MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 400 - lecia ustanowienia Trybunału Skarbowego Koronnego w Radomiu (zdjęcia)

Barbara Koś
Po oczyszczeniu księcia Adama z zarzutów   radość zapanowała na całym Rynku.
Po oczyszczeniu księcia Adama z zarzutów radość zapanowała na całym Rynku. Barbara Koś
Efektowna inscenizacja obrad Trybunału, otwarcie wystawy w Muzeum imienia Malczewskiego i sesja naukowa uczciła w piątek 400 - lecie ustanowienia w Radomiu Trybunału Skarbowego Koronnego.
- Przypominamy tę koronną instytucję sprawiedliwości, która przez prawie 150 lat obradowała na radomskim zamku- mówił Adam Zieleziński, dyrektor muz
- Przypominamy tę koronną instytucję sprawiedliwości, która przez prawie 150 lat obradowała na radomskim zamku- mówił Adam Zieleziński, dyrektor muzeum
Barbara Koś

- Przypominamy tę koronną instytucję sprawiedliwości, która przez prawie 150 lat obradowała na radomskim zamku- mówił Adam Zieleziński, dyrektor muzeum

(fot. Barbara Koś)

Idących na otwarcie wystawy "Sarmacki Skarb. Trybunał Skarbowy Koronny w Radomiu 1613-1763" w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego witał gwar dochodzący z placu rynkowego.

Tam właśnie obradował Trybunał, badający sprawę skargi na księcia Adama Wiśniowieckiego, pomówionego o przywłaszczenie sobie pieniędzy przeznaczonych na wojsko a na wyrok czekała brać szlachecka.

Był rok 1640, zatem członkowie Trybunału odziani byli w obowiązujące wówczas stroje.

Ubrani w nie byli oczywiście członkowie radomskiego Bractwa Kurkowego imienia świętego Sebastiana oraz kilku innych grup rekonstrukcyjnych, przybyłych do Radomia z zaprzyjaźnionych miast.

Odgrywaną sceną: "… Jaśnie Wysoki Trybunale" - kierował Przemysław Bednarczyk.

I kiedy po oczyszczeniu księcia Adama z zarzutów huknęła salwa a szlachta przystąpiła do wznoszenia toastów, radość zapanowała na całym Rynku.

Wtedy członkowie Trybunału wraz z zadowoloną szlachtą udali się w kierunku muzeum a za nimi wszyscy radomianie.

-W tym roku mijają dwie okrągłe rocznice związane z Trybunałem Skarbowym: 400 lat od jego powołania i 250 od ostatniej sesji - przypomniał otwierając wystawę "Sarmacki skarb" Trybunał Skarbowy Koronny w Radomiu 1613-1763" w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego jego dyrektor, Adam Zieleziński. - Chcemy więc przypomnieć tę koronną instytucję sprawiedliwości, która przez prawie 150 lat obradowała na radomskim zamku.

Wystawa, jak podkreślił Adam Zieleziński, przybliżyć ma współczesnemu widzowi ten zapomniany, a ważny epizod w historii Rzeczypospolitej i naszego miasta, które może szczycić się wielu chlubnymi momentami w historii.

- Trybunał Skarbowy Koronny został powołany został przez Sejm w 1613 roku jako komisja sejmowa, tak zwana komisja radomska - mówił profesor Dariusz Kupisz. - Powstał z przekształcenia Komisji Skarbowej, powołanej przez Sejm w 1591 roku dla kontrolowania wydatków ze skarbu publicznego.
Radom był siedzibą Trybunału, dlatego zwano go też Trybunałem Radomskim.

- Wystawa przypomina, że Radom w okresie Rzeczypospolitej szlacheckiej był ważnym miastem trybunalskim, w którym przez 150 lat funkcjonował Trybunał Skarbowy Koronny, rozstrzygający istotne dla obronności państwa sprawy - zaznaczyła Elżbieta Kwiecień, kurator wystawy.

Drugikm kuratorem jest Piotr Rogólski.

Ekspozycję rozpoczyna dokument "Ordinatio Ivdicior: Tribunal Radom" z 1614 roku powołujący Trybunał Koronny Skarbowy. Potem ma kilka części tematycznych.

W pierwszej przestawia instytucję Trybunału Skarbowego głównie poprzez sylwetki osobistości trybunalskich i dokumenty dotyczące działalności tej instytucji.

W galerii portretowej umieszczone są wizerunki podskarbich wielkich koronnych, którzy jako najwyżsi urzędnicy zajmujący się skarbem państwowym, kontrolą finansów publicznych i zwierzchnictwem nad mennicami państwowymi, byli obowiązani do obecności w Trybunale Radomskim.

Postaci związane z Trybunałem Radomskim zostały zaprezentowane na charakterystycznym dla polskiego baroku portrecie sarmackim.

Druga część wystawy prezentuje wojsko. Pokazano portrety wojskowych oraz broń będącą na wyposażeniu armii w XVII i XVIII wieku.

Uwagę zwraca husaria, elitarna siła armii polskiej.

W trzeciej części wystawy znajdą się monety, które były w obiegu w XVII i XVIII wieku a także wagi, sakwy, skarbonki, beczki oraz skrzynie do przewożenia i przechowywania pieniędzy.

Przed południem w Resursie odbyła się sesja popularnonaukowa "Trybunał Koronny Skarbowy w Radomiu, 400 rocznica ustanowienia". Referaty wygłosili profesorowie z Uniwersytetu Opolskiego, Warszawskiego oraz UMCS w Lublinie.

Historię Trybunału przypomniał profesor Dariusz Kupisz
Historię Trybunału przypomniał profesor Dariusz Kupisz Barbara Koś

Historię Trybunału przypomniał profesor Dariusz Kupisz
(fot. Barbara Koś)

Znaczeniew wystawy dla miasta podkreślił wiceprezydent, Ryszard Fałek
Znaczeniew wystawy dla miasta podkreślił wiceprezydent, Ryszard Fałek
Barbara Koś

Znaczeniew wystawy dla miasta podkreślił wiceprezydent, Ryszard Fałek

(fot. Barbara Koś)

O wystawie opowiadała  Elżbieta Kwiecień, kurator ekspozycji
O wystawie opowiadała Elżbieta Kwiecień, kurator ekspozycji Barbara Koś

O wystawie opowiadała Elżbieta Kwiecień, kurator ekspozycji
(fot. Barbara Koś)

Na wystawie jest wiele portretów okresu Rzeczpospolitej Szlacheckiej
Na wystawie jest wiele portretów okresu Rzeczpospolitej Szlacheckiej Barbara Koś

Na wystawie jest wiele portretów okresu Rzeczpospolitej Szlacheckiej
(fot. Barbara Koś)

Jest także broń z tej epoki
Jest także broń z tej epoki Barbara Koś

Jest także broń z tej epoki
(fot. Barbara Koś)

Sa elementy husarii
Sa elementy husarii Barbara Koś

Sa elementy husarii
(fot. Barbara Koś)

Podczas sesji w Resursie Obywatelskiej o problemach finansowych wojsk  XVII wieku mowił profesor Mirosław Nagielski z Uniwersytetu Warszawskiego
Podczas sesji w Resursie Obywatelskiej o problemach finansowych wojsk XVII wieku mowił profesor Mirosław Nagielski z Uniwersytetu Warszawskiego Barbara Koś

Podczas sesji w Resursie Obywatelskiej o problemach finansowych wojsk XVII wieku mowił profesor Mirosław Nagielski z Uniwersytetu Warszawskiego
(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie