Onkologia w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu ma już 20 lat!

Materiał promocyjny

Wideo

Zobacz galerię (7 zdjęć)
Historia leczenia onkologicznego w Radomiu sięga lat 80’ XX wieku. Początki były bardzo skromne. W pierwszym etapie miejscem działalności Poradni Onkologicznej były pomieszczenia mieszczące się na 6. piętrze budynku przy ulicy Lekarskiej 1 w Radomiu. Poradnię Onkologiczną współtworzyli wówczas: dr Alina Songin-kierownik, dr n. med. J. Rustowski oraz dr Bogusława Sochacka (obydwoje z Instytutu Onkologii w Warszawie), dr Danuta Krajewska oraz dr Eligiusz Werdin.

Pod koniec lat 80’ do zespołu lekarzy dołączyli: Małgorzata Stolarek, Jolanta Wójcik oraz Robert Wiraszka. Uwzględniając wzrastającą liczbę chorych wymagających leczenia onkologicznego, staraniem lekarzy zatrudnionych w poradni oraz staraniem ówczesnych władz 1 stycznia 2000 roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu został uruchomiony Oddział Onkologii wraz z Poradnią Onkologiczną. Funkcję ordynatora powierzono Pani dr Alinie Songin. Stanowisko to sprawowała do 31. grudnia 2014 roku. Od 1 stycznia 2015 roku kierownikiem oddziału została dr n. med. Małgorzata Stolarek. Za pracę personelu pielęgniarskiego od momentu powstania do chwili obecnej odpowiedzialna jest Pani Elżbieta Raszewska (licencjat z zakresu pielęgniarstwa onkologicznego).

Oddział Onkologii dysponuje 42 łóżkami i zapewnia całodobową pomoc medyczną leczonym tam pacjentom. Natomiast w Poradni Onkologicznej przyjmowani są pacjenci od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:05, a w poniedziałki i środy 7:30- 17:00. Obserwuje się systematyczny rozwój oddziału - dotyczy to zarówno ilości kadry medycznej, jak i dostępnych form diagnostyki i terapii. W początkowym okresie w oddziale zatrudnionych było zaledwie czterech lekarzy (A. Gołębiewski, A. Songin, M. Stolarek, J. Wójcik) . Obecnie w skład zespołu lekarskiego wchodzi siedem specjalistek z zakresu onkologii klinicznej (A. Czerwonko, B. Głodek-Sutek, B. Kołodziej, I. Nankiewicz- Mikusek, A. Songin, M. Stolarek, K. Wieczorska) oraz jedna rezydentka będąca w trakcie specjalizacji z tej dziedziny (N. Kania). W oddziale zatrudnionych jest 21 pielęgniarek posiadających specjalizację z zakresu pielęgniarstwa onkologicznego, psycholog oraz sekretarka medyczna.

Zespół lekarski i pielęgniarski stale podnosi swoje umiejętności zawodowe poprzez uczestnictwo w kursach, sympozjach, konferencjach krajowych, zagranicznych oraz w szkoleniach indywidualnych w wiodących ośrodkach onkologicznych. Organizowane są również szkolenia wewnątrzoddziałowe, mające na celu przybliżenie najnowszych osiągnięć w zakresie onkologii. Zgodnie z łacińską maksymą: Salus aegroti suprema lex est (dobro chorego jest najwyższym prawem) personel medyczny dokłada wszelkich starań, aby leczenie w oddziale prowadzone było zgodnie z obowiązującymi standardami, nie zapominając również o "ludzkiej twarzy" tej dziedziny medycyny. Pacjenci mogą również liczyć na profesjonalną pomoc i wsparcie ze strony pani psycholog.

W oddziale onkologii prowadzona jest diagnostyka i leczenie, według obecnie obowiązujących standardów opracowanych przez zespoły krajowych ekspertów ds. leczenia onkologicznego. W terapii wykorzystywane są środki cytostatyczne w ramach tzw. chemioterapii standardowej, jak również w programach terapeutycznych. Liczba leczonych pacjentów sięga prawie 3500 w skali roku. Średni czas pobytu wynosi 6 dni, a wskaźnik wykorzystania łóżek sięga 100%. Miesięcznie podawanych jest około 400 kursów chemioterapii. Wlewy cytostatyków podawane są w ramach pobytu szpitalnego oraz w ramach pobytu dziennego.

Do oddziału onkologii przyjmowani są pacjenci ze skierowaniami z poradni specjalistycznych, poradni lekarzy rodzinnych, lekarzy SOR oraz konsyliów lekarskich w ramach karty DILO. Ustalanie planu leczenia odbywa się zespołowo w oparciu o najnowsze zalecenia, dotyczące leczenia chorób nowotworowych. Odbywa się to na posiedzeniach wielodyscyplinarnych z udziałem klinicystów: onkolog, specjalista z dziedziny zabiegowej, radioterapeuta oraz patologa i radiologa.

Zapleczem diagnostycznym dla oddziału i poradni są:
1. Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Interwencyjnej z możliwością wykonania tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, mammografii z biopsją stereotaktyczną, USG z możliwością wykonania biopsji cienko- i gruboigłowych.

2. Zakład Patomorfologii.

3. Pracownia Endoskopowa.

4. Pracownia Scyntygrafii Bródnowskiego Centrum Specjalistycznego w Warszawie.

5. Pracownie PET-CT (wybór ośrodka zależny od preferencji pacjenta).

W oddziale onkologii wykonywane są następujące procedury medyczne:
1. Diagnostyka nowotworów: ustalenia rozpoznania i określenie stopnia zaawansowania wg klasyfikacji TNM.

2. Pobieranie materiału do badań cytologicznych i histopatologicznych: wykonywanie biopsji cienko- i gruboigłowych, trepanobiopsje, pobieranie materiału do badań cytologicznych poprzez nakłucie jam ciała.

3. Planowanie i prowadzenie leczenia skojarzonego w ramach zespołu wielodyscyplinarnego.

4. Leczenie chorób nowotworowych przy użyciu środków cytostatycznych zgodnie z przyjętymi standardami oraz w ramach programów lekowych. Chemioterapia podawana jest drogą dożylną, doustną oraz przy użyciu portów naczyniowych.

5. Prowadzenie leczenia wspomagającego: leczenie gorączki neutropenicznej, leczenie krwią i preparatami krwiopochodnymi, leczenie przeciwbólowe.

Oddział onkologii i poradnia onkologiczna pełnią rolę placówki konsultacyjnej w zakresie onkologii dla wszystkich oddziałów Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego, Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz szpitali w Iłży, Pionkach, Lipsku, Nowym Mieście. Jednocześnie dzięki współpracy ze wszystkimi oddziałami MSS świadczy kompleksowe usługi medyczne. Większość procedur medycznych wykonywanych jest w tutejszym Szpitalu; a w przypadku braku możliwości wykonania niektórych, pacjenci kierowani są do ośrodków o wyższym poziomie referencyjności. Oddział współpracuje z Centrum Onkologii w Warszawie, Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, Instytutem i Kliniką Hematologii w Warszawie, Kliniką Hematologii w Lublinie, Radomskim Centrum Onkologii, Instytutem Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Tutejszy Szpital zapewnia możliwość konsultacji: radioterapeutycznych i torakochirurgicznych. Wysokospecjalistyczne zaplecze diagnostyczne,

wykształcona kadra medyczna umożliwia realizację zadań związanych z prowadzeniem specjalizacji z onkologii klinicznej.

Oddział jest stale modernizowany; zwiększyła się liczba personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Obecnie dzięki staraniom Zarządu Szpitala, przy wsparciu środków pozyskanych z Unii Europejskiej wprowadzono wiele zmian: zakupione zostały nowoczesne, sterowane automatycznie łóżka, szafki, kardiomonitory, aparaty EKG, USG. Zwiększono ilość pomp infuzyjnych. Dokonano zakupu nowej komory laminarnej, służącej do przygotowywania wlewów cytostatyków. Od 3. miesięcy działa nowoczesna rozpuszczalnia leków w Aptece Szpitalnej i Oddział Dzienny Chemioterapii.

Oddział wpisany jest na listę Ministerstwa Zdrowia jako jednostka uprawniona do prowadzenia specjalizacji z zakresu onkologii klinicznej.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3