Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przejdzie ulicami Grójca

wit
archiwum
Orszak Trzech Króli, który co roku, 6 stycznia, przechodzi ulicami wielu miast w Polsce, a także na świecie, przejdzie również po raz pierwszy ulicami Grójca. To impreza mająca na celu podtrzymywanie tradycji w formie ulicznych jasełek.

Orszak Trzech Króli, który co roku, 6 stycznia, przechodzi ulicami wielu miast w Polsce, a także na świecie, przejdzie również po raz pierwszy ulicami Grójca.

To impreza mająca na celu podtrzymywanie tradycji w formie ulicznych jasełek. Orszak przywraca do publicznej przestrzeni wspólne kolędowanie, rozumiane zarówno jako śpiewanie kolęd „pełnym głosem”, jak i tradycję wystawiania przedstawień jasełkowych i obchodzenia domostw przez kolędników wędrujących od drzwi do drzwi w okresie Bożego Narodzenia między 25 grudnia a 6 stycznia, nazywanego po staropolsku „godami”. Zwieńczeniem tego okresu jest Święto Epifanii, Objawienia Pańskiego, potocznie określane jako Święto Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli przejdzie po raz pierwszy ulicami Grójca. Wyruszy spod kościoła Bożego Miłosierdzia w Grójcu w okolicach godziny 13, po mszy świętej i przejdzie ulicą Jana Pawła II aż do Krótkiej. Na trasie odtworzona zostanie scenka edyktu Cezara Augusta o spisie ludności, następnie orszak przemaszeruje w kierunku skrzyżowania z aleją Niepodległości. Tu kolejnymi z przygotowanych scenek będą te przedstawiające dwór króla Heroda i diabelskie sztuczki - walkę dobra ze złem a także bramę do nieba. Orszak dotrze do ulicy Krótkiej, gdzie Trzej Królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowonarodzonemu dzieciątku. Każdy uczestnik orszaku przed jego wymarszem dostanie koronę i śpiewnik.

W godzinach 14- 15 na rynku odbędą się występy artystyczne i kolędowanie w wykonaniu grójeckich chórów.

W 2015 roku Orszak przeszedł w ponad 300 polskich miejscowościach i kilkudziesięciu miastach zagranicą.

Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcowie ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie