, opiekunka Szkolnego Klubu Europejskiego:
- Jest to już jedenasty nasz wspólny projekt w czasie sześcioletniej współpracy między naszą szkołą a Heinz-Nixdorf Realschule Büren z Nadrenii Północnej Westfalii w Niemczech. W ramach projektu młodzież naszych partnerskich szkół poznaje przeszłość. Od roku wspólnie opiekujemy się grobem - pomnikiem więźniów w niemieckich obozów koncentracyjnych. Przed 1 września i 70 rocznicą wybuchu II wojny światowej dzięki naszym staraniom grób został odnowiony przez Firmę KAMAR pana Szczepana Kowalskiego. Ta wspólna opieka jest wyrazem zaufania środowiska byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych do naszego polsko-niemieckiego partnerstwa szkół.

W ramach pobytu w Radomiu niemiecka młodzież zwiedzi miejsca pamięci II wojny światowej.
W środę goście pojadą do Oświęcimia, by zwiedzić były obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau.

W czwartek, 29 października, na cmentarzu na Firleju uczniowie przeczytają wstrząsający list Niemca z Godowa, opisujący rozstrzeliwanie Polaków na Firleju, w którym sam brał udział. W południe młodzi Niemcy i ich radomscy koledzy będą sprzątać grób-pomnik więźniów obozów koncentracyjnych na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego a potem zabytkowy cmentarz ewangelicki, którym obie szkoły opiekują się od pięciu lat.

Najważniejsza uroczystość odbędzie się w piątek, o godzinie 12 w kościele garnizonowym. Młodzież polska i niemiecka będzie uczestniczyć w uroczystej mszy świętej celebrowanej w językach polskim i niemieckim, której będzie przewodniczył biskup Edward Materski. Podczas mszy odprawionej w intencji zmarłych i żyjących więźniów obozów koncentracyjnych oraz wszystkich, którzy ucierpieli w czasie wojny, nastąpi uroczyste objęcie polsko-niemieckim patronatem przez Zespół Szkół Ekonomiczych w Radomiu i szkołę w Büren - grobu - pomnika Radomian więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego,Kaplicy świętego Maksymiliana Kolbe oraz sztandaru Zarządu Okręgowego Polskiego Związku byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
W sobotę w godzinach 10 - 15 i w niedzielę, w godzinach 10 - 14 na cmentarzu ewangelickim odbędzie się kwesta, z której dochód przeznaczony zostanie na renowację grobów zasłużonych dla Radomia ewangelików.
W niedzielę, 1 listopada, przy pomniku - grobie więźniów obozów koncentracyjnych na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w godz. 10 - 16 młodzież polska i niemiecka zaciągnie honorową wartę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie