Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbudowa Zamku Królewskiego w Radomiu. Marszałek obiecał pomóc

Janusz Petz
Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku.
Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku. Janusz Petz
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zadeklarował pomoc przy rewitalizacji Zamku Królewskiego w Radomiu. W kwietniu ma być podpisany list intencyjny w tej sprawie pomiędzy zarządem województwa a Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego.

- Wstępnie marszałek Struzik zadeklarował wsparcie badań archeologiczno - architektonicznych przez Muzeum Archeologiczne w Warszawie. To instytucja, która ma pełny skład naukowy i kadrowy, a także duże „moce badawcze”, aby przeprowadzić sprawnie i wyczerpująco takie prace - powiedział Jarosław Kowalik, prezes Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu. Dodał, że przeprowadzenie takich badań jest warunkiem koniecznym prowadzenia dalszych prac koncepcyjnych i architektonicznych związanych z rewitalizacją zamku.

- Wciąż jednak najważniejsze w naszym przedsięwzięciu jest doprowadzenie do umowy pomiędzy prezydentem miasta a Kurią Diecezji Radomskiej w sprawie przekazania obiektu i działki, gdzie znajduje się plebania, która jest pozostałością części zamku. Takie rozmowy mają się rozpocząć już niebawem - powiedział Jarosław Kowalik. Przypomnijmy, kilka tygodni temu Rada Miejska Radomia przyjęła stanowisko wyrażające poparcie dla samej idei odbudowy zamku.

Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego liczy ponad 100 członków - osób wywodzących się z różnych środowisk radomskich, społecznych, biznesowych, samorządowych. Osób wspierających inicjatywę jest około 800.

Kolegium liczy na to, że zamek w Radomiu uda się odbudować między innymi z pomocą zewnętrznych funduszy, w tym mechanizmów norweskich i szwajcarskich. Szacuje się, że sama odbudowa obiektu do tak zwanego stanu surowego może kosztować 4-5 milionów złotych. Inicjatorzy rewitalizacji zamku mają zwolenników realizacji pomysłu również poza Radomiem. Przewodniczącym Rady Programowej jest profesor Andrzej Kadłuczka z Krakowa i profesor Maria Lewicka z Warszawy.

Kolegium Odbudowy Zamku Królewskiego w Radomiu chce na drugiej kondygnacji odbudowanego w przyszłości obiektu utworzyć Europejskie Centrum Demokracji Szlacheckiej. W centrum tym mogłyby być pokazywane zabytkowe dokumenty związane z Konstytucją Nihil Novi, ale też inne historyczne dokumenty. Na pierwszej kondygnacji, czyli obecnej piwnicy byłoby lapidarium z zabytkami odkrytymi podczas prowadzenia prac archeologicznych. Na ostatniej kondygnacji powstałoby z kolei Muzeum Świętego Kazimierza Królewicza.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Casting do Miss Ziemi Radomskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie