MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nową wystawę „Tańcząc w ciemnościach” Leszka Lewandowskiego otwarto w piątek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Barbara Koś
Gości witali dyrektor Włodzimierz Pujanek. Obok Leszek Lewandowski i kurator wystawy, Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni.
Gości witali dyrektor Włodzimierz Pujanek. Obok Leszek Lewandowski i kurator wystawy, Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni. Tadeusz Klocek
Otwarta w piątek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu wystawa „Tańcząc w ciemnościach” Leszka Lewandowskiego to pierwsza w nowym sezonie ekspozycja gmachu przy ulicy Kopernika 1.

Gości i artystę powitał dyrektor Elektrowni, Włodzimierz Pujanek. O wystawie mówili Zbigniew Belowski, kurator, a także sam autor.

Wystawa „Tańcząc w ciemnościach” gromadzi obiekty stworzone przez Leszka Lewandowskiego na przestrzeni dwudziestu kilku lat. Wiele z nich artysta wykonał wykorzystując precyzyjne wytyczne matematyczne oraz wiedzę z zakresu optyki. Artysta odwołuje się więc do dwóch dziedzin nauki, które w powszechnej świadomości uznawane są za podstawy racjonalizmu.

Ale jak podkreślał Zbigniew Belowski, obiekty takie jak „Studnia,” „Wyjście”, „Homage Hawking”, „Ściek,” czy „Iluzja przestrzeni” odwołują się raczej do tego, co w myśleniu ludzkim złudne i irracjonalne, do tej szczeliny, w której ujawnia się – pod warunkiem, że dane nam będzie na nią natrafić – prawdziwy kształt rzeczywistości daleki od trywialnie pojmowanej matematycznej prostoty.

Sztuka Leszka Lewandowskiego jest bezinteresowna, nieekonomiczna i namiętna. Artysta wierzy, że to, czym się zajmuje, przyniesie kiedyś zapewne także jakąś korzyść praktyczną, ale nie to pobudza go do pracy - służy prawdzie, to znaczy swojemu losowi, a nie celowi tego losu. Nawet gdyby efektem jego wysiłku była po tysiąckroć ekonomia, to w gruncie rzeczy jest to bezgraniczne poświęcenie i pasja.

Leszek Lewandowski wychodząc od racjonalnych, matematyczno-fizycznych reguł prowadzi nas zatem w świat fantastyki, iluzji i zadziwienia, które jednak nigdy całkowicie nie wyzbywają się pierwiastka naukowości.

Artysta to absolwent katowickiego Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Jest animatorem życia kulturalnego z zakresu sztuki alternatywnej.Tworzy w Katowicach.Od roku 2007 Wiceprezes Fundacji Sektor w Katowicach – m.in. organizacja i prowadzenie cyklicznego programu edukacyjno - kulturalnego Silesian Art School obejmującego warsztaty, wykłady z zakresu teorii i historii sztuki, estetyki, aranżacji i spotkań autorskich adresowanego do odbiorców sztuki nowoczesnej.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie