Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykła impreza w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w klimatach tureckich (zdjęcia)

/bk/
To była prawdziwy szał!!
To była prawdziwy szał!! Centrum Rzeźby Polskiej
Lubimy Turcję i - egzotykę ! Mimo deszczu na niedzielny festyn "Niespodziewany początek jesieni- na tureckim bazarze" w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku przybyły tłumy ludzi.
Niezwykła impreza w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w klimatach tureckich (zdjęcia)
Centrum Rzeźby Polskiej

(fot. Centrum Rzeźby Polskiej )

Tureckie święto zostało przygotowane we współpracy z Centrum Kultury Tureckiej imienia Yunusa Emre z Warszawy oraz Instytutem Dialogu "Dunaj" z Warszawy.

Dlatego gośćmi imprezy byli Öztürk Emiroglu reprezentujący Centrum Kultury Tureckiej oraz prezes Instytutem Dialogu "Dunaj" Yasin Özbek. Orońsko zaszczycił również swoją obecnością Ambasador Turcji w Polsce - profesor Yusuf Ziya Özcan.

Podtytuł imprezy - "Na tureckim bazarze" - odnosił się do specyficznej różnorodności kulturowej, jaką można zobaczyć choćby na Wielkim Bazarze w Stambule, gdzie obok czysto tureckich tradycji spotykamy wpływy dalekowschodnie, arabskie czy europejskie.

Właśnie z Dalekiego Wschodu wywodzi się, na przykład, zasymilowany już z turecką kulturą Teatr Cieni Karagöz, którego przedstawienia prezentowane były podczas festynu. Specyfiką tego teatru jest odgrywanie historii przy pomocy wyciętych sylwetowo figur, rzucających cienie na specjalnie przygotowaną i podświetloną od tyłu scenę.

Głównym aktorem i reżyserem teatru jest Umut Nebioğlu.

Z kolei z kultury arabskiej wywodzi się taniec orientalny, który zobaczyliśmy w wykonaniu pięknej tancerki Samiry, która z wykształcenia jest psychologiem. Prezentowała oryginalne choreografie, niezwykłe kostiumy i mimo, iż jest Polką - prawdziwie orientalną urodę.

Dużo emocji wśród publiczności wzbudził wirujący derwisz. Dosłownie derwisz znaczy po persku ubogi albo żebrak. Potem tak nazywano członków muzułmańskich bractw religijnych, które zaczęły powstawać w XI wieku.

Z kolei Wirujący Derwisze to zakon założony w XIII wieku w Turcji. Specjalnością i odrębnością tego zakonu stał się ich taniec, a właściwie najbardziej widowiskowa umiejętność szybkiego wirowania.

Derwisze wierzyli, bowiem, że naśladowanie w tańcu ruchów ciał niebieskich pobudza duszę człowieka do silniejszego kontaktu i miłości do Boga.

Grupa Studnia O. to warszawskie stowarzyszenie opowiadaczy bajek, które w swoim repertuarze ma także bajki orientalne, w tym tureckie.

Do Orońska zawitała dr Agnieszka Aysen-Kaim, orientalistka, specjalistka turkologii, która z towarzyszeniem tureckiej muzyki, zaprosiła publiczność do swojego latającego kufra bajek.

Opowieści pani Agnieszki zachęciły do zabawy zwłaszcza najmłodszą część widowni.

Zespół muzyki otomańskiej "Naneli Lale" to grupa wykonująca tradycyjną muzykę turecką na instrumentach, których nazwy brzmią dla Europejczyka raczej niezwykle - oud, kanun czy rebab.

Utwory wykonywane na tych instrumentach przeniosły publiczność w świat XVI/XVII-wiecznych makamów, tradycyjnych utworów imperium otomańskiego.

Grupa "Kofad" zaprezentowała z kolei folklorystyczny taniec turecki w tradycyjnych strojach, a także krótkie scenki rodzajowe.

Na koniec swojego występu zaprosili publiczność do udziału w warsztatach oraz konkursach tanecznych.

Najlepsi tancerze zostali wyróżnieni drobnymi upominkami.

Miłośnicy sportu mieli okazję obejrzeć kolejny międzynarodowy mecz piłki nożnej. Tym razem z miejscową drużyną GKS Oronka zmierzyła się reprezentacja Turcji.

Mecz zakończył się wynikiem 9:3 dla gospodarzy, za to w konkursie rzutów karnych zwyciężyła 9:8 reprezentacja Turcji.

Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się tureckie punkty gastronomiczne, gdzie można było skosztować tradycyjnych potraw i nie były to wyłącznie znane Polakom kebaby, ale wiele innych smakołyków np. pierożki tureckie Manti lub pizza Lahmacun.

Na tureckim bazarze można było kupić tureckie delikatesy - chałwę, baklawę, kawę czy herbatę. Stoiska z pamiątkami oferowały szeroki wybór tureckich pamiątek, biżuterii, ceramiki, tekstyliów.

W budynku Muzeum Rzeźby Współczesnej można było obejrzeć okolicznościową wystawę - "Stambuł - dwa tysiące lat świetności", wypożyczoną przez Centrum Kultury Tureckiej im. Yunusa Emre, a także wystawę pokonkursową "Regionalne fascynacje" Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Gminy Orońsko.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się retrospektywa Magdaleny Abakanowicz - wydarzenie wystawiennicze roku 2013 w Orońsku.

Nie zabrakło oczywiście typowo orońskich atrakcji - toczenia na kole garncarskim, lepienia w glinie, wielkiego malowania na ekranie czy placów zabaw dla dzieci.

Trwały wspaniałe tureckie tańce
Trwały wspaniałe tureckie tańce Centrum Rzeźby Polskiej

Trwały wspaniałe tureckie tańce
(fot. Centrum Rzeźby Polskiej)

Były kramy pełne słodkości
Były kramy pełne słodkości Centrum Rzeźby Polskiej

Były kramy pełne słodkości
(fot. Centrum Rzeźby Polskiej)

Były filmy o Turcji
Były filmy o Turcji Centrum Rzeźby Polskiej

Były filmy o Turcji
(fot. Centrum Rzeźby Polskiej)

Był ruch i rytm!
Był ruch i rytm! Centrum Rzeźby Polskiej

Był ruch i rytm!
(fot. Centrum Rzeźby Polskiej)

Taki był tłok na festynie!
Taki był tłok na festynie! Centrum Rzeźby Polskiej

Taki był tłok na festynie!
(fot. Centrum Rzeźby Polskiej)

Jedna ze scen festynu
Jedna ze scen festynu Centrum Rzeźby Polskiej

Jedna ze scen festynu
(fot. Centrum Rzeźby Polskiej)

Ci wszyscy widzowie kochają Turcję
Ci wszyscy widzowie kochają Turcję Centrum Rzeźby Polskiej

Ci wszyscy widzowie kochają Turcję
(fot. Centrum Rzeźby Polskiej)

Było co zakupić na pamiątkę
Było co zakupić na pamiątkę Centrum Rzeźby Polskiej

Było co zakupić na pamiątkę
(fot. Centrum Rzeźby Polskiej)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie