Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Potworowie. Była akademia w szkole i bieg. Zobacz zdjęcia

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Mieszkańcy gminy Potworów uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych.
Mieszkańcy gminy Potworów uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. Facebook/Ziemia Przysuska
Wójt Gminy Potworów Marek Klimek oraz dyrektorka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Potworowie Joanna Mikulska zaprosili wszystkich mieszkańców na Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Potworowie.

W Potworowie upamiętnili Żołnierzy Wyklętych

Inicjatywa w Potworowie upamiętnia żołnierzy polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego. Najpierw, w środę 1 marca o godzinie 11.00 odbył się apel w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego z krótką prelekcją o losach Żołnierzy Wyklętych. Natomiast w piątek 3 marca o godzinie 11.00 zorganizowany został Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych ulicami Potworowa. Trasa biegu wynosiła 1963 metry. Trasa 1963 metrów nawiązuje do daty zabicia ostatniego żołnierza podziemia Józefa Franczaka „Lalka”.

Na starcie stanęło kilkudziesięciu biegaczy, od kilkuletnich dzieci po seniorów. Na uczestników biegu czekały pamiątkowe dyplomy, medale i koszulki. Władze powiatu reprezentował przewodniczący rady powiatu Krzysztof Wochniak. Wszyscy uczestnicy z uśmiechem na ustach dotarli do mety, gdzie czekały na nich ciepłe napoje. Były gratulacje dla najlepszych i pamiątkowe medale. Gratulacje składał między innymi Marek Klimek, wójt Potworowa.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych.

Zobacz zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie