Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niesamowity świat Pawła Duraja - wspaniała wystawa w radomskiej Galerii Łaźnia

Barbara Koś
Paweł Duraj (z prawej) opowiadał o swoich obrazach. Obok Marcin Rusek, który witał artystę w imieniu Łaźni.
Paweł Duraj (z prawej) opowiadał o swoich obrazach. Obok Marcin Rusek, który witał artystę w imieniu Łaźni. Barbara Koś
Galeria Łaźnia przy ulicy Traugutta 31/33 zaprosiła w piątek, 21 lutego, na otwarcie wystawy malarstwa Pawła Duraja.

Artystę powitał w imieniu Łaźni Marcin Rusek. Podkreślił wszechstronność gościa, który uprawia cztery dziedziny sztuki: grafikę, malarstwo, grafikę wydawniczą i ilustrację książkową. W Radomiu Duraj pokazuje malarstwo.

- Nie jest łatwo opowiadać twórcy o swojej sztuce - mówił Paweł Duraj. - Powiem zatem, dlaczego maluję. Sztuka pozwala zajrzeć mi w to, co jest nie do końca poznane, duchowe. Sztuka pozwala wyrazić w swoich obrazach i rzeźbach piękno ludzkiego ciała.

Niezwykłe obrazy

Obrazy pokazane w Galerii Łaźni są wspaniałe. Miejscami niesamowite. Prace Duraja są figuratywne i realistyczne, przedstawiające postaci ludzkie, zdawałoby się, znajome. A jednak są to postaci utrzymane w klimacie fantazji i całkiem odrealnione. Tym, co je łączy, jest przekonanie o istnieniu równoległego, duchowego świata, do którego możemy wejrzeć za pomocą obrazu.

Zaprezentowane dzieła wskazują, że tym, co szczególnie je łączy, jest ciało, zwłaszcza ciało kobiety. Odsłaniana obrazach artysty nagość nie posiada jednak charakteru erotycznego, a właśnie duchowy.

Każde dzieło zawiera w sobie tajemnicę. Miłości, poczęcia, nagości... By widz w ciszy i samotności poszukał tego, co nagość przywołuje, a co wydaje się na co dzień nieobecne. Część obrazów powraca do religii i pełna jest jej symboli. Realizm, metafizyka, tęsknota za utraconym rajem to jest to, co przenika na wskroś zaprezentowane malarstwo.

Dobór kolorów, światło i kompozycja całości fascynują i każą zaraz po odejściu od obrazu za chwilę powrócić.

Maluje w zaciszu pracowni

Paweł Duraj urodził się w 1955 roku, w Łodzi. W latach 1975–1980 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki, dyplom uzyskał w 1980 roku, w pracowni prof. Andrzeja Bartczaka i Juliusza Narzyńskiego.

Od 1981 roku artysta mieszka w Poddębicach, koło Sieradza. Miał już ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych, wśród nich ekspozycje w Łodzi, Sieradzu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Tarnowie i Poddębicach. Nie wyjeżdża na plenery, maluje w zaciszu pracowni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie