Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2017 w Radomiu. Jakie atrakcje? [PROGRAM]

Barbara Koś
W "Malczewskim" czeka na gości wystawa prac Józefa Wilkonia.
W "Malczewskim" czeka na gości wystawa prac Józefa Wilkonia. Tadeusz Klocek
Aż trzy muzea zapraszają radomian na Noc Muzealną, która odbędzie się w sobotę, 20 maja. Zapraszają Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia oraz Muzeum Wsi Radomskiej.

Noc Muzealna w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego trwać będzie w godzinach 19.00–1.00. Jej hasło brzmi: "Wilkoń i ...wilczym tropem". Główną atrakcją Nocy będzie bowiem ekspozycja Józefa Wilkonia – "Zwierzogrody."

Na wystawie zaprezentowany został tylko drobny wycinek dorobku Józefa Wilkonia. Około 100 grafik i pasteli oraz około 300 form przestrzennych. Ekspozycje otwiera- jeszcze w holu - cykl ilustracji do „Pana Tadeusza” oraz cykle przyrodnicze. Wśród nich - „Motyle”. Są też, autowidoki: obrazy będące zatrzymanymi w czasie i pamięci impresjami świata zza szyb samochodu.

Główna część wystawy pokazuje dzieła malarskie i rzeźbiarskie, jak kompozycje „Arka,”„Lament Gotycki,” poświęcony pamięci zmarłej żony, czy „Blues Afrykański” jak również ilustracje i rzeźby do nowego przekładu „Don Kichota” Cervantesa. Są wspaniałe projekty gobelinów.

Jak mówi Marek Słupek, kurator ekspozycji, główną kanwą twórczości Józefa Wilkonia są zwierzęta. Tworzone przez niego ich portrety psychologiczne to w pewnym sensie portrety ludzi. Jest też masa pięknych ilustracji książkowych. Ten wyczarowany w drewnie i blasze, korowód zwierzęcych postaci i ludzi robi duże wrażenie na widzu.

Od kilkudziesięciu lat Wilkoń stwarza bowiem baśniowe, iluzoryczne i metafizyczne postaci nie tylko zwierząt ale wilkołaków i fantastycznych stworów, powoływanych do życia kilkoma pociągnięciami pędzla, sztychami dłuta i ciosami siekiery, na podobieństwo japońskich malowideł. W efekcie powstają przejmujące, zwierzęco-ludzkie portrety psychologiczne, odtwarzające zawsze pozytywną stronę ludzkiej i zwierzęcej natury. Artysta nigdy nie wykorzystuje postaci zwierząt by naszkicować jedną z ludzkich ułomności, tak jak dzieje się to w bajkach La Fontain’a. Eksponuje dobro.

Muzeum zorganizuje ponadto różnotematyczne warsztaty, pokazy, (w tym pokaz mody) i konkursy. Tradycyjnie już na Nocy Muzealnej obecne będą -z pokazami - Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (oddział warszawski) i Towarzystwo Numizmatyczne im. Tomasza Rewolińskiego z Radomia. Wystąpi również zespół Funky Vibes. Będa konkursy wiedzy o Jacku Malczewskim, etnograficzny i numizmatyczny.

Goście odwiedzający budynek główny Muzeum (Rynek 11) będą mogli zobaczyć wszystkie muzealne wystawy stałe i czasowe. To malarstwo Jacka Malczewskiego i polska sztuka XIX i XX wieku, kolekcja Rodziny Pinno, gabinet Leszka Kołakowskiego, sztuka pozaeuropejska, cztery stałe wystawy przyrodnicze, oraz, przygotowaną przez Dział Przyrody "Dziedzictwo Puszczy Kozienickiej."
A po drugiej stronie Rynku, w Domach Esterki i Gąski (Rynek 4/5), będzie można zobaczyć stałą ekspozycję archeologiczną "Zanim powstało miasto. Początki Radomia", rekonstrukcję historyczną w wykonaniu Mikołaja Makowskiego – Kuźnia Borzywoj oraz imponującą wystawę sztuki nieprofesjonalnej.

W Domu Gąski odbędą się również pokazy fizyczne, przygotowane przez nauczyciela i uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte w Radomiu.

A co w Elektrowni?

- To będzie jedyna i niepowtarzalna taka noc w tym roku. Elektrownia jako jedyna instytucja Noc Muzeów rozpocznie już po południu. - A to ze względu na wyjątkową wystawę tańczących kwiatów, które potrzebują słońca – mówi Zbigniew Belowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych Elektrowni. Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia
Oprócz wystawy Aleksandre’a Danga „Tańczące kwiaty” goście będą mogli także obejrzeć mural w ramach wystawy Marcina Podolca „Morze po kolana”. Po wystawach oprowadzi przewodnik.

Zwiedzanie wystaw będzie możliwe już od godz. 15 do godz. 1.

O godzinie 21 Elektrownia zaprosi na występ jazzowy „Tribute to Andrzej Przybielski” oraz koncert zespołu Backspace .
Pierwszy to występ poświęcony muzykowi Andrzejowi Przybielskiemu „Tribute to Andrzej Przybielski”. W programie koncertu znajdą się zarówno utwory zawarte na płycie, m.in. "Motyw Afro", "Góru", "Afro Blues," "W Arce", jak i inne zaaranżowane na ten skład kompozycje Andrzeja Przybielskiego, a także utwór tradycyjny grany niegdyś przez niego w stylistyce dixilandowej. W programie nieprzypadkowo pojawi się również aranżacja Hejnału Bydgoszczy.

Zespół tworzą: Maciej Fortuna – trąbka, Marcin Gawdzis – trąbka, Wojciech Jachna – trąbka, Tomasz Kudyk – trąbka, Piotr Schmidt – trąbka, Maurycy Wójciński – trąbka, Jakub Kujawa – gitara, Grzegorz Nadolny – kontrabas oraz Grzegorz Daroń – perkusja.
Natomiast "Backspace" to jedna z najbardziej oryginalnych grup na polskiej scenie muzyki improwizowanej. Zespół powstał w 2013 roku. Muzycy z powodzeniem łączą̨ brzmienia akustycznego akordeonu i elektrycznych skrzypiec z możliwościami współczesnej technologii. Dialog, interakcja, improwizacja, live sampling oraz kreatywne wykorzystanie programów komputerowych (Ableton Live), efektów elektronicznych, a nawet przedmiotów codziennego użytku, pozwoliły stworzyć́ unikalne brzmienie i niepowtarzalny język muzyczny zespołu. W muzyce grupy odnajdziemy inspiracje zarówno muzyką symfoniczną, minimalizmem, stylem „tintinnabuli”, poprzez nordic new jazz, aż̇ po ambient, electro i house.

O godzinie 21 także przegląd artystów sztuki współczesnej, którzy zajęli się tworzeniem pełnometrażowych filmów fabularnych pod hasłem „Od sztuki do kina”:- Walser, Sci-Fi, reż. Zbigniew Libera, Polska 2015 (78’) – godz. 18.30,- Andrzej Wajda: Moje inspiracje, dokumentalny, reż. Andrzej Wajda, Marek Brocki, Polska 2016 (60’) – godz. 2 oraz " Słońce, to słońce mnie oślepiło," dramat, reż. Anna Sasnal, Wilhelm Sasnal, Polska 2016 (74’) - godz. 21.30.

Wstęp na wystawy bezpłatny. Blok koncertowy – 5 złotych, bilet do kina na jeden seans 5 złotych. Ilość miejsc na widowni ograniczona.

W skansenie - tańce

- Zapraszamy gorąco do odwiedzenia Muzeum Wsi Radomskiej podczas tegorocznej Nocy Muzeów! - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. - Nieodłącznym elementem będzie potańcówka, tym razem przy muzyce kapel Henryka Gwiazdy z Radomia i Wacława Imiołka z Jedlanki. Dodatkowo coś, czego nigdy jeszcze nie było! W wybranych chałupach toczyć się będzie prawdziwe życie…

W godzinach 19.00-00 w chałupie z Jastrzębi zespół „Ostałki” z Ostałówka pokaże jak darło się pierze na dawnej wsi. W Chałupie z Chomentowa panie z zespołu „Zaborowianki” z Zaborowia uruchomią warsztat tkacki i pokażą jak przędło się na kołowrotku. W Chałupie z Alojzowa przeniesiemy się do lat 60. i dzięki zespołowi „Zdziechowianki” ze Zdziechowa przypomnimy sobie np. stare sposoby wykonywania makaronu.

Tańczyć będzie można do północy!

Tego dnia wstęp do Muzeum za symboliczną złotówkę a dojazd bezpłatny liniami specjalnymi nr 100 i 101.

Zobacz też: Zawirowania Radomskie. Warsztaty, tańce i przyśpiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie